Yaz Tatilinde Çocuklarla Kaliteli ve Verimli Zaman Geçirme (Yazı Dizisi 1)

Yaz Tatilinde Çocuklarla Kaliteli ve Verimli Zaman Geçirme – I

Merhaba;

Ben Psikolog Fatma Nihal ADA. Psikoloji mezuniyetimden beri her yıl en az 200 aile ile çocukları ve ilişkileri üzerine çalışıyorum. Bu keyifli sitenin mimarı Dr. Gökhan Güler ile karşılaşmamızla birlikte, artık buradan da siz değerli okuyuculara ulaşıyor olacağım.

Her hafta, danışan ailelerin bana en sık sordukları sorularla ilgili yazılarımı paylaşıyor olacağım. Sizde sorularınız ve görüşlerinizle beni yalnız bırakmazsanız çok mutlu olurum.

Okul dönemi ayrı bir kafa karışıklığı olan “kaliteli zaman” geçirme söylemi, yaz tatilinin gelmesiyle aileleri daha da fazla düşündürebilir. Aileler ne yapsak da yazı dolu dolu geçirsek fikrine girebilir. Bu kafa karışıklığı doğru yönetildiğinde ise hem çocuk hem de aile oldukça verimli bir tatil geçirecektir.

Ancak günümüzde en az babalar kadar annelerinde çalışma hayatında son derece aktif rol oynaması nedeniyle;
yaz döneminde çocuğun kiminle kalacağından, güneşe ne zaman çıkacağına, yaz tatili kitabını ne zaman yapacağından,
günde kaç sayfa kitap okuyacağına ve hatta ne kadar dondurma yiyeceğine kadar bir çok soruyu anne babaların yanıtlamasını gerektirir.

Annenin üretkenliği kendisi ve ailesi için önemli bir faaliyettir. Çalışan ebeveyn ve çocuk arasındaki en önemli problem ebeveynin yeteri kadar çocuğuna zaman ayıramaması ve bu durumdan dolayı suçluluk hissetmesidir. Önemli olansa ebeveynin çocuğuyla ne kadar vakit geçirdiği değil, ne kadar “kaliteli” ve “doğru” vakit geçirildiğidir. Kaliteli zaman ise; nasıl kullanıldığı ve aile için ne kadar doyurucu olduğuyla doğrudan bağlantılıdır.

Büyük şehirlerde ailelere yönelik birçok etkinlik bulunurken bunları takip etmek, çocuğun ilgi alanlarına uygun olanlara katılmak ve evde de bazı doğru vakit geçirme planları yapmak yaz tatilinizi daha verimli hale getirecektir.

Psikolog Fatma Nihal ADA

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir