ÇOCUKLAR DA ÖZGÜVEN

28.08.2017
A+
A-

Çocukların özgüvenli olması gelişimleri içerisinde oldukça önemli bir alandır. Özgüven sayısal değerleri olan, belli aralıklara sahip olmanın yeterli yada yetersiz olarak tanımlanamaması sebebiyle özellikle anne babalar tarafından yanlış yorumlanabilir.
Annesini parkta bırakan yabancı biriyle sohbet eden çocuk da, grup içerisinde tekrar tekrar bir diğerinin konuşmasını bölen de, okul gösterisinde rahatlıkla sunuculuk yapan da özgüvenli çocuk olarak aynı aralıkta konumlandırılabiliyor.
Ancak özgüven, kişinin kendine olan güveni iken bazen sınırsızlıkla karışabilir.
Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin temelinde; – olumlu anne-çocuk ilişki -vardır. Bebeğin sevgi ve ilgi başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının annesi tarafından zamanında karşılanması çocuğun güven ve ona bağlı öğrenme ihtiyaçlarını giderirken, çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlar. Bunun sonucunda hem ailesini hem de çevresini güvenilir bir yer olarak kabul eder.
Yavaş yavaş kazandığı güven ve özerklik doğrultusunda çocuk çevresini keşfetmeye başlar. Güven duygusu, ‘demokratik’ aile ortamlarında, yani kendisine belli sınırlar içerisinde söz hakkı verilen, olayların ve uyguladıkları kuralların nedenlerini açıklayan -demokratik anne ve baba tutumuyla- gelişir.
*Özgüvenin artması kişinin benlik saygısının da artmasına neden olur.
Çocuklardan;
Kendi kapasitesi dahilinde beklentilerde bulunmak,
Akran yada kardeşlerinden farklı bireyler olduklarını kabul etmek de özgüven gelişimi açısından oldukça önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.