EYVAH! ÇOCUĞUMA NELER OLUYOR?

15.06.2019
A+
A-

Son zamanlarda gelen çocuk danışanlarımın ebeveynleri “Eyvah çocuğumuza bir şeyler oldu, ters giden şeyler var. Çocuğumuz kontrolden çıktı ve bu davranışlarını anlayamıyoruz!” şeklinde söylemlerde sıklıkla bulunduklarını fark ettim. Ebeveynlerin “Çocuğumuzu düzeltin!” talepleri sizce de çocuklara haksızlık olmuyor mu? Bu durumda öncelikle ebeveyn olarak çocuğumuzla kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmek, çocuğumuzu anlamaya çalışmak ve ona kulak vermek gerekmektedir.

Çocukların problemli davranışlar sergilemesinin altında yatan çeşitli sebepleri vardır. Çocuğun problemli davranışlarının anlamı, yolunda gitmeyen bir şeyler ve ya karşılanamayan ihtiyaçlar olabilmektedir. Odaklanılması gereken çocuğun problemli davranışlarından ziyade çocuğun ihtiyacının ne olduğudur. Problemli davranışlar birer semptom gibidir, altta yatan asıl konuyu anlamak gerekir. Çocuğunuz size bir şeyler anlatmaya çalışıyordur ve davranış problemleri sadece kullandığı bir dil olabilir. Bu istenmedik davranışların perde arkasında açlık, sıkılma, üzüntü, endişe, kızgınlık, güvensizlik gibi sebepler yatabilir. Bazen de çocuklar nasıl davranmaları gerektiğini bilmediklerinden dolayı bu şekilde davranış sergileyebilirler.

Örneğin çocuklar, çevresindekilerin ilgisini çekmek ve ya zevk almadığı bir etkinliği sonlandırmak isteyebilir fakat çocuk için zor olan bu gibi durumlarda nasıl davranması gerektiğini ya da hangi kelimeleri seçerek kendini ifade edebileceğini bilemeyebilir. Bu sebeple birine tekme atmak ya da vurmak gibi bir davranışla kendisini ifade etmeye çalışır. Kısaca çocuklar neye ihtiyaçları olduğunu anne babalarına anlatmaya çalışırlar. İhtiyaçları karşılanmazsa problemli davranışlar sergileyerek, vermek istedikleri mesajı daha gürültülü şekilde yollayabilirler.

Çocuğun bakımından sorumlu olan kişiler çocuğun problemli davranışlarını anlama ve yorumlamayı öğrenmelidirler. Çünkü çocuklar, özellikle güç olan bir durum içinde olduğunda destek sağlayacak ve yol gösterecek güvenilir, tutarlı ve kendilerini seven bir yetişkine ihtiyaç duyarlar. Bazı ebeveynler, davranış problemleri yaşayan çocuğun kendisini problem olarak görebilmekte ve psikologtan çocuğun değişmesi yönünde talepte bulunmaktadır.  Aksine bazı ebeveynler ise, çocuğun problemli davranışlarının var olduğunu kabul eder ve başa çıkmak için yöntemler arar; bu yaklaşım onlar için çözüm kapısını aralamada yardımcı olur.

Çocuk problemli davranış sergilediğinde ona bağırmak ve ya cezalandırmak davranış problemlerini kısa süreliğine ortadan kaldırabilir fakat asla bir çözüm üretmez, çocuğa destek vermez ve zor durumla karşılaştığında nasıl davranması gerektiğini öğretmez. Davranış problemleri sergileyen çocuğu cezalandırmak yerine ona destek verildiğinde, duyguları anlamlandırıldığında ve ihtiyaçları karşılandığında, çocuk kendini ifade etmek için problemli davranış sergileme yolunu izlemeyecektir.

Bunların yanı sıra ceza yöntemini benimseyen ebeveynin çocuğuna vermiş olduğu mesaj: “Öfkelenmek ve bağırmak problem çözmek için iyi bir yoldur.”  şeklinde olur. Ebeveynlerin asıl odaklanması gereken temel amaç çocuğa kendi davranışlarını nasıl kontrol edebileceğini öğretmektir. Dolayısıyla ebeveynlere, çocuğu için iyi birer rol model olma görevi düşmektedir. Böylelikle ebeveynler çocuğuna ihtiyaçlarını ifade etmenin işlevsel yollarını öğretebilir ve bunun sonucunda çocuk kendisine yaşam boyu yardımcı olacak sosyal becerileri kazanmış olur. Çocuğunuz, tüm bunlara rağmen hala problemli davranışlar sergilemeye devam ediyorsa uzman psikolog/psikiyatristen yardım almanız faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.