Adıyaman Nemrut Dağı

20.09.2018
A+
A-

Gizemiyle, güneşin doğuşu ve batışıyla, rakımıyla, görkemiyle, manzarasıyla, anıtlarıyla ve devasa büyüklükteki heykelleriyle Nemrut Dağı‘nı, gezilip görülecek yerler listenize ilk sıraya almalısınız. Bu yazımızda Adıyaman Nemrut Dağı efsanesi nedir, Adıyaman Nemrut Dağı güneşin doğuşu ve batışı nasıldır sorularına cevaplar vermeye çalışacağız.

Adıyaman Nemrut Dağı Tarihçesi ve Efsanesi

Adıyaman Nemrut Dağı, Adıyaman ilimizin Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları etrafında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağları şeceresinde bulunur. Güney Doğu Anadolu Bölgesinde, Adıyaman ili sınırları içindedir. Yüz ölçümü 13.827 hektardır. Anadolu’daki volkanik dağlardan biridir.

Adıyaman Nemrut Dağı, yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek sebebiyle yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına dağılmıştır. Doğu terası kutsal merkezdir ve bu sebeple en değerli ve önemli heykel ve mimari kalıntılar burada bulunur. Günümüze kadar iyi korunmuş durumdaki dev heykeller kireç taşı bloklarından yapılmıştır. Ve 8-10 metre yüksekliktedir. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı, henüz keşfedilememiştir. 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Yüzleri güneşe doğru bakan ve yüksekliği 10 metreyi bulan devasa heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleri, binlerce yıllık anıt mezarları ve dünyanın en harika gün doğumu ve gün batımı manzarasıyla ününü dünyanın dört bir yanına duyuran Nemrut Dağı Milli Parkı, Doğu ve Batı Medeniyetlerini buluşturan büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Adıyaman Nemrut Dağı

Adıyaman Nemrut Dağı Gezilecek Yerler

Dünyanın sekizinci harikası olan Nemrut Dağı, görkemli tarihi, zengin kültürel dokusu, eşsiz manzarası, devasa heykelleriyle kültür gezilerinin vazgeçilmez adreslerindendir. Coğrafi konumu ve iklimsel özellikleri nedeniyle uzun ve meşakkatli yollara sahip olmasına rağmen her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Adıyaman Nemrut Dağı, gezilecek yerler bakımından oldukça etkileyici güzellikler ve kalıntılar barındırıyor. Şimdi gezilecek yerlere göz atalım;

1. Nemrut Dağı Tümülüsü

Kommagene Kralı I. Antiochos’un mezar odasının üzerine küçük kırma taşların üst üste yığılmalarıyla oluşturulan Nemrut Dağı Tümülüsü’nün yüksekliği 50 metre, çapı ise 150 metredir. M.Ö I. yüzyılda yapıldığı varsayılan ve o dönemlerde yüksekliği 55 metreyi bulan bu yapının üç tarafı doğu, batı ve kuzey teraslarıyla çevrilidir. Günümüzde gün batımı ve gün doğumu manzaralarının izlendiği noktalar olarak kullanılan bu teraslar, krallık döneminde ise I. Antiochos şerefine düzenlenen törenlere sahne oluyordu.

Teraslar üzerinde, sekiz yontma taşın üst üste konularak oturtulmasıyla oluşturulan yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki heykeller, yazıtlar ve kabartmalar yer alır. Buradaki heykellerin ay takvimindeki önemli günlere göre sıralandığına dair sağlam görüşler bulunuyor.

Kült yazıtlarında anne tarafının Büyük İskender’den, baba tarafının ise Darieos’dan geldiği belirtilen Antiochos, dünyadaki etnik ve kültürel farklılıkları birleştirmeyi çok isteyen bir kraldı. Bu fikrini hayata geçirmek amacıyla başka kültürlerin tanrılarını bir araya getiren heykeller yaptırdı. Güneşi görmeleri için de bu heykellerin yüzünü doğuya ve batıya çevirdi.

Adıyaman Nemrut Dağı Tümülüsü

2. Doğu Terası

Doğu Terası’nda sırasıyla; Kommagene Krallığının gökyüzü hakimiyetini yansıtan koruyucu kartal, krallığın yeryüzü hakimiyetini temsil eden koruyucu aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene (Tyche), Zeus, Apollon ve Herakles heykelleri bulunuyor. Tahtların üzerine sıralı halde oturtulan ve ortalama 10 metre yüksekliğe haiz olan bu heykellerin yanı sıra Kommagene Kraliyet ailesinin kabartma dikili heykellerinin de görülebildiği teras, hem de Nemrut Dağındaki nefis gün doğumu manzarasının seyredildiği noktadır.

Adıyaman Nemrut Dağı Doğu Terası

3. Batı Terası

[adinserter block=”1″]

Dünyanın en güzel gün batımı manzarasının izlenebildiği batı terasında; Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılarla tokalaştığı kabartmalar ve krala ait heykellere yer veriliyor. Artı olarak öteki teraslarda olduğu gibi batı terasında da krallığın gücünü ve hakimiyetini ifade eden sıralı heykeller var. Terasın en ünlü kabartmalarından biri ise üzerinde Kral I. Antiochos’un tahta çıkış zamanı olan Milattan Önce 62 yılının açıklandığı aslan horoskop kabartmasıdır.

4. Kuzey Terası

Üzerinde, tümülüs çevresindeki diğer teraslar kadar çok heykel ve kabartma olmayan şimal(kuzey) terası, tamamlanmamış dikey heykellere ev sahipliği yapıyor. Ortalama 180 metre uzunluğundaki bu terasın, batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan bir tören yolu olduğu zannediliyor.

