ALZHEİMER NEDİR ?

23.05.2017
A+
A-
ALZHEİMER NEDİR ?

Bu makalemde sizlere alzheimer nedir, alzheimer tedavisi nasıl yapılır ve alzheimere hangi bölüm bakar gibi konularda bilgiler vereceğim. İlk olarak;

alzheimer tedavisi

Alzheimer Nedir?

 Alzheimer,kortikal demans(bunama)’nın en sık sebebidir.

Alzheimer Nedenleri Nelerdir?

En önemli risk faktörü yaşlanmadır. Diğer risk faktörleri arasında kadın cinsiyet, kafa travması, düşük eğitim düzeyi, aile öyküsü, hipertansiyon( yüksek tansiyon), hiperlipidemi( kanda yağ yüksekliği), diyabet(şeker hastalığı) sayılabilir. Özellikle de orta yaşta başlamışsa bu risk faktörlerinden birinin olması muhtemeldir. Başka bir risk faktörü de 19.kromozomda kodlanan ve lipit taşıyıcı protein olan Apolipoprotein  E’nin ε4 allelini taşımaktır.
Alzheimer‘lı hastaların ~ %10’u otozomal dominant (genetik) geçişe sahiptir ve daha erken yaşlarda demans başlamıştır. 21.kromozomda kodlanan amiloid prekürsör protein, 14.kromozomda kodlanan presenilin 1 ve 1.kromozomda kodlanan presenilin 2 proteinlerde mutasyon(değişim) vardır. Bu üç mutasyonda da suda erimeyen tipte protein( β amiloid) birikimine bağlı amiloid plak oluşur. Otozomal dominant grup dışındaki hastalarda hastalık 65yaş civarı başlar ve çoğu da böyledir(sporadik geç başlayan tip). Hastalık için amiloid kadar önemli diğer faktör hücre iskeletini oluşturan mikrotübül denen yapıları bir arada tutan tau proteinin esas görevini yerine getirmemesidir.

Alzheimer Evreleri

Pratik olarak hastalığı hafif ,orta ve ileri demans olarak ayırmak mümkün.
Hafif evrede ; hastalar isimleri unutur, eşyaları koydukları yeri hatırlamakta güçlük çekerler ve hatırlamak için listeler yaparlar. Yeni tanıdıkları kişilerin isimlerini unuturlar.Yani kayıp daha çok yakın belleğe aittir. Uzak hafıza görece korunmuştur ve hatırlanamayan şeyler için liste yapılması,ipucu verilmesi işe yarar. Konuşma daha az akıcı olur ve karmaşık konularda sözcük bulması zorlaşır. Ev işlerini yapabilen hasta;fatura ödeyebilir,araba kullanabilir, hemen hemen tüm sosyal aktivitelere katılabilir. Karmaşık finansal aktiviteler zorlaşmıştır.
Orta evrede ; bellek bozukluğu daha fazla ilerlemiştir.Eski olaylar da unutulur yavaş yavaş. İpuçları ve listeler artık kullanılamaz, yer oryantasyonu bozulduğundan hastalar tanımadığı yerlerde kaybolmaya başlarlar. Sıradan konularda bile sözcük bulma zorlaşır. Davranış kusurları ve hezeyanlar gibi psikiyatrik belirtiler ortaya çıkar. Ev işlerinde,tuvalet banyo gereksinimlerinde bağımsızlık giderek azalır.
İleri evrede ; tamamen geçmişte yaşar. Aile üyelerini bile tanımayabilir. Tanıdık çevrelerde bile kaybolur.Evde dahi odaların yerini karıştırabilir. Konuşma tamamen ilişkisiz hale gelir, sonunda tamamen yitirilir. Ajitasyon, amaçsız gezinme sık görülür. Bu evrenin sonuna doğru hareket, beslenme, banyo tuvalet için yardım kesin gereklidir. Sıklıkla sfinkter kusuru (idrar ve gayta kaçırma) da eşlik eder. Hasta gittikçe yatağa bağımlı hale gelir. Bu da embolilere ve enfeksiyonlara bağlı ölüme yol açar. En sık ölüm nedeni pnömoni(zatürre)’dir. Özetle Alzheimer sinsi başlangıçlı, yavaş gidişli, amnestik (unutkanlık olan) bir demanstır. Tanı ve ölüm arasında yaklaşık 7-10 yıl gibi bir süre vardır.

ALZHEİMER TANISI

Alzheimer‘ın da diğer demanslar gibi özgül tanı testi yok. Klinik değerlendirmeyle tanı konulabilir.

ALZHEİMER TEDAVİSİ

Alzheimer hastalığı küratif (tamamen iyileşen) bir hastalık olmasa da ilerlemesini durduran tedavi olanağı vardır.
Tedavide bellek artıran asetilkolin’in yıkımını azaltarak beyindeki miktarını artıran ilaçlar (asetilkolinesteraz inhibitörleri)kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Alzheimer hastalığı için yeni umutlar aranmaya devam etmektedir..
Alzheimer hastalığı için yeni umutlar:
 1) Glasgow Universitesi ile Hong Kong Bilim ve Teknoloji Universitesi’nin yaptığı araştırma sonucu ABD Bilim Akademisi’nin yayın organı PNAS dergisinde yayımlanan fareler üzerinde denenen IL33 proteini’nin hafızayı güçlendirdiği belirtildi.
2)Lily firmasının yürüttüğü “solenazumab”etken maddeli molekülün hastalığın ilerlemesini %30 azalttığı belirtildi.Bu molekül amiloid plaklara yönelik keşfedilmiştir.
3)Ozon tedavisi ilgili çalışmalar vardır. Aynı zamanda antioksidan olan E vitamini ve selegelin hastalığın evreleri arası geçişi uzatmakta ve bilişsel işlevlerde iyileşme sağlamaktadır.

Alzheimera Hangi Bölüm Bakar?

Alzheimera hangi bölüm bakar ve alzheimera hangi doktor bakar gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Alzheimer hastalığına psikiyatri, nöroloji ve geriatri uzmanları bakmaktadır. Bunun için hastanelerin bu bölümlerinden randevu alınması gerekir.

Dr Aysel Nasibli
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet dedi ki:

    elinize sağlık hocam

  2. Nilay dedi ki:

    Deyerli bilgileriniz için çok teşekkürlər