Diyet Listesi Nedir? Ne İşe Yarar?

10.04.2020
A+
A-
Diyet Listesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde artan şehirleşme ve iş yaşantısının beraberinde getirdiği düzensizlik, insanların beslenme alışkanlıklarını bozmakta ve sağlıksız bir yaşama sürüklemektedir. Tekdüze bir beslenme sonucu vücudun ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri almasına engel olmaktadır. Tüm bu nedenlere spor ve egzersiz yapma eksikliği de eklenince kilo almak kaçınılmaz hale gelmektedir.

 

Kilo vermek ve yeniden sağlıklı ve düzenli bir yaşama “merhaba” demek isteyenler için akla gelen ilk çözüm diyet ve diyet listesidir. Halk arasında rejime girmek veya rejim yapmak olarak bilinen bu çözümün başarıya ulaşması için düzenli ve uzun vadede gerçekleştirilebilmesi gerekir.

 

Diyet listesi sayesinde düzenli bir beslenme programına sahip olabilir, sağlıksız ve dengesiz beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp sizi kilo verme yolunda daha da motive edecektir. Motivasyon elbette kilo verme ve diyet yapma noktasında size son derece destek olacaktır. Zira, diyet listesi uzun vade isteyen sürekli uygulanması gereken ve kimi zaman insanları zorlayan bir süreçtir. Ancak başarıyla uygulanan bir diyet programı sizi ideal kilonuza ve sağlığınıza kavuşturacaktır.

 

Diyet Listesi Ne İşe Yarar?

 

Bir diyet listesinin başarılı olması için öncelikle kişiye uygun olması gerekmektedir. Zira, metabolizma hızı beslenme düzenini doğrudan etkilemektedir. Kişinin metabolizmasına uygun olarak kalori yakması ve ona uygun olarak öğünlerde gerekli kaloriyi alması gerekir. Yani ünlü bir diyet listesi ile zayıflamak mümkün olacağı gibi, yüzde yüz başarı da getirmeyebilir.

Diyet listesi, günlük alacağınız besin gruplarından kalori miktarına ve içeceğiniz suyun miktarına kadar her şeyi sizin için hazır bir program haline getirecektir. Programa uygun hareket etmek zamanla düzeninizin oturmasını ve düzenli beslenmenizi sağlayacaktır. Yoğun bir günlük yaşamınız olsa dahi ana veya ara öğünleriniz için gerekli gıdaları yanınızda taşıyabilir, diyet programınızın saatlerini göz önünde bulundurarak tüketebilirsiniz.

 

Kilo vermek için birçok diyet ve diyet listesi bulunmaktadır. Ancak işe yarar bir diyet listesi bulabilmeniz için diyet programının içeriğini incelemeniz gerekir. Diyetisyeniniz aracılığıyla doğru diyet listesi bulmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Sebze meyve diyeti, Akdeniz diyeti, Limon diyeti, Ketojenik diyet gibi birçok diyet tarzı ve diyet listesi bulunmaktadır. Ancak hepsi birbirinden tamamen zıt diyetler değildir. Vücut dengesini korumaya ve metabolizma hızını artırmaya yönelik adımları içerir. Genel olarak su içmenin, meyve sebze tüketmenin, sık aralıklarla öğün yapmanın önemli olduğunu söylemek mümkündür.

 

Örnek Diyet Listesi ve Faydaları

 

Ortalama bir insan vücudu için kilo vermek için önerebileceğimiz bir diyet listesi oluşturabiliriz. Benimsemiş olduğumuz 3 ana öğünü en az 2 ara öğünle zenginleştirmek metabolizmayı hızlandırmak için fayda sağlayan bir adımdır. Kahvaltıdan başlayarak gün içinde öğünlerden önce ve sonra mutlaka su içmek bir diyet listesi için olmazsa olmazdır.

Uyandıktan ilk yarım saat içerisinde kahvaltı öğününüzü gerçekleştirmenizi öneririz. Beyaz ekmek yerine çavdar veya kepek ekmeği tercih edilebilir. Yağsız ve tuzsuz beyaz peynir, domates, biber, salatalık ve şekersiz yeşil çay tüketebilirsiniz.

 

Öğle ve akşam yemeklerinde sebze yemekleri ve yoğurt tüketebilirsiniz. Özellikle yoğurt, diyet listesi için önemli bir işlev yürütmektedir. Ara öğünlerde ise leblebi gibi yağ oranı düşük kuruyemiş, bir porsiyon meyve ve şekersiz yeşil veya beyaz çay tüketebilirsiniz.

 

Meyve sebze veya protein oranını kişisel olarak değiştirebilir, diyetisyeninizin önerilerini uygulamalısınız. Böylece diyet listesi ile düzenli bir programa ve uzun vadede ise sağlıklı yaşam hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.