Dismorfofobi nedir? Megalomani nedir ?

08.04.2017
A+
A-

 

Dismorfofobi(ayna sendromu) nedir?

 

Günümüzün yaygın hastalıklarından olan dismorfofobi,kronik mental sorun olup,insanların kendi görünüşlerinde sürekli kusur aramalarıyla karakterizedir.Dış görünüşteki minor bir problemin major olarak görülmesi,depresyon ve sosyal izolasyonu beraberinde getirir.Dış görünüşlerine takıntılı olarak davranırlar ve bu durumonların iş hayatını ve günlük yaşantısını çok etkiler.Bu insanlar ya aynaya çok bakarak sürekli kusur ararlar ya da aynaya bakmaktan kaçarak görüntülerinden uzaklaşmak için yollar ararlar.Güzel olmak için sürekli farklı yollara başvururlar ve hatta ilerleyen aşamalarda kendilerine zarar verebilirler.

Gün geçtikçe duyarsızlaşan,bencilleşen ve eleştirme tutkusuyla dolu,güzelliğin ön planda olduğu  bir dünyada yaşıyor olmamız neden bu hastalığın görülme yaşının daha da düştüğünü gayet güzel açıklıyor.Tv programları ve saçma sapan yarışmalarla,dizilerle insanların bilinçaltına yerleştirilen güzel olma tutkusu vs… Her biri birer sebep değil mi!!

Megalomani nedir  ?

Megalomani ya da büyüklük kuruntusu, kişinin kendisine gerçekle uyuşmayan üstün nitelikler yakıştırmasıdır. Derin bir ruhsal sorunun göstergesidir.Büyüklük hezeyanları kişinin, yetenekleri, nitelikleri ve yaşantısı hakkındaki mantıksız inançlara dayanır. Megalomani;kendini önemseme duygusunun gerçekliğe dayanıp abartılı bir biçim alması yani aşırı bir özgüven değildir,megolamani gerçekle uyuşmaz….

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.