ÇOCUKLARDA SOSYAL GELİŞİM

11.09.2017
A+
A-

İnsan sosyal bir varlık olarak dünyaya gelir. Ama sosyal becerilerini ebeveynlerinden ve ailelerinden edindikleri bilgiler ile geliştirirler. Ancak sadece aile, sosyal dünya hakkında bilgi edinmek için yeterli bir ortam değildir. En az aile kadar akran ilişkileri de sosyal becerilerin gelişebilmesi adına önemlidir.

Her çocuğun deneyimlemesi gereken iki sosyal ilişki türü vardır. Bunlardan biri dikey ilişkiler, yani çocuğun kendinden daha çok bilgiye ve güce sahip kişiler (öğretmen, ebeveyn vs.) ile kurduğu ilişkilerdir. Bu sosyal ilişki çocuğa güven verirken birçok bilgi ve beceri kazandırır. Diğeri ise yatay ilişkiler, yani çocuğun aynı güce sahip kişiler (akranları) ile kurduğu ilişkilerdir. Çocuklar bazı sosyal becerileri sadece akran iletişiminde kazanır.

Akran İlişkileri:

Arkadaşlık; her yaşta olduğu gibi, çocukluk döneminde de tercih edilen bir durumdur. Bunun en temel nedenleri ise; güvenlik, özgürlük ve eğlenme gibi gereksinimleri karşılamanın yanı sıra, çocuğa potansiyellerini fark etme ve kullanma olanakları da sağlayabiliyor olmasıdır. Arkadaşlık; çok küçük yaşlarda bile paylaşma, uzlaşma işbirliği yapma, iletişim kurma, iletişimi sürdürme, arabuluculuk yapma ve çatışma çözme becerilerini öğrenmeye ilişkin deneyimler sağlar. Bu nedenle arkadaş edinebilme ve bir arkadaşlığı sürdürebilme sosyalleşme sürecinde oldukça önemlidir.

Çocukların arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek için ise;

  • Okul dışında yapılan etkinliklere de katılması için teşvik edin.
  • Ev ve ev dışında arkadaşlarını ağırlaması, etkinlik düzenlemesi için fırsat verin.
  • Akran ilişkileri konusunda dinleyici ve iletişime açık olun. Ona ne yapması gerektiği konusunda değil, alternatif çözüm üretmeleri konusunda destek olun.
  • Drama çalışmalarına katılması konusunda rehberlik edin.
  • Takım spor etkinliklerine teşvik edin.
  • Aile içerisinde isteklerini rahatlıkla dile getirmesine fırsat verin.
  • Sınıf içerisinde arkadaşlarıyla oynayabilmesi için yeni oyunlar öğretin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.