Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15 °C
Sisli

DİYABET NEDİR ? TEDAVİ ŞEKİLLERİ

21.05.2017
A+
A-
DİYABET NEDİR ? TEDAVİ ŞEKİLLERİ

Öncelikle diyabet nedir ona bakalım. Tıptaki adıyla diyabet halk dilinde şeker hastalığı ; pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan, ömür boyu devam eden kronik ve insülin üreten hücrelerin azalması ile devam eden bir hastalıktır.

Diyabet

 

Normal bir metabolizmada besinler vücudumuzun yakıtı glukoza yani şekere dönüşmek için bağırsaklarımızda parçalanırlar. Daha sonra bu glukoz bağırsaklardan kana karışır. Ve kandaki şeker düzeyini yükseltir. Sağlıklı bireylerde kana geçen glukoz, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonları yardımıyla hücre içine taşınır. Şayet insülün direnci azalmış veya etkisini kaybetmişse glukoz hücre içine taşınamayacağı için glukoz kanda artacaktır (Hiperglisemi). Ve bunun akabinde şeker hastalığı oluşacaktır.

DİYABET BELİRTİLERİ (ŞEKER HASTALIĞI BELİRTİLERİ)

 • Polidipsi (sürekli bir susama hissi ve aşırı sıvı alım isteği)
 • Poliüri (sürekli idrara çıkma hissi) (Aşırı şeker idrarla atıldığı için idrara sürekli gitme hissi doğacaktır. Bununla beraber ağız kuruluğuda oluşabilir)
 • Polifaji (açlık hissi)
 • Halsizlik artışı ve akabinde yorgunluk
 • Daimi bir acıkma hali
 • Göz hislerinde aksamalar. Bulanık görme gibi. (Aşırı kan şekeri yüksekliğinden dolayı tüm dokularda olduğu gibi gözde de su çekilecektir. Bu da bulanık görmeye sebebiyet verecektir.)
 • Ayaklarda istem dışı hissizlik oluşması. Karıncalanma

DİYABET TEDAVİSİ (ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİ)

Şeker hastalığı (diyabet) için bir çok tedavi yöntemi var. Fakat henüz modern tıpta şeker hastalığı için kesin bir tedavi şekli maalesef yok. Çalışmalar halen devam etmektedir.

Günümüzde tedavi şekilleri hastanın yaşına, tipine, derecesine göre yapılmaktadır. Tıbbi beslenme yani diyet tedavisi, egzersiz tedavileri, oral anti diyabetik haplar ve insülin tedavisi en yaygın tedavi şekillerindendir.  Ve dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise şeker hastaları ne yemelidir konusudur. Doğru bilinen çok yanlışlardan bir konuda sanırım şeker hastaları ne yemelidir konusudur. Uzman hekim şeker hastası olan biri için gerekli tetkikleri yaptıktan sonra zaten ne yemesi ne yememesi konusu üzerinde duracaktır. Kulaktan dolma bilgilerle kaş yapayım derken göz çıkarırsınız. Her fırsatta dile getirdiğim, size fayda sağlayan bir ilaç veya yiyecek başkasına zarar verebilir. Lütfen uzmanınızın önerdiği şekilde devam edin. Çünkü şeker hastalarının yiyecekleri besinler, yaşa, vücuda, egzersizlere ve derecesine göre veriliyor.  Alacağınız protein, karbonhidratlar, yağlar mutlaka hekim kontrolünde alınmalıdır.  Dengeli ve kontrollü beslenmek önemli bir faktördür. Öğün atlanmamalı. Sigaradan uzak durmak gereklidir. İnsülin veya ilaç zamanlarının kontrolü mutlaka yapılmalıdır.

DİYABET İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER (ŞEKER HASTALIĞI İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER)

Şimdi de sizlere diyabet için şifa kaynağı bitkilerden bahsetmek istiyorum.

 • Akasya Bitkisi ; Akasya bitkisinin toz halindeki tohumları anti diyabetik özellik sağlamaktadır. Bu deneylerle kanıtlanmıştır.
 • Soğan : Tam bir şifa kaynağı olan soğan anti hiperglisemi özellik taşıyor. Gerçekten şifa kaynağı olan soğan antioksidan özelliğiyle de bilinmektedir. Yaklaşık 50 gram soğan suyu tek oral bir şekilde şeker hastalarına verilmiş ve kan şekerini önemli bir ölçüde kontrol altında almıştır.
 • Sarımsak : Bitkilerden bahsederken benimde günde mutlaka 2 diş tükettiğim sarımsağı anlatmamak olmazdı. Doğal antibiyotik dışında önemli bir hipoglisemik özelliğiyle de kendini gösteriyor. İnsülin düzeyini önemli ölçüde etki altına alıyor.
 • Aloa Vera : Bu bitki uzun yıllardır bitkisel tedavi yöntemleriyle beraber kullanılmaktadır. Aloa Vera özünün hipoglisemi özelliği olduğunu uzmanlar belirtiyorlar.
 • Fesleğen : Yüz yıllardır kullanılan bu bitki tıbbi özellikleriyle tanınmaktadır. Yaprakları kan şekeri seviyesinin düşmesinde önemli rol oynamaktadır.

Dr. Gökhan Güler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.