ÇOCUKLARA DÜZENLİ OLMAYI ÖĞRETME

03.07.2017
A+
A-

Ödev defterini kaybeden, sırasının üzeri yada dolabının içi sürekli dağınık olan, çantasının içinde üç ay önce verilen ödevlerin olduğu çocuklar ve onların bu “dağınık” hallerinden yorulmuş ve sıkılmış, hatta biraz da umutsuz ebeveynler ile sıklıkla karşılaştığımı söylersem yalan olmaz 🙂 . Anne babalar bunun için önlem yada düzenleme adına ciddi emekler harcarken, bazı çocuklarsa düzenli olmayı öğrenmek istemezler.

Çocuklara düzenli olmak nasıl öğretilir?

1) Zaman tanıyın.

Çocuklar ne yapmaları gerektiğini bilirler, sadece bunları yapmakta zorlanabilirler. Düzen kurmakta zorlanan çocuğa rehberlik etmek önemlidir. Bu durumda anne babanınsa, görevi sadece destek olmak olmalıdır. Böylelikle bir süre sonra esas sorumluluğu çocuk alacaktır.

2) Ne istediğinizi net ve açık bir dille ifade edin.

Öncelikle “neyin ne kadar dağınık olduğunun” ve “ideal” ile “idare eder” toplu olmanın ne olduğunu tanımlamak gereklidir. Masada bir iki kalem durabilir, koltukta pijama üstü serili olabilir mi? Yoksa “toplu” olmak demek, ne pahasına olursa olsun, her şeyin yerinde durması mıdır? Bunu çocuğunuzla konuşun ve beklentilerinizi söyleyin.

3) Hatırlatıcı kullanın.

Her defasında aynı şeyleri söylediğinizde çocuğunuz sizi duymazdan gelebilir. Söylemek istediklerinizi küçük ve renkli post-it üzerine yazarak çocuğunuza hatırlatıcı kağıtlar kullanmak, aranızdaki ilişkiyi olumlu yönde değiştirecektir.

4) Takip edin

Küçük post-it asabileceğiniz büyük duvar panoları kullanın. Çocuğunuzun etiket veya küçük notlarla bu panosunu güncellemesini sağlayın. Benzer bir panoyu sizde mutfakta kullandığınızda çocuğunuzun kendi panosunu takibi de artacaktır.

5) Önceliklerinizin ne olduğunu belirleyin.

“Önceliğin” ne olduğunu tanımlayın. Hangi önceliğin ne zaman olacağını konuşun. Örneğin; pazartesi en çok ödev verilen gün ise o akşamın önceliği boya kalemlerinin ucunu açmak olmamalıdır.

6) Saat kullanın, saat kullanmasına rehberlik edin.

Çocuğunuzun zaman kavramını bildiğinden emin olun. 5 dakika yada yarım saat gibi kavramları onun zihninde nasıl aralıkları olduğunu takip edin. Saat kullanması konusunda rehberlik edin.

7) Geri bildirim verin

İyi giden organizasyon becerilerine mutlaka olumlu geri bildirim verin ve davranış oturana kadar onu ödüllendirin.

 

Psk.Fatma Nihal Ada

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.