Adıyaman Nemrut Dağı Kuzey Terası

Kommagene Eserleri

Arsemeia Ören Yeri (Nymphaios Arsameia)

Adıyaman’a 60 kilometre uzaklıktaki Arsemeia Ören Yeri (Nymphaios Arsameia), Milattan Önce II. Yüzyılda Kommagene halkının atası Arsemez tarafından Kahta Çayının doğusundaki Eski Kahta Kalesinin karşısına kuruldu. O dönemlerde krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi konumundaki Arsemeia’da; Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı, Mitras’ın kabartma dikey heykeli, Antiochos ve Herakles’in tokalaşma dikey heykeli ile Mithradathes Callinichos’un gömüt tapınağı ve sarayı görülebilir.

Arsemia Ören Yeri

Yeni Kale (Eski Kahta Kalesi)

[adinserter block=”1″]

Adıyaman’ın Kocahisar köyü yakınlarında bulunan ve Kommagene halkı tarafınca inşa edilen Yeni Kale, tarih süresince Romalılar ve Memlüklüler tarafından da kullanıldı. İçinde çarşı, su yolları, güvercinlik kalıntıları, cami, zindan ve kitabelerin olduğu kale, uzunluğu 80 metreyi kabul eden bir su yolu tüneline de sahip. Tünelden bugün hala su deposuna ulaşılabiliyor.

Adıyaman Eski Kahta Kalesi (Yeni Kale)

Karakuş Tümülüsü 

Kommagene Kralı II. Mithradates’in validesi İsas adına yapmış olduğu Karakuş Tümülüsü (kadınlar Anıt mezarı), sütunu üzerindeki kartal heykeli nedeniyle Karakuş Tümülüsü olarak anılıyor. Milli parkın güneybatısında konumlanan tümülüsün doğu ve batısındaki sütunlarda aslan ve kartal heykellerine ait kalıntılar ile tokalaşma dikey heykeli gibi parçalar vardır.

Karakuş Tümülüsü

Cendere Köprüsü

Dünyanın hala kullanılmaya son sürat devam eden en eski köprülerindendir. Cendere Köprüsü, Roma Hükümdarı Septimius Severus tarafınca yaptırıldı. Uzunluğu 120 metre, genişliği ise 7 metre olan köprünün en önemli özelliği; hiç çimento kullanılmadan 92 tane taş blokun üst üste eklenmesiyle oluşturulan büyük kemeridir. Cendere Çayı üzerine yapılan köprü, Adıyaman’ın Kahta ile Sincik ilçelerini birbirine bağlar. Cendere Köprüsü, araç trafiğine kapalıdır.

Cendere Köprüsü

Nemrut’a Nasıl Gidilir?

[adinserter block=”1″]

Dikkat ! Nemrut Dağı gündüz ve gece iki farklı iklimi yaşadığı için ziyaretçilerin kesinlikle takviyeli giyinmeleri gerekiyor. Mezopotamya’nın en yüksek tepesi olan ve deniz seviyesinden 2150 metre yükseklikte bulunan Nemrut Dağı tümülüsü özellikle deniz seviyesinde yaşayıp dağa bir an önceden tırmanmak için acil edenlerde, sigara içenlerde, farklı ve zor iklim koşullarında, yorgun ve ham bünyelerde kalp çarpıntısı yapabilir. Bu sebeple yaya 20 dakika civarında devam eden zirveye çıkışta, hızlı hareket edilmemelidir

Yol Güzergahı Uzaklık
Adıyaman Hava alanından Nemrut Dağına Kaç Km (Direkt, Karadut Güzergahı) 66 Km
Adıyaman – Nemrut Dağı Arası (Direkt, Karadut Güzergahı) 86 Km
Adıyaman-Nemrut Dağı Arası (Arsameia’dan Antik Yol İle) 77 Km
Adıyaman – Kahta arası kaç km 34 Km
Adıyaman – Karakuş arası kaç km 43 Km
Adıyaman – Cendere arası kaç km 54 Km
Adıyaman – Yenikale arası kaç km 59 Km
Adıyaman – Arsameia ( Cendere Güzergahı ) arası kaç km 61 Km

 

Nemrut Dağı Adıyaman arası kaç kmdir?

Nemrut Dağı ile Adıyaman arası 78  kmdir. 

Adıyaman Nemrut Turu

Uzun Tur: Adıyaman Nemrut Dağı’nın dünyaya ün salan gün doğumu ve gün batımı manzaralarını izleme fırsatı sunan uzun turlar, ortalama 5-6 saat sürüyor. Gün batımı ve gün doğumunu kapsayacak şekilde iki bölüm olarak planlanan bu tur ile Nemrut Dağı’na gidip, güneşin doğuşunu seyretmek için Adıyaman’dan gece saatlerinde hareket edilir. Gün doğumunun peşinden ulusal park içindeki Arsemeia, Yeni Kale, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü gezilir. Gün batımını görmek için ise Adıyaman’dan saat öğleden sonra 2’de Kahta’dan ise saat 2.30’da ayrılmak gerekir.

Kısa Tur: Gün doğumu, gün batımı ve teras gezilerini kapsayan üç farklı kısa tur seçeneği mevcuttur.

Normal Tur: Gün batımı veya gün doğumunu kapsamayan normal turlar, günün her saati yapılabilir. Araçları tırmanışa uygun olanlar, kendi imkanlarıyla da dağa çıkabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.