Detoks Çılgınlığı-Detoks suyu

05.04.2017
A+
A-

Sürekli radyasyona maruz kaldığımız ve masa başında oturarak zaman geçirdiğimiz teknoloji çağında yaşıyoruz,dolayısıyla da sağlıklı olmak için ayrı çaba harcamamız, düzenli spor yapmamız,beslenme şeklimize dikkat etmemiz gerekiyor.Bu yazımda günümüzün trendi olan detoksa yer vermek istedim. Detoks; antioksidan içeriği yüksek olan sebze, meyve ve bitkilerle hazırlanan diyetlerden oluşuyor.

Peki antioksidan ne demek ?

Antioksidan, yağların oksidasyonunu yavaşlatan maddedir. Canlılarda kimyasal süreçler, özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir. Böylece hücrelere ve canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar, serbest radikallerle reaksiyona girerek hücrelere zarar vermelerini önler.

Günlük olarak evde hazırladığım her şeyin antioksidan içeriğine önem veriyorum.Yaptığım çay,nadiren yaptığım yemek ve salatalarda antioksidan içeriği yüksek olan sebzeleri ve bitkileri tercih etmeye özen gösteriyorum ancak detoks kampları ya da sıvı gıdalarla bir hafta beslenme gibi çılgınlıklara kesinlikle katılmıyorum bu tür uygulamalar yerine sünnet olduğunu bildiğimiz  ve artık hastanelerde de poliklinikleri olan tamamlayıcı tıp olarak adlandırılan yöntemlerden hacamatı(kupa tedavisi) öneriyorum ben.

Detoks suyu : Birçoğumuz ( ben dahil) sadece su içmekten hoşlanmayız,benim çalışma masamdan hiç eksik etmediğim bir detoks suyum var.Karanfili,limonu,maydanozu ve zencefili sevdiğim için bu karışımlar mecburiyetle hazırladığım içecekler değil.Sabah kahvaltıdan sonra sürahiyi doldurur akşama kadar da zevkle tüketirim.

1)  Yarım limon

Birkaç karanfil

Taze nane

Birkaç dilim salatalık

2) Maydanoz

Birkaç dilim yeşil elma

Yarım limon

zencefil

 

Not: Limon kan sulandırıcı etkiye sahiptir, bundan dolayı menstruasyon döneminize yakın zamanlarda limon tüketimini durdurmanızı öneriyorum. Bunun dışında kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız veya miyoma gibi ara ara  kanamalara sebep olan hastalığınız varsa doktorunuzdan bilgi almalısınız.

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.