ÇOCUKLARDA CİNSELLİK EĞİTİMİ VE CİNSEL İSTİSMAR

29.04.2019
A+
A-
ÇOCUKLARDA CİNSELLİK EĞİTİMİ VE CİNSEL İSTİSMAR

Son yıllarda oldukça fazla karşılaşılan hepimizi derinden üzen bir konudur cinsel istismar. Gerek sosyal medya hesaplarından gerek bilimsel yazılarda sıkça işlenen bir konu olan cinsel istismar hakkında bende psikolojik açıdan değerlendirme yapmak istedim. Çocuklara cinsel konular nasıl anlatılmalı, özel bölgeler nasıl öğretilmeli, bu süreçte hangi çocuk kitaplarından yararlanabiliriz konularında size fikirlerimi paylaşacağım.

Benim Gözümden Cinsel İstismar

Öncelikle insanların bu konu üstünde tartışmaları bana çok saçma geliyor. Sapkınlık hastalık ve benzeri şeyler söylemeleri eğer birisi gelip sizin hayallerinizi, umutlarınızı, özgürlüğünüzü elinizden alıyorsa bu suçtur. Geç vakitti, mini etek giydi, istekliydi, bağırmadı. Şöyle oldu böyle yaşandı kısmına takılmak gerçekten durumu iğrençleştiriyor. Bunun tartışmasını yapılan her dakika beni delirtmeye yetiyor. Bir insanın hayatında travmalar yaşamasına kimsenin neden olmaya hakkı yok. Son günlerde ülkemizde yaşanan küçük bir çocuğa cinsel istismar olayından sonra bu konuda bir şeyler yazmam gerektiğini düşündüm. Bizim toplumumuz açık bir toplum değil bazı şeyleri gerektiği bir konuşamıyoruz. Özellikle cinsellik konusunda. Evlenene kadar cinsellik konusu ayıp konuşulmaz gizli yapılmaması gereken bir şey olarak görürken evlendiğinizde sizden beklenen ilk şeyin bu olması. Hatta bunun bazı yörelerde direk sorulması da işin garip tarafından. Çocuklarınıza cinsellik eğitimi vermek zorundasınız onun gelişim evresine uygun olacak şekilde gerekli animasyon ve okuma kitaplarıyla süreci desteklemeniz gerekiyor. Bu süreci işleyiş tarzımı başlıklara dökerek size aktaracağım.

Çocuklar İçin Cinsellik

Ben nasıl dünyaya geldim? Birçok ebeveynin korkuyla beklediği, bir gün karşısına gelince ne yanıt vereceğini bilmediği soru… Çocuklar yaşamlarının nasıl başladığını merak eder ve bunun cevabını arar. Genellikle 4-5 yaş civarı başlayan bu sorular aslında çocuktaki kimlik gelişiminin başladığını gösterir. Çocuk kendi cinsel kimliğini bulmaya çalışır. Bu yaşlarda kız çocuklar babaya, erkek çocuklar anneye daha yakındır. Kadın erkek ayrımını bilirler. Ama sınırlarını bilmezler annelerinin babalarının tepkilerine göre sınırlar öğrenilir. Bu evrelerde işte cinsellik süreci çok önemlidir. Çocuğa kendi mahremiyetini öğretmek gerekir. Özel bölgeleri olduğu söylenmelidir.

Özel Bölgeler Eğitimi

Çocuğunuzu karşınıza alıp vücudunda bazı kısımlara kendisinin ve onun izniyle annesi babası dışında kimsenin dokunamayacağını anlatmak gerekir. Doktor ve hemşirelerin ise sadece anne baba gözetiminde gerekirse dokunabileceğini söylemeliyiz. Bunun dışında hiç kimsenin dokunmaması gerektiğini, eğer böyle bir olay olursa hemen bağırması gerektiğini ve bunu ebeveynleriyle konuşmasını mutlaka çocuğunuza aktarın.  Bu kısımların göğüs, arka ve iki bacak arası olduğunu çocuğunuza göstererek anlatın.

