Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17 °C
Sisli

ANEMİLER

15.10.2018
A+
A-
ANEMİLER

Anemi nedir, anemi tedavisi, demir eksikliği anemisi tedavisi nasıldır, pernisyöz anemisi tedavisi nasıldır, folik asit anemisi tedavisi nasıldır ve anemi belirtileri nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız. İlk olarak;

Anemi (Kansızlık) Nedir? Anemi (Kansızlık) Çeşitleri Nelerdir? Anemi (Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?

Anemi, kısaca hemoglobinin azaldığı bir durumdur. Buna ilaveten genellikle alyuvarların (eritrositlerin) sayısının azalmasıdır. Çeşitli sebepleri olan bir çok anemi vardır. Grup olarak anemiler kan bozukluklarının en yaygın olanıdır.

Anemi başladığı zaman belirti ve semptomlar o kadar hafiftir ki çoğu zaman fark edilmez. Fakat durum ilerledikçe bunların şiddeti artar. Başlangıçta normalden daha solgun ve yorgun olabilir hasta. Solgunluğu kontrol etmek için en uygun yer tırnakların altıdır. Yani tırnak yatağı, ve göz kapakların ve dudakların alt tarafları ve avuçlardır. Önemli sıklıkla avuçların içerisindeki kırışıkların çevresindeki deri kadar solgun olmasına yol açar. Fiziki çalışma yapıldığında normalden daha kısa sürede yorgunluk artar. Aynı zamanda kalp atışları normalden çok daha hızlı olur.

Anemi Nedir?

Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi Nasıldır?

Demir eksikliği anemisi başlangıç evresinde belirgin bir semptom olmayabilir. Solgunluk ve yorgunluk görülür. Demir eksikliği anemisi, vücuttaki demir miktarı gereken ölçüde hemoglobin yapılmasına imkan vermeyecek kadar yetersiz olduğu zaman meydana gelir. Bu eksikliğin bir çok ana sebebi vardır. Bunlar arasında, içinde demir bulunan gıdaların yeteri kadar alınmaması, vücut tarafından demir emilmesinin az olması ve kan kaybı bulunur.

Demir eksikliği anemisinin semptomlarını fark etmek zordur. Diğer anemiler de de olduğu gibi, demir eksikliği anemisinde hasta kendini yorgun hisseder. Ve harekete dayanıklılığı azalır. Cilt, diş etleri, tırnak yatakları ve göz kapağı solgunlaşır. Kalp atışları daha hızlı ve şiddetli atabilir. Nadiren de olsa Demir eksikliği anemisine yakalanan hastaların gıda olmayan şeylere (toprak, taş gibi) karşı şiddetli bir yeme istekleri olabilir. Buna ”pica” denir. Bu maddelerin bazıları bağırsak sisteminde demir emilmesini olumsuz yönde etkileyecektir. Ve Demir eksikliği anemisi daha da artacaktır.

Hekiminiz Demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan tahlilleri yapabilir. Alyuvarların boyutu küçük ama sayıları normale yakın olabilir. Hücrelerdeki hemoglobin miktarı düşüktür.

Sindirim yolundan kan kaybı söz konusu olduğu zaman özel testler dışkıdaki kan miktarını tam olarak ölçebilir. Demir eksikliği anemisi kronik bir durum olabilir.

Demir eksikliği anemisi tedavisi nasıldır? Demir eksikliği anemisi bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalığa bağlı olmayan Demir eksikliği anemisinin tedavisinin anahtarı yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudun kolayca emebileceği, demirden yana zengin gıdalar arasında etler(özellikle ciğer), balık, tavuk eti, yumurta, bezelye, fasulye, patates ve pirinç tüketilmelidir. Süt ve çay demir emilimini azaltabilir.

Çocuklar, gebeler veya regl durumundaki kadınlar gibi yüksek demir ihtiyacı olan kimseler için, içinde demir bulunan yiyeceklerden bol bol yemek önemlidir. Anne sütü, demiri vücudun kullanımı bakımından özel bir kolaylığı olan bir şekilde bulundurur. Aynı zamanda hekiminiz Demir eksikliği anemisini tedavi etmek için demir tuzları verebilir. (Demir sulfat)

Demir Eksikliği Anemisi

Pernisiyöz Anemisi Nedir? Pernisiyöz Anemisi Tedavisi Nasıldır? Pernisiyöz Anemisi Belirtileri Nelerdir?

Genellikle hastalığın başlangıcında hiç bir bulgu görülmez. Hastalığın sonraki evrelerinde fiziki çalışmaya dayanıklılığın azalması, kalp atışlarında hızlanma, dilde yara ve ağrı, iştahta azalma, denge bozulması, nadiren hafıza kaybı, depresyon gibi zihinsel değişiklikler ve ellerde duyu azlığı gibi belirtiler verebilir.

Pernisiyöz anemi, kırmızı kan hücrelerinin normal olarak yapımı için gerekli olan B12 vitaminin eksikliği nedeniyle meydana gelir. Sıklıkla kalıtsaldır. Pernisiyöz terimi etkili bir tedavinin bilinmediği zaman benimsenmiştir.

B12 vitamini ihtiva eden yiyecekler et ve süt ürünleridir. Pernisiyöz anemi sindirim yolunun B12 vitaminin emmeyi başaramayışından meydana gelir. Emme işleminin böyle bozulmasının karmakarışık bir proses olduğu düşünülmektedir.

Midenin bir kısmını kaplayan hücreler entrensek faktör adı verilen bir madde üretirler. Bu madde B12 vitaminin ince bağırsakta emilmesi için gereklidir.

Entrensek faktör B12 vitaminine bağlanır ve ince bağırsağın en alt bölümünde (ileum), ince bağırsak kalın bağırsağa girmeden hemen önce emilen şey bu bileşimdir.

Sıklıkla yaşlılarda görülür. Erkek ve kadınlarda görülme olasılığı aynıdır. En fazla Kuzey Avrupa kökenli insanlar arasında yaygındır. Bu rahatsızlığa eğilim açık renkli saçlılar arasında daha fazladır.

Pernisiyöz Anemisinin Tedavisi Nasıldır?

Bu kronik hastalık, eğer tedavi edilmezse ağır fakat sürekli ve düzenli olarak kötüye gider. Pernisiyöz anemisini tedavi etmek için B12 vitamini deri altında hipodermik bir iğneyle enjekte edilebilir. Aynı zamanda hekiminiz düzenli bir tedavi planı çizecektir.

Pernisiyöz Anemi

Folik Asit Anemisi Belirtileri Nelerdir? Folik Asit Anemisi Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın başlangıç safhasında genellikle görünümde bir belirti yoktur. Sonraki süreçte fizik çalışmaya dayanıksızlık, süratlı kalp atışları, kilo kaybı ve diyare (ishal) görülebilir. Pernisyöz anemisinde olduğu gibi folik asit eksikliği alyuvarların yapısını olumsuz yönde etkiler. Folat olarakta belirlenen folik asit, B vitamini grubunun bir üyesidir. Bunun yokluğu alyuvarların boylarının büyümesi fakat sayılarının azalması özelliği gösteren bir anemiye yol açacaktır. Eksiklikler, eğer gıdada vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar folik asit alınmazsa veya ince bağırsaklar bunu emmezse meydana gelir.

Folik asit eksikliğinin semptomları pernisyöz anemisi semptomlarına benzer. Bu nedenle hekiminiz bu iki hastalık arasında ayrım yapmak için kan testleri yapacaktır.

Folik asit anemisinin tedavisi nasıldır?

Çoğu kimseler folik asit eksikliğini dengeli bir beslenme uygulayarak, alkol tüketimini kontrol altına alarak ve gebelik sırasında hekiminizin belirttiği takviyeleri alarak önleyebilirler. Bazı durumlarda folik asit anemisinin tedavisi yeterli beslenme olabilir. Folik asit bulunduran gıdalar tüketilmelidir. Ciğer, böbrek, çiğ meyvelerde bulunur.

Folik Asit Bulunduran Yiyecekler

Anemiye Hangi Doktor Bakar?

Anemiye hangi doktor bakar sorusu anemi sorunu yaşayanlar tarafından merak edilmektedir. Anemiye, hematoloji bölümü bakmaktadır. Hematoloji, dahiliye bölümünün alt dalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.