GENÇLERE ÇOK HAYATİ 10 UYARI (DİKKAT!)

GENÇLERE ÇOK HAYATİ 10 UYARI (DİKKAT!)

BAŞARMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİYOR ?

Geçenlerde mailleri kontrol ederken info@doktorneder.com mail adresimize çok değişik bir mesaj gelmişti. Gençlere çok hayati 10 uyarı başlıklı mail ilgimi çekmişti. Okudukça şaşırmış ve bir o kadar da ilgimi çekmişti. Ve mail sahibiyle irtibata geçerek genel istişaremizi yaptık. Şimdi o maili sizlerle paylaşıyorum. İyi okumalar dilerim ;

Engin bilgileriyle bizleri bilinçlendiren, karşılık beklemeden emek veren Doktor Ne Der ekibine çok teşekkürlerimi sunuyorum. Ömrümün ilkbaharını, yazını, kışını rehber öğretmenlik yaparak geçirdim. 10’dan fazla dershanede, farklı farklı özel okullarda çalıştım. Binlerce genç talebeler üzerinde ilmek ilmek çalıştım. Şimdi eşimle beraber açtığımız özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışıyorum. Doktorneder.Com‘un devamlı takipçilerindenim. Geçen akşam düşündüm benimde bu hazineye katkım olsun istedim. İşte tecrübelerimden yola çıkarak gençlere hayati 10 uyarıyı yazıyorum. Gençler iyi dinleyin ve iyi okuyun lütfen ;

1- Kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermeyin, baskın yeteneğiniz neyse onu doğru belirleyip ona durmadan ilerleyin: Çünkü hayat bir sermaye ve durmadan geçip gidiyor. Bitimi çok yakın. Mutlu olmadığınız işte başarılıda olamazsınız. Geçmişte hata yapan insanların ortak sıkıntısı sevmediği işte çalışmasıdır.

2- Büyük sözü dinleyin : Yusuf Has Hacib‘in Kutadgu Bilig eserindeki o güzel sözü unutmayın: ” Ulu sözü dinlemeyen Ulur.” İnsanların büyük çoğunluğu ”Keşke” ile başlayan cümlelerini genellikle genç yaşlarında büyük sözü dinlememek sebebiyle kurar. Aman dikkat edin !

3- Okurken sırf okumak için değil sevdiğin alanla ilgili bölümde okuyun: Bunun faydasını ilerleyen yıllarda göreceksiniz. Kendiniz sevdiğiniz alanda en üstlerde ve artık ustalaşmış olarak göreceksiniz.

4-Nitelikli çevrede bulunun: Kalitesiz, vizyonsuz, misyonsuz, pasif, zayıf, hasetkar akraba veya arkadaş çevresi insanın geleceğini bitirir. Aman buna çok daha dikkat edin!

5- Gurbeti ve zorlukları tadın, kaçmayın: Gelişim ve değişim anne babanın dizinin dibinde oturarak olmaz. Gurbet, özlem ve dağ dağalı zamanlar şarttır. Belki de olmazsa olmazlardandır.

6- Kendi kendinizin mutlaka ama mutlaka hekimi ve hakimi olun: Dünya derdi ve sıkıntısı asla bitmeyecektir. Bin bir türlü dertle, problemle yanıp yakılacağınıza, çareleri ve dermanı ondan bundan bekleyeceğinize kendi yaralarınızı kendiniz sarmaya çalışın. Neşteri kendiniz vurun. Bir kısım insanlar gibi ömrünün en verimli dönemlerini ah vah etmekle, hekim araştırmakla, sihirli bir değnek aramakla asla geçirmeyin. İbn-i Sina‘nın dediği gibi, ”Herkes kendisinin hekimi olmalıdır.” sözünü asla unutmayın.

7- Gelişmiş bir ülke mutlaka görün, büyük bir markada tecrübe kazanın: Böylelikle en az 10 yıllık mesafeyi bir anda atıvermiş olacaksınız. Aksi durumda gözünüz açılana kadar ömrünüz bile geçebilir !

8- Alanınızla ilgili resmi eğitimler harici mutlaka özel eğitimlerde almaya çalışın: Hayatta başarılı olmak için tutuşmak ve tutuşturmak anahtar kelimelerdir. Başarılı olmak için tutuşmanız gerekmekte. Zira tutuşmazsanız tutuşturamazsınızda.

9- Girişimciliği asla ertelemeyin: Girişimcilik sınırlarınızı aşmaktır. Memur zihniyetiyle çalışanlara asla kendi sınırlarını aşamazlar. Dikkat edin !

10-Maneviyatınızı mutlaka ama mutlaka güçlendirin: Tek kanatlı kuş uçamaz sendeler ve düşer. Maddiyatın yanında mutlaka maneviyatta gereklidir. Siz siz olun maddiyatınıza maneviyatta katın.

Evet değerli arkadaşlar gençler, bu hayati 10 prensibi asla bırakmayın. Unutmayın en güneşli günler kasvetli yağmurlardan sonra gelir. Sonsuz başarılar dilerim.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.