Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Rüzgarlı

Çocuğa Ölüm Kavramı Nasıl Anlatılır?

15.06.2021
A+
A-
Çocuğa Ölüm Kavramı Nasıl Anlatılır?

Ölüm kavramı, her yaş grubu için kabul edilmesi zor bir durumdur. Peki kayıp durumu çocuklar da nasıl seyreder? Çocukların bir kaybı anlamlandırması gelişim dönemlerine göre farklılaşmaktadır. Genellikle 5 yaşından sonra, çocuklar ölümün geri döndürülemez ve biyolojik bir olgu olduğunu algılamaya başlar. Bir kayıp ardından çocuğun vereceği tepkilerini birtakım faktörler etkiler. Bu faktörler ise geçmiş kayıp deneyimleri, psikososyal gelişim evreleri ve kayıp hakkında ailenin çocuğu bilgilendiriş biçimidir. Çocuklar da kayıp sonrası konuşma bozuklukları, yeme, uyku, davranış sorunları, idrar kaçırma, dışkı kaçırma, regresyon(gerileme), okul başarısında düşme, huzursuzluk, kaygı ve korku, hırçınlık, hareketlilik, sinirlilik, bedeniyle aşırı uğraşma, dikkat sorunları, sosyal izolasyon, bakım verene aşırı yapışma ve ayrılık kaygısı gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Peki bir kayıp durumunda ne yapılması gerekir?

İlk olarak, ebeveynler ölümle ilgili gerçekleri basit bir dille çocuğun hazır olduğu bir dönem de anlatması gerekir. Ayrıca, bilgilendirme yapılırken çocuğun gelişim dönemi unutulmamalıdır. Eğer beklenmedik sorularla karşılaşırsa çocuktan zaman istenebilir. Çocuğun duygularını ifade etmesine, soru sormalarına, ağlamalarına izin verilmelidir. Çocuğa hayatta her şeyin olabileceğini, hiçbir şeyin garantisinin olmadığını ve aksi durumlar dışında her zaman yanında olunacağının ve onu hiç bırakılmayacağının güveni verilmelidir. Ebeveynler kayıp hakkındaki kendi duygularını çocukla paylaşabilir. Bilgilendirme sürecinde çocuğa ölen kişinin geri dönmeyeceğini, yemek yemediğini, yanınızda olmadığını, rüya görmediğini, ölümün bir yolculuk olmadığı anlatılmalıdır. Eğer bir ebeveyn kaybı söz konusu ise çocuğun bakımının ve temel ihtiyaçların kimlerin üsteleneceğini, ilerleyen süreci, kaybın yaşamına nasıl etki edeceğinin anlatılması gerekir. Son olarak, çocuk 7 yaş ve üzerinde ise cenaze törenlerine katılmasına, mezarını ziyaret etmesine izin verilebilir. Bu durum çocuğun ölüm kavramını anlamlandırmasına ve kabullenmesine yardımcı olur. Ölen kişi için anı kitabı veya albüm oluşturma, mezarına çiçek veya ağaç dikme gibi olumlu davranışlar teşvik edilebilir.

Betül Güler

Psikolog

Kaynakça: Emre, Ü. (2017). Çocuklarda ölüm ve yas üzerine bir inceleme. Dini Araştırmalar20(52), 131-140.

Psk. Betül Güler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.