Hafıza Nasıl Geliştirilir?

02.08.2019
A+
A-

Hafıza nasıl geliştirilir, hafızamı geliştirmek ve Alzheimer’ı önlemek için neler yemeliyim gibi sorular son dönemlerde en sık sorulan sorular arasındadır. Alzheimer gibi hafızada sorunlara neden olan hastalıklar yaşam tarzı değişiklikleriyle önlenebilen hastalıklardır. “Yaşam tarzı değişikliği”, diyet ve beslenmeden başlayarak çok geniş bir durumu ifade eder. Bu yazıda hafızanızı iyileştirmek hatta Alzheimer’ı önleyebilecek bazı beslenme ipuçları bulabilirsiniz. Ancak öncelikle vücudumuzdaki tüm sorunları iyileştirebilecek sihirli bir değmek bulunmadığını söylemek gerekir. Bununla birlikte, bazı gıdaların vücudumuz için birçok faydası olduğunu biliyoruz.

Hafıza Nasıl Geriler?

Yalnızca faydalı gıdalar tüketerek değil zararlı olanları diyetimizden çıkararak ya da sınırlayarak da hafızayı iyileştirmek mümkündür.

  • Şeker: Bu günlerde oldukça popüler olduğu üzere, araştırmalar bize gösteriyor ki fazla şeker tüketen insanların beyinleri küçülüyor. Fazla miktarlarda şeker tüketimi beyinde hafıza sorunları ve depresyona yol açabilecek kronik hastalıklara sebep olduğundan zararlıdır. Bu nedenle şekeri kesmek hem beyniniz hem genel sağlığınız için faydalı olacaktır.
  • İşlenmiş Karbonhidrat: Yüksek glisemik indekse sahip olan kek,kurabiye,hamurişi, beyaz pirinç, beyaz ekmek gibi besinleri fazlaca tüketmek beyninize zarar verebilir. Vücut bu karbonhidratları hızlı bir şekilde sindirerek kan şekerinizin aniden yükselmesine neden olur. Bu durum azalmış beyin fonksiyonları, bunama gibi durumlara neden olur.
  • Alkol: Hepimiz biliyoruz ki alkol beyin için zehirli bir maddedir. Uzun süre ve fazla miktarlarda alkol almak beynin hafıza ile ilgili olan bölümü hipokampüse zarar verir.

Hafıza Nasıl Gelişir?

Hafıza nasıl gelişir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Hafıza geliştirmek için;

  • Vitamin takviyesi: Vitaminlerin asıl olarak yediğimiz yiyeceklerden almamız gereklidir ancak takviyeler destekleyici olabilir. Herhangi bir vitamin takviyesine başlamadan önce lütfen doktorunuzla görüşün. Destek olarak alınabilecek bazı vitaminler şunlar olabilir: B-12, E Vitamin, Balık Yağı (Omega-3), D Vitamini (dolaylı olarak faydalı olduğu gösterilmiştir.) ve Curcumin. Bu takviyelerin mucize yaratmadığını ve vücudun genel iyiliği için olduğunu hatırlatmakta fayda var.
  • Yiyecekler: Bazı yiyeceklerin beyin gücümüzü artırabileceğini ve hafızamızı geliştirebileceğini zaten biliyoruz. Yapabileceğiniz şey, antioksidanlar, vitaminler, baharatlar ve antienflamatuar yağlar gibi koruyucu maddelerce zengin yiyecekleri tüketmektir. Kuruyemişler (ceviz, fındık, badem) ve tohumlu bakliyatlar antioksidan bakımından zengindir. Ispanak,pazı, dolmalık biber, mercimek ve kuşkonmaz gibi sebzeler B vitaminleri içerir, bu yüzden beyninize iyi gelirler. Yulaf ezmesi, tam tahıllar düşük glisemik indekse ve yavaş sindirime yardımcı olan yüksek lif ve proteine ​​sahiptir ve şekeriniz ani yükselmesine engel olurlar. Yaban mersini, avokado ve böğürtlen gibi koyu renkli meyveler de hafızanızı artırabilecek güçlü antioksidanlardır. Balık (somon ve uskumru), omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir. Balığı daha fazla tüketmek, kırmızı eti kesmek veya sınırlamak hafızanıza yardımcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hüseyin Balaban dedi ki:

    Eğitiminiz asaletiniz ve zerafenizle birleşmiş, yılların bana verdiği tecrübemle sizin çok daha yüksek mevkilere eriseceginizi düşünüyor,başarılar diliyorum..