Sosyal medya üzerinde birçok öğretici video var bunları çocuğunuza izletebilirsiniz. Örneğin çocuklar için onay adlı videoda özel bölgeler gayet güzel bir şekilde anlatılmıştır. Bunu çocuğunuza izletebilirsiniz, süresi de 3 dk gibi bir süre hem algıları dağılmadan videoyu bitirmiş de olursunuz.

Kitap önerisi içinde yazacağım üç kitabı önerebilirim.

  • Ben Kaybolmam Ki
  • Bedenim Bana Ait
  • Ben Herkesle Gitmem Ki

Velilere Uyarılar

Çocuklarınızın kişisel sınırlarınıza ilk sizin saygı duymanız gerekiyor. Bunun için doğru yaptığınızı sandığınız yanlışlar var bunları biraz konuşmak istiyorum.

  • Çocuklarınızı dudağından öpmeyin: Evet çocuğunuzu çok seviyorsunuz her anne baba gibi ama bunu dudaktan öperek değil başka şekillerde de gösterebileceğinizden eminim.
  • Bak teyze sana kızacak,polis sana bağıracak : Çocuğunuz sizi dinlemediğinde başkalarının baskısıyla onu durdurmaya çalışıyorsunuz da bu ne kadar yanlış bir algı..Çocuğunuza herkes ona kızabileceği algısını oluşturmayın.Özellikle polis mesleğiyle ilgili çocukta oluşturulan algı çok gereksiz.Çocuğun polisin onu koruyacağını bilmesi gerekirken böyle bir algı yaratmayın.
  • Öp teyzeyi, sarıl amcaya: Çocuğunuz sarılmak istemiyor öpmek istemiyorsa bırakın öpmesin sarılmasın ne kaybedecek onun kararlarına saygı duyun.
  • Kalabalık ortamlarda tanımadığınız teyze kucağına çağırdığında gitmesine izin vermeyin: Evet kötü niyetle yapmıyor size yardımcı olmaya çalışıyor ama bu konumlarda izin verdiğinizde çocuğunuz yabancıların yanına gitmem de sıkıntı yok annem babam izin verdi algısını kafasında oluşturur. Bu da bizim asla istediğimiz bir şey değil yabancılarla arasında sınır olmasına dikkat etmeliyiz.

Son olarak çocuklar bizim umudumuz,neşemiz,geleceğimiz.Onlara sahip çıkıp olmak istedikleri yerde olmaları için onlarla beraber olmak yapacağımız en büyük şey..Dilerim ki cinsel istismar bir gün tamamen biter. Çocuklar güzel hayalleriyle dünyamızı güzelleştirsin..

Psk. Dan. Gökçe Artun
1994 yılında  doğdum. İlkokul hayatımı Manisa’da, lise hayatımı İzmir’ de geçirdim. En büyük hayalim psikolojik danışman olmaktı ve bu hayali 2017 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olarak gerçekleştirdim.Mezun olduktan sonra özel sektörde eğitim danışmanlığı yaptım.Özel bir dershanede rehber öğretmen olarak çalıştım.Bu süreçte bir çok mesleki eğitim aldım.Daha sonra milli eğitime atanıp okul psikolojik danışmanı/rehber öğretmen olarak görevimi yerine getirmekteyim.Şuan Van ilinde doğu görevini yapan bir öğretmenim. Mesleğime duyduğum saygının onu en iyi şekilde yapmakla olacağını düşünenlerdenim.Bu amaçla yoluma devam ediyorum.Yaptığım araştırmalar,okumalar,kendi dünyamla birleştirdiğim yazılar sitede bulunmakta. Benim dünyamdan hayata bakmak istiyorsanız yazılarımı takip edebilirsiniz.Ayrıca sosyal  medyada burdan olduğumdan daha aktif bir şekilde paylaşımlar yapıyorum.İnstagram sayfamı da çok aktif bir şekilde kullanıyorum.Beni ordan da takip edebilirsiniz. Sevgi ve saygıyla♥️ Kullanıcı adım :gokceilepdr
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.