Domuz Gribi Belirtileri – Nedenleri – Tedavisi

Domuz gribi belirtileri ve korunmanın yolları… Domuz gribi belirtileri nelerdir, domuz gribi, son zamanlarda birçok ilde kendisini gösteren domuz gribi bir çok kişiyi tehdit etmektedir. Domuz gribi, domuz gribi belirtileri, domuz gribi nedir, domuz gribi aşısı, domuz gribi öldürür mü gibi sorular geldi. Ve bizlerde sizler için domuz gribi belirtilerini nedenlerini ve tedavi süreçlerini araştırdık. Şimdi ;

Domuz Gribi Nedir ?

Domuz gribi, Orthomyxoviridae ailesinden, herhangi bir virüs vasıtasıyla meydana gelmiştir. Domuzlarda oluşan virüse çok benzediği için adı domuz gribi olmuştur. Hastalık tıp alanında İngilizce swine influenza virus kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle kısa yoldan  SIV olarak isimlendirilir. Mevsimsel gribe benzer özellikleri vardır.

Domuz Gribi Belirtileri ?

Domuz gribi belirtileri ve korunmanın yolları… Domuz gribi belirtileri nelerdir, domuz gribi, son zamanlarda birçok ilde kendisini gösteren domuz gribi birçok kişiyi tehdit etmektedir. Domuz gribi, domuz gribi belirtileri, domuz gribi nedir, domuz gribi aşısı, domuz gribi öldürür mü gibi sorular geldi. Ve bizlerde sizler için domuz gribi belirtilerini araştırdık.

Domuz gribinin belirtileri mevsimsel gribe benzer özellikler taşır. Misalen yüksek ateş, burun tıkanıklığı ve akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk hali en sık görülen belirtilerdir. Nadir de olsa kusma ve ishal de görülebilir.

Çocuklar ve yetişkinler arasında domuz gribi belirtileri genellikle farklılık göstermez. Huzursuzluk ve iştahsızlık ek belirti olabilir.

Domuz gribi belirtileri
Domuz gribi nasıl geçer

Acil Müdahale Gerektiren Domuz Gribi Belirtileri !

Yetişkinlerde çok zor nefes almak ve nefes darlığı, sık sık ve uzun uzun kusma ve şuur kaybında acil müdahale edilmesi gerekir. Çocuklarda ise hızlı hızlı ve nefes alırken zorlanma, vücutta solgunluk ve morarı, dışardan gelen uyarılara cevap verememe, uyku hali ve ateşle beraber döküntü halinde acil müdahale gerekir.

Domuz Gribi (Tanısı) Nasıl Teşhis Edilir ?

Bu hastalığın tanısı (teşhisi), burundan veya boğazdan alınan sıvı örneğinden çalışılan testler ile belirlenir.

Domuz Gribi Tedavisi

CDC(ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), dört durumda profilaksi önerir. Bunlar, profilaksi verilecek kişinin risk grubunda olması, temas öyküsü olması, ilacın hastalık başlangıcından itibaren ilk 48 saatte verilmesi ve son olarak, profilaksinin 10 gün boyunca alınmasıdır. Bu dört şart sağlanıyorsa profilaksi verilmeli, yoksa verilmemelidir. Profilaksi, aile içi veya yakın temas bulaşları içindir. Uzun süreli profilaksi önerilmemektedir.

CDC bu hastalıktan korunmak için Tamiflu (oseltamivir) ya da Relenza (zanamivir) önerir.

Domuz Gribinden Korunma Yolları

Hasta görünen, ateşli ve öksürüğü bulunan insanlarla yakin temas etmek mecburiyetindeyseniz (yakınına gelinecekse) maske takılmalı ve temastan hemen sonra ellerinizi sabunlu su ile bol bol yıkamalısınız. Ellerinizi sık sık sabunlu su ile yıkamalısınız. Özellikle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda mutlaka yıkanmalı. Yıkama olanağı yoksa alkol içerikli el dezenfektanları kullanılmalıdır.

Öksürük ve hapşırma durumunda ağzınızı mendil ile kapatmalısınız. Mendili derhal çöp poşetine atmalı ve ellerinizi sabunlu suyla yıkamalısınız. Ellerinizi kesinlikle ağız, yüze veya gözlerinize sürmemelisiniz.

Not : Soğuk algınlığı ve gripte ne yapılmalı diye soracak olursanız daha önceki yazımıza göz atabilirsiniz. Bknz :  Grip Nasıl Geçer

Son olarak mutlaka ama mutlaka bir hekime danışmalısınız. Kendi kendinize teşhis koyamazsınız.

Bol sağlıklı günler dilerim.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir