HİÇBİR ZAFERE ÇİÇEKLİ YOLLARDAN GİDİLMEZ !

Toplum olarak cinsiyet ayrımını hep meşru gördük, görüyoruz. Cinsiyet ayrımını küçük yaşlarda öğrenmeye başlıyoruz. Aslında düşününce, bir insana yakışmayan hataları, bizler toplum olarak sadece ”kadına yakışmaz” şeklinde ifade ediyoruz. