Pepinonun Faydaları Nelerdir?

06.04.2017
A+
A-

Bu makalemde sizlere pepinonun cilde faydaları neler, pepinonun faydaları, pepino cilt maskesi ve pepinonun cilt üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz. Açık komedonlar  (siyah nokta olarak adlandırdığımız), kapalı komedonlar (beyaz noktalar diye adlandırdığımız) ve yaş ilerledikçe hepimizin problemi olan genişlemiş gözenekler için aylık cilt bakımınızın yanı sıra evde basit, masrafsız ve cilde iyi geldiği kanıtlanmış uygulamalar da yapabilirsiniz.

Cildimizi C vitamininden yoksun bırakmamalıyız. Domates suyunu balla karıştırıp kıvamını ayarladıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Dilerseniz her gün yapabilirsiniz.

2 Yumurta akıyla yarım limon suyunu karıştırın 10,15 dakika cildinizde bekletin. Bu yöntem, cildinizi sıkılaştırır ve gözenekleri küçültür. Fazla kuruttuğu için sık sık uygulama yapılmamalı. En fazla ayda bir defa uygulayabilirsiniz. Buz küplerini de gözenekleri sıkılaştırmak için günde 1,2 defa yüzümüzde gezdirerek kullanabiliriz.

 

 

Bunların dışında bir de pepino meyvesi var  A ve C vitamininden zengin olan pepinoyu ben de geçen hafta cildim için denedim. Pek alışverişe çıkıp pazarda,  markette gezen biri değilimdir, çok nadiren çıkınca da amacım alışverişten çok farklı şeyleri keşif oluyor…

Yetişmemiş pepino ilgimi çekti değişik görünümüyle. Satıcısına sorunca da ”meyvesi şeker hastalarına iyi geliyor, onlar için getirtiyoruz ve kabuğu da cilde iyi geliyormuş kullananların yorumu böyle” dedi. Denemek istedim, kavunu da sevmediğim için tadı kavuna benzeyen meyvesini de beğenmedim doğrusu, çekirdekleri ise domates çekirdeği gibi. Kavun sevenlerin hoşuna gidebilecek bir lezzet.

Kabuğunu da cildimize kullandık gerçekten cildi nemlendirici ve ferahlatıcı bir etkisi var. İki gün boyunca cildimde kuruluk hissetmedim ve bir yumuşaklık verdiğini fark ettim bu yüzden buradan da paylaşmak istedim. Bu meyveyi  sevenler varsa kabuğunu da ziyan etmesinler..

Şimdi de pepinonun faydaları neler inceleyelim;

Pepinonun Faydaları Nelerdir?

 • Doğal enerji arttırıcıdır.
 • Doğal bir ağrı kesicidir.
 • Kolesterolü azaltır.
 • Yüksek tansiyonu tedavi eder.
 • Kanserle mücadele eder.
 • Sindirim sistemini güçlendirir.
 • Kilo kaybını destekler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Karaciğer sağlığını arttırır.
 • Diyabeti yönetir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Kreatinin seviyesini düşürür.

Pepinonun faydaları arasında doğal enerji arttırma, ağrı hafifletme, kolesterol azaltma ve kemikleri beslemek bulunur. Şimdi pepinonun faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

Pepino Doğal Enerji Arttırıcıdır

Enerjimizi vücudumuzda depolanan, yediğimiz yiyeceklerden elde edilen glikozdan alıyoruz. Pepino , bu glikozu enerji patlamalarına ayıran bazı bileşiklere sahiptir ve anında yeniden şarj edildiğinizi hissedersiniz. Bu glikoz hücreleri, aksi takdirde vücudunuzda yağ olarak depolanır.

Pepino Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Pepinonun antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu durum, vücuttaki ağrıları yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Pepino Kolesterolü Azaltır

Yulaf ezmesi ve yulaf kepeği gibi pepinonun yüksek çözünür lif içeriği kolesterol seviyenizi kontrol altında tutar. Çözünebilir lif, kolesterolü doğrudan etkilemez, ancak kötü kolesterolü bağlar ve vücuttan salgılar.
Çözünebilir lif, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün kan dolaşımınıza emilimini azaltabilir ve yüksek yoğunluklu lipoproteinin vücudunuza girmesine izin verebilir.

Pepino Kanserle Mücadele Eder

Pepino , içerisindeki C vitamini, A vitamini ve beta karoten kombinasyonları sayesinde bir antioksidan güç kaynağıdır. Bu antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve hücrenin oksitlenmesini önler. Antioksidanlar, kanserli hücrelerin yayılmasıyla mücadelede hayati öneme sahiptir. Yapılan çalışmalarda, pepino meyve özünün, antienflamatuar, immünomodülatör ve antikanser özelliklere sahip olduğu bulundu.

Pepino Yüksek Tansiyonu Düzenler

Pepinoda sodyum yoktur, ancak önemli miktarda potasyum vardır ve bu nedenle yüksek tansiyonu düzenlemek için etkili bir şekilde kullanılabilir. Potasyum, tuzun olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olur ve sırayla kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ne kadar çok potasyum alırsanız, idrarla o kadar fazla sodyum kaybedersiniz. Pepino ayrıca idrar söktürücü özellikleri ile de bilinir. Böbreklerdeki sıvılar ne kadar az olursa kan basıncı o kadar az olur.

Pepino Sindirim Sistemini Güçlendirir

Elyaf bakımından zengin olan pepino , düzensiz bağırsakları olan veya kabızlık çeken insanlar için mükemmel bir ilaç olabilir. Pepinonun C vitamini içeriği, vücudun besinleri, besinlerden en iyi şekilde emmesini sağlar. Doğal yöntemlerle gastrit tedavisi için de mükemmel bir ilaç olarak da kullanılabilir. Sindirim problemleri böbrek hastalıklarından muzdarip insanları etkiler. Bu meyve onlar için de faydalı olabilir.

Pepino Kilo Kaybını Teşvik Eder

Pepinoda kalori vardır, ancak karbonhidrat olarak depolanırlar. Bu karbonhidratlar, vücut tarafından glikoza bölünür ve yakıt olarak kullanılır. Kilo vermek isteyen kişiler, güvenle yiyebilir ve mideyi daha uzun süre dolu hissetmesini sağladığı için bu meyveden yararlanabilir.

Pepino Kemikleri Güçlendirir

Hepimiz kalsiyumun güçlü, sağlıklı kemikler için önemli bir bileşen olduğunu biliyoruz. Ancak çoğumuz kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tutan, kalsiyumu kemiklerde tutan ve atardamarlarda birikmesini önleyen K vitamini olduğunu bilmiyoruz. Özellikle kemikler yaşlanma sırasında zayıflamaya başladığında, K vitamini kemik sağlığının korunmasına hala yardımcı olabilir. K vitamini kaynakları arasında bulunan pepino, harika bir seçimdir.

Pepino Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Polifenoller, antioksidan özellikler veren pepino meyvesinin özlerinde bulunur. Antioksidan özellikler, hem olgunlaşmamış hem de olgun meyvelerde bulunur. Bununla birlikte, olgun çeşitlilik daha yüksek bir flavonoid ve fenol içeriğine sahiptir. Flavonoid’in antioksidan özellikleri, salgılanması ve depolimerizasyonu ile sonuçlanan ürik asitin üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu doğal ajanı günlük diyetinize bir bütün olarak veya bir besin takviyesi olarak ekleyin.

Pepino Karaciğer Sağlığını Arttırır

Pepino , karaciğer hastalıkları olan insanlara yardımcı olabilir. Karaciğeri güçlendirmek, enerjiyi artırmanın, ağırlığı dengelemenin ve genel sağlığı güçlendirmenin en iyi yollarından biridir. Pepinodaki lif, vücuttaki toksinleri uzaklaştırır, karaciğeri temizler ve genel sağlığını arttırır. Karaciğer birçok vücut fonksiyonunun çekirdeği olduğundan, sağlıklı bir karaciğer genel sağlığınızı yapar.

Pepino Diyabeti Yönetir

Pepino, antienflamatuar, antiglisitör ve antioksidan etkiye sahiptir. Bu özellikler diyabet ilerlemesinin etkilerini azaltmada yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda, solanum muricatum’dan flavonoidlerin, fenolik asitlerin ve askorbik asidin modelde diyabet için pozitif sonuçlara sahip olduğu bulundu. Diyabetin ilerlemesinde yardımcı olduğu için meyvenin kronik böbrek hastalığı önleme için de ideal olduğu düşünülmektedir.

Pepino Kansızlığa İyi Gelir Ve Kreatinin Seviyesini Düşürür

Anemi, böbrek hastalığının komplikasyonlarından biridir. Düzenli tedaviye ek olarak pepino tüketme de tedaviye yardımcı olabilir. Böbrek hastalığından muzdarip bir insan, böbrekleri kandan tahliye edemediğinden yüksek kreatinin seviyeleri yaşar. Meyvenin diüretik özellikleri, atıkların kandan idrar yoluyla azaltılmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.