HEMOROİD (BASUR) NASIL GEÇER? EN KOLAY TEDAVİ ŞEKİLLERİ

HEMOROİD (BASUR) NASIL GEÇER? EN KOLAY TEDAVİ ŞEKİLLERİ

Bu makalemizde basur nasıl geçer, basur bitkisel tedavi, basura hangi doktor bakar ve basura kesin çözüm gibi konulara değineceğiz. Anüs, rektumu dışarı bağlayan 3,6 cm uzunluğunda bir kanaldır. Çember biçiminde adaleler anüse bağlı bükme kasları (kas sfinker) katı hazım artıklarının anüsten geçişini ve dışarı itilişini kontrol eder. Hazım sisteminin diğer kısımlarının tersine, anüs basit bir yapıya sahiptir. Yaygın anorektal rahatsızlıklar, hemoroid (basur), iltihaplanmalar, apseler, çatlaklar ve yarıklar oluşabilir. Hemoroid (basur) yaşam kalitesinde düşüş ve ciddi ağrı sebebiyeti olabilir.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

Basur belirtileri şunlardır;

 • Tuvalet esnasında zorlanma, ağrı
 • Tuvalet kağıdında veya dışkıda görülen parlak kırmızı kan
 • Hassasiyet, özellikle bağırsak hareketleri sırasında ağrı ve ızdırap verir.
 • Anüs çevresinde ağrı
 • Anüs çevresinde kaşıntı
 • Otururken veya ayakta dururken oluşan ağrı

Hemoroid (Basur), anüste, rektumun ve anüsün en alt kısmını örten zarın hemen altında bulunan damar kümeleridir. Ekseriyetle, bağırsak hareketi sırasında ıkınırken bu damarlar şişer. Bu da basuru oluşturur. Bu oluşan damarlar ince ve kolaylıkla zedelenebilir damarlar olduğu için bağırsak hareketi (dışkı) esnasında kolaylıkla kanayabilir. Basur, hamilelik sırasında da sık sık görülebilir. Basur, içte (anal kanalın başlangıcına yakın konumda) veya anal dışında meydana gelebilir. Hem iç hemoroid (iç basur) de hem de dış basur de sık sık kanama görülebilir. Hemoroid (Basur) özellikle kan pıhtısı oluştuğunda çok ızdıraplı ağrı verir. Bu türe tromboslu hemoroid denilir.

Bunlar ekseriyetle dış basur da olur. Ve içlerinde çakıl taşı varmış gibi bir ağrı ve sızı verir. Kaşınma ve anal ağrı (makattaki ağrı) her zaman basur belirtisi değildir. Başka komplikasyonlarla, örneğin yüzeyde pıhtılaşma veya aşınma ile ilgili meydana çıkarlarsa bu sorunun belirtisi olabilirler.

Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) Tedavisi Nasıldır? Hemoroid (Basur) En Çabuk Nasıl Geçer?

En çok sorulan sorular genel olarak basur nasıl geçer ve basura kesin çözüm gibi konulardan geliyor. Basur sorunu olan bir çok kimse bu durumdan çok rahatsız olmadıkları için ilgilenmezler. Diğer yandan Basur sorunu olan kişilerde belirtiler çok ızdıraplı olduğu için daha çok ilgilenirler. Eğer bu sorun, çok fazla problem yaratmıyorsa hekiminiz bir kremle sorunun ortadan kaldırabilir. Basuru en çabuk rahatlatan yöntem sıcak su oturma banyosudur. Basur ağrısı çok arttığında küvete veya küçük oturma havuzlarına sıcak su doldurarak 15-20 dakika oturabilirsiniz. Lifli gıdalar yerseniz, kabızlık ortadan kalkacağı için bu sorun da azalacaktır. Bazı durumlarda hekiminiz dışarı çıkan hemoroidi geriye rektumun içine ittirerek ağrınızı gidermiş olacaktır. Eğer tekrar tekrar çıkan bir iç hemoroid varsa hekiminiz buna uygun tedavi uygulayarak sizleri bu sıkıntıdan kurtaracaktır. Hemoroid kısmında kan pıhtısı olabilir. Hekiminiz bu oluşan pıhtıyı aldığında ciddi düzeyde rahatlayacaksınız.

İç basuru büzüp, söndürücü bir madde enjekte etmek veya fotokogulasyon yöntemiyle tahrip etmek hekiminiz tarafından uygulanabilecek diğer hemoroid tedavisi yöntemidir.

Bazı durumlarda bu sorun hemoroidectomi denilen bir cerrahi müdahale ile çıkarılıp alınır. Sorunlu bölge ne kadar geniş alınırsa tekrar olma riski o kadar azalır.

Hemoroid (Basur) Tedavisi

Anal Fissürler Ve Fistüller

Anal fissür oldukça ufak ve son dönemlerde sık rastlanılan bir aşınmadır. Bu anal sfinkterden (kas) başlar ancak kanalın içine uzanır.  Dışarı çıkma sırasında acı verebilir. Ve dışkıda kan izleri bırakabilir. Bu durum kadınlar arasında daha yaygındır. Çoğunlukla bu sorun tedavi edildiğinde geçer. Anal fissürün geçmesi için lifli ve posalı yiyecekler tüketmek gereklidir. Anal fissürü en çabuk geçirecek bir diğer yöntem ise dışkıyı yumuşatıcı gıdalardır. Hekiminiz dışkıyı yumuşatıcı ilaçta verebilir. Eğer aşınma bir ülserse ağrı ve sızı daha da artabilir. Çünkü ülser anal sfinkterin spazm yapmasına sebep olur. Yine anal fissürün tedavisi arasında sıcak su ile oturma banyosu vardır. Bu yöntem ile ağrı ciddi düzeyde geçecektir. Eğer hekiminiz, ağrı çok devam ederse cerrahi müdahalede bulunabilir. Bu genelde küçük bir operasyondur. Hastanede yatış olmayacaktır.

Hemoroid (Basur) Anal Fissür Evreler

Bir anal fistül, anal kanaldan anüse geçişin deride bulunan bir deliğe uzanan anormal tüp gibi bir geçittir. Ciltte apse oluşabilir (Anorektal Apseler). Cilt, bu kısımdan su ve irinler aktığı için kaşınıp, tahriş olabilir. Bu fistüller genelde rektumun iç kısmının altındaki apselerden kaynaklanır. Apseler boşaltılarak tedavi edilir.

Hemoroide Hangi Doktor Bakar?

Hemoroide hangi doktor bakar, basura hangi doktor bakar ve basura hangi bölüm bakar gibi sorular bu sorunu yaşayan insanlar tarafından merak ediliyor. Basur için genel cerrahi bölümüne gitmek gereklidir. Genel cerrahi bölümünden randevu alarak bu sorunu tedavi edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. hayatvesiz dedi ki:

  Yararlı bilgiler için teşekkürler,

 2. Görkem CAN dedi ki:

  Acılı ve baharatlı yemeklerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Tabi detaylı bir hekim kontrolü ve takibi de şart. Perhize uyabilmeyi umuyorum. Bu dertlerden muzdarip biri olarak.