ASİTLİ İÇECEKLERİN DİŞ SAĞLIĞINA ETKİSİ

Yazın gelmesiyle hepimiz, içimizi serinletecek yiyecek ve içeceklere koşuyoruz. Özellikle soğuk ve gazlı içecekler sıcaklarda kurtarıcımız oluyor. Peki bu içeceklerin diş sağlığına zararı var mı ?

Asitli içecekler her yaşta özellikle de ergenlik döneminde dişlere önemli oranda zarar veriyor. Bir içecek ne kadar asitliyse diş minesi de o kadar zayıflıyor.

PEKİ NEDİR BU ASİTLİ İÇECEKLER?

Bira, likör, kola, soda, kahve, meşrubat, şarap, gazlı meşrubatlar ve diğer gazlı içecekler.

NE SIKLIKLA İÇİLMELİ?

Asitli içeceklerin içme sıklığı arttıkça dişlerimiz üzerindeki yıkıcı oran da artmaktadır. Günde bir bardak asitli içecek bile diş erozyonunu ve diş çürüklerini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Asitli içecekler özellikle diş estetiği ile dişlerin görünümünü ve sağlığını olumsuz etkiler. Bunların en önemlisi de diş minesi üzerindeki renklenmeler ve aşınmalardır.

DİŞ EROZYONU NEDİR?

Diş erozyonu asitlerin dişin dış tabakasını örten diş minesini aşındırması ile oluşan durumdur. Yaşla birlikte bu olay dişlerde renk değişikliğine, hassasiyete ve hatta diş kayıplarına neden olabilir.

ASİTLİ İÇECEK İÇTİKTEN SONRA NE YAPILMALI?

Asitli içecekleri içtikten sonra mümkün olan en kısa sürede ağız içi nötralizasyonu sağlanmalıdır. Diş fırçalaması hemen yapılmamalıdır. Çünkü asit mineyi zayıflatır ve fırçalamayla birlikte dişin aşınmasına sebep olur.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın