DİŞ TEDAVİSİNDE EN ÇOK SORULAN VE MERAK EDİLEN KONULAR

DİŞ TEDAVİSİNDE EN ÇOK SORULAN VE MERAK EDİLEN KONULAR

Hangi Diş Fırçası, Diş Macunu Kullanmalıyım ?

Belki de en çok merak edilen konuların başında geliyordur hangi fırça ve macunun kullanılması gerektiği konusu.

Öncelikle diş fırçasının kıllarının çok fazla olması gerekir. Mümkün olduğu kadar ucu küçük fırçalar tercih edilmelidir ki fırçalamakta zorlanılan  arka dişlerin daha kolay fırçalanması sağlanmalı. Tercih ettiğimiz diş fırçasının sapının da düz olması fırçalamada kolaylık sağlayacaktır.

Ayrıca diş etlerinizde çok büyük bir problem yoksa ve diş hekiminiz size farklı bir öneride bulunmadığı taktirde fırçanızın orta sertlikte olması gerekmektedir.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi en doğru diş macunu klasik ve ek olarak başka bir özelliği bulunmayan ve içeriğinde sodyum lauril sülfat (diş macununa köpürme özelliği verir ve ağız kuruluğuna sebep olur) bulundurmayan diş macunudur. Ancak içeriğinde flor bulunduran diş macunlarını kullanmak faydalı olacaktır.

“Çocuğumun Öndeki Süt Dişleri Düştü Fakat Daimi Dişleri Çıkmadı Ne Yapmalıyım ?” 

Öncelikle süt dişleri düştükten sonra daimi dişlerin sürme zamanları alt ve üst çenede farklılık gösterir.

Üst çenede en önde sağ ve solda simetrik olarak bulunan santral (orta kesici) dişlerin ağızda görülmesi 7 ya da 8 yaşında olur. Orta kesici dişlerin hemen yanında çıkacak olan lateral (yan kesici ) dişler de 8 ya da 9 yaşında ağızda görülmeye başlanır.

Alt çenede ise santral ve lateral dişlerin ağızda görülmesi daha erken olup santraller 6 ya da 7 yaşında, lateraller 7 ya da 8 yaşında olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bu verilen yaşlar ortalama yaşlardır ve çocuğun yapısına bağlıdır. Yani çocuğun yetersiz beslenmesi, ilaç kullanması (özellikle antibiyotik),süt dişlerinin çürümesi, iltihaplanması ve tedavi edilmemesi daimi dişlerin hem geç çıkmasına hem de daimi dişlerde oluşum bozukluklarının habercisidir. Ama bu olumsuzlukların hiç biri yoksa ve çocuğunuzun ön dişlerinin ağızda görülme yaşı geçmişse bir diş hekimine başvurabilirsiniz. En azından süt dişlerinin altında daimi diş jermi olup olmadığına bakılmasında fayda vardır.

  “Çocuğumun Ön Dişleri Çok Ayrık ,Estetik Olarak Kötü Görünüyor,Hep Böyle Mi Kalacak?”

Çocuğun ön dişlerinin çok ayrık olamsı ve estetik olarak kötü görünmesi aileleri en çok tedirgin eden konuların başında gelmektedir.Çocuk daha 8-9 yaşlarındaysa ve dişleri ayrıksa yani ön dişleri arasında mesafe varsa ebeveynlerin tedirgin olmasına sebebiyet verecek bir durum görünmemektedir.Çünkü üst çenede 11-12 yaşında ,alt çenede 9-10 yaşlarında kanin (köpek) dişlerinin çıkması beklenmelidir ki bu dişler çıkınca ailelerin ve çocuğun rahatsız olduğu bu boşluklar kapanacaktır.

Soru ve cevap köşesinin devamı gelecektir.

SAĞLIKLI GÜNLER..

DT.Mizgin Bilmez

Yasal Uyarı

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez..

Dt.Mizgin Bilmez
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.