Anlam Üzerine. . .

10.04.2017
A+
A-

Hayat çelişkilerden ibaret maalesef, belki de şükürden ibaret. Bunun sebebi ruh ile beden çelişkisinden mi yoksa ? Her beden o ruhu taşıyamıyor üzgünüm.

Ruhun, beden farkındalığı ile ilgili daha ziyade. Yoksa, beden dediğimiz şey Ruh’un varlık bilinci vasıtasıyla ortaya çıkardığı bir yansıma mıdır ? Kim bilir belkide. . .

Yoksa bu yansıma mıdır buna sebep? Akıl ayrı, yürek çok  ayrı konuşur. Aslında akıl izin verse yürek dünyaları serecek gözünün önüne. Sema’daki muhabbet ve mülahazaların şahitliğini bile yapacak kim bilir ?

Bu çok övündüğümüz akıl aslında hapis oluşumuzun müsebbibi… Tamam haklısın da yüreğe uyacak akıl nerede?

Hani bir laf vardır; Akıl yolları taştan, yine dön dolaş baştan. Yürek deryasında aklın hükmü aslında bir ada miktârı kadardır. Tepeleri sema katlarına yükselen dağları olsa da, etrafını kuşatan deryanın büyüklüğünden utanır akıl etse o akıl ! İşe, yüreğe teslim edecek olursan da sevda yollarında mecnuna dönersin. Aşk ateşiyle yanar tutuşursun da o yangını söndürecek bir kimse bulamazsın maalesef…

Yani şimdi aklı yüreğimize teslim edemediğimiz ve mecnuna dönmediğimiz ya da söndüren bulamayacağımız için doğru mu yapıyoruz acaba? Belki de tüm yaşamı anlamlı ve renkli kılabilecek tek tartı veya denge unsurunu bulmayı gerektiren bir durum da olabilir mi ? Olabilir neden olmasın.

Varsak, ki varız, buna bir gaye yüklememiz gerekmez mi ? Yürek, uzunca yollara düşüren ve bize hız kazandıran bir etkendir. Akıl ise bu uzun yoldaki işaretlere bir anlam yüklemektir. İşte bundan dolayı işaretsiz bir yol rotasız bir gemiye benzer ve istikrarsızlık işte bu noktada başlar. Ee zaten yolsuz işaret de olmaz değil mi ?

Bu yaşam yolculuğumuzda edindiğimiz her tecrübe her deneyim akıl ve yürek tarafından Anılar kütüphanesine yeni bir katık sağlarken biz ister akıl istersek de yüreğe ağırlık verelim esas nokta ve unutmamamız gereken yolu tamamlamaya çalışmaktır. Çoğumuz unutuyoruz yolu !

Ve bir çoğumuzda bu uzun yoldaki durakları bir son olarak algılayıp yolu tamamlamaya cesaret dahi edemiyorlar.(Hep kaybedenler) İşte bunca gizemin ana teması şu olmalıdır yürek ile akıl terazisini dengelemek. Ve bu uzun yolu tamamlamak.

Kimi seninle bu uzun yolculuğa çıkar geri döner, kimi hep yanındadır an gibi, kimisine köle olursun, kimisi de teslim eder kendisini. Hepsinde sana dair dokunuşlar vardır. Kendini bulduğu belki de iç güdüsel yansıma ve belkide . . .

Yolu tamamlayanlara selam olsun !

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.