Astım Hastalığı Ve Evlilik

10.07.2019
A+
A-
Astım Hastalığı Ve Evlilik

Yaz başlangıcı öncelikle öğrencilerde olmak üzere bir rahatlama dönemidir. Bütün yılın verdiği ders yorgunluğu yerini uzun bir tatile ve eğlenceye bırakır. Gençlerde ise evlilik törenlerinin başladığı önemli bir dönemdir. Ülkemizde 2018 de yaklaşık 550.000 kişi evlenmiştir. Yine ülkemizde yaklaşık 5-6 milyon astımlı olduğu düşünüldüğünde evlenen adayların bir kısmının astımlı ve alerjik hastalığı olması gayet doğaldır.

Alerjik astım, astım hastalarının yaklaşık % 50-60’ını oluşturmaktadır. Astımın ortaya çıkmasına neden olan etkenler sıklıkla polenler, ev tozu akarı, mantar sporları, ev hayvanları ve hamam böceği gibi alerjenlerdir. Bu hastaların genellikle ailelerinde astım, alerji (alerjik nezle, ilaç alerjisi, besin alerjisi vs.) veya egzama gibi hastalıklar vardır.

Alerjik olmayan astım, hastalığın alerjik olmayan nedenle ortaya çıktığı bir türdür. Bu hastaların şikâyetleri alerjik astım ile hemen hemen aynıdır; ancak alerji testinde herhangi bir alerjene karşı pozitiflik saptanmaz. Bu hastalarda diğer astım hastaları gibi viral enfeksiyonlar, tütün dumanı, parfüm kokusu, deodorantlar, boya, toz ve çeşitli kimyasallar gibi maddelere temas durumunda astım atağı geçirebilirler. Alerjik olmayan astımın önemli bir özelliği de genellikle erişkin yaşta ortaya çıkmasıdır.

Astım tam kontrol ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun için doktor kontrolü ve alerji yapan nedenlerle mücadele şarttır. Bu arada anne ve babanın en az birinde alerjik durum varsa çocuklarda alerji gelişme oranı %30, her ikisinde de varsa çocuklarda alerji gelişme oranı yaklaşık %60-70 civarındadır. Besin alerjisi ve egzama gibi cilt lezyonları olan çocuklarda da astım gelişimi için risk artmıştır. Toz, polen gibi alerjenlere hassasiyet en sık astım sebebidir.

Astımlı Ve Evlenecek Kişilere Önemli Tavsiyeler

Bazı kronik hastalıklar evlenmeye engeldir, ancak bazen engel gibi gözükür. Astım hastalığı evlenmek için engel bir hastalık değildir. Ancak bazı toplumlarda özelikle genç kızların astım ilaçlarını kullanması ve astım ilaçları hakkındaki yanlış inanışlar (akciğerleri şişiriyormuş, bağımlılık yapıyormuş, günlük işleri yapamaz hale geliyormuş gibi) hastalıklı kişi (hastalıklı kız gibi) gibi azda olsa olumsuz sonuçlara yol açabildiği görülebilmektedir.

 • Astımlı ve alerjisi olan evlenecek adaylara başlıca öneriler;
 • Sigara içmeyin mümkün ise içirmeyin.
 • Alerjiniz varsa önlem alınız.
 • Mantar sporu alerjiniz varsa rutubetli evlerde oturmayınız.
 • Ev tozu alerjiniz varsa evinizi duvardan duvara halılarla asla kaplamayınız.
 • Eve alınacak halıların anti alerjik veya toz üretmeyen olanlarını tercih ediniz.
 • Hava filtre edici cihaz almanız önerilir. Bunların ev içi ortamı yani havayı temizlediği (ev tozundan, polenlerden, hamam böceğinden, ev içindeki gereksiz kokulardan vs.) için kullanılması önerilir.
 • Elektrik süpürgesi olarak ev tozu akarını toplayan, dış ortama salmayan bir bakıma anti alerjik olan özel süpürgeleri tercih ediniz. HEPA filtreli olanlar tercih edilmelidir.
 • Ev, giysi temizliğinde ve parfümeri olarak kokusu az olan, nefes darlığı yapmayan bakım ve temizlik ürünlerini tercih ediniz. Aşırı parfüm kullanmayınız ve çamaşır temizliğinde aşırı kokulu yumuşatıcılardan uzak kalınız.
 • Hava kirliliği az olan yerleşim yerlerini tercih ediniz.
 • Ev hayvanı beslemeyiniz.
 • Ev hayvanı alerjiniz varsa ev eşyalarında hayvansal yünlü malzemeler bulundurmayınız.

Ev kurma amaçlı alınacak her türlü eşyada burada belirtilen özelliklere uyduğunuz ölçüde astım yakınmalarınız daha az olacaktır. Görsel değil akılcı ve bilimsel, aşırı zevksel değil mantıklı ve gerekli harcamalar yapılmasını öneriyoruz. Yukarıda belirtiler önerilere uyduğunuz ölçüde astım ve alerji yakınmalarınız daha az olacak ve büyük olasılıkla mutlu ve sağlıklı bir evliliğiniz olacak. Evlilik yaşamı boyunca tüm aile kuracaklara sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Prof. Dr. Sami Öztürk

Alerji ve İmmünoloji,

Göğüs Hastalıkları Uzmanı

Prof.Dr.Sami Öztürk
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.