Zika Virüsü – Zika Ateşi

05.04.2017
A+
A-

 

Zika virüs,seyahat hastalığı denen bir hastalığa sebep olur.İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçer.Gebe kadınlara bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açar. Zika ile doğan bebeklerin kafaları normalden küçük olur(mikrosefali) ve beyin fonksiyonlarında bozukluklar olur,beyinleri normal gelişim sürecini tamamlayamaz.

Zika virüsü ; ateş, baş ağrısı, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, kas ve eklem ağrısı gibi belirtiler gösteriyor.Hastalık için özgün bir tedavi ya da önleyici aşılar, henüz geliştirilemedi.

Araştırmacı Dr.Robert Linhardt,zika virüsünün bebekte nasıl anomali yaptığını tanımalamak ve durdurmanın yollarını aramak amacıyla yaptığı çalışmalarda;zika virüsünün plasentaya,hücrelerin yüzeyinde bulunan şeker tabakasıyla(karbonhidrat) bağlandığını bildirmiştir.Dengue ateşiyle aynı sınıftan olan zika’nın plasentaya bağlanma şeklinin de benzer olduğunu açıklamıştır.Dr.Linhard ekibiyle birlikte zika virüsü ile plasental şekerin bağlantısını kesmek için araştırmalarına devam etmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.