BAHAR DEPRESYONU

22.10.2019
A+
A-
BAHAR DEPRESYONU

Bu sonbahar ayının ortalarına gelmemiz ile birlikte güneşle olan ilişkimizin gittikçe azalması sonbahar depresyonuna zemin hazırlayabiliyor. Kendini iyiden iyiye hissettiren soğuk havalar, yaza veda edişimiz, güzel güneşli ve tatili bol aylardan çıkıp şehre geri dönüş yapmak, işe kanalize olmaya çalışmak, yazlık kıyafetleri kaldırmak çoğu insan için yorucu bir hal alıyor. Hüzün ve melankoli mevsimi olarak tanımlanan sonbahar, birçok insanda depresif bir ruh haline davetiye çıkarıyor.  Bunun sebebi ise güneş ışınlarının azalmasıyla birlikte salgılanan ve mutluluk hormonu da olarak bilinen seratonin hormonunun azalması ve beyin kimyasının değişmesidir.

Yaşamın stresinden biraz da olsa uzaklaştığımız uzun ve sıcak yaz günlerinden çıkıp sorumluluk almamız gereken sonbahar aylarına giriş yapmak bizde bazı psikolojik ve duygusal değişimler yaratabiliyor. Sonbahar depresyonu bilinen depresyon ile benzer belirtiler gösterebiliyor fakat burada bizim dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan birisi depresyonun süresidir. Depresyonunuz kronikleşmişse artık bizim için sonbahar depresyonundan çıkmış bir hal alıyor. Sonbahar depresyonunun ise belirtilerine bakacak olursak; mutsuz ve huzursuz bir ruh hali, sürekli uykulu hissetme ya da uyuyamama, kendini suçlu hissetme ve değersizlik duygusu, sinirli ve gergin bir ruh hali, dikkat eksikliği ve odaklanamama, yorgunluk, halsiz ve bitkin olma durumu, cinsel isteksizlik, iştahsızlık ya da aşırı kilo alma, kaygı bozuklukları gibi belirtileri mevcuttur.

Depresyon ciddi bir duygu durum bozukluğudur ve zamanında doğru müdahale edilerek tedavi edilmezse sonuçları olumsuz olabilir. Eğer belirtilere göz attığınızda sonbahar depresyonunuzun olduğunu düşünüyorsanız yapacağınız bazı şeyler durumu daha kolay atlatmanız açısından size yarar sağlayacaktır. Öncelikle kısalmaya başlayan şu günlerde olabildiğince güneşin enerjisinden yararlanın, açık havada yürüyüş yapmaya, bisiklete binmeye çeşitli spor aktiviteleri yapmaya özen gösterin, sağlıklı beslenin, sosyal desteğinizi eksik etmeyin, dikkatinizi çekecek bir aktivite ya da etkinlik bulup ona yönelmeye çalışın, ikili ilişkilerinizde karşınızdakinin tutum ve davranışlarına gereksiz anlamlar yüklemeyi bırakın, sizi sakinleştirecek ve rahatlatacak ortamlar da bulunmaya çalışın, işlerinizi önem sırasına göre listeleyin ve planlı hareket edin, önceden yaptığınız hiçbir etkinliği bırakmayın, sinema, müzik, tiyatro, kitap okuma gibi aktiviteleri hayatınızdan eksik etmeyin ve en önemlisi hayata elinizden geldiğince olumlu bakmaya çalışın. Karamsar, üzgün ve yorgun bir bakış açısından ziyade tamamen tersi olumlu bir bakış açısı geliştirin. Eğer belirtileriniz zaman geçtikçe ağırlaşıyor ve artıyorsa profesyonel bir destek almayı unutmayın

Psikolog Gizem Tutku Yaşar

Psk. Gizem Tutku Yaşar
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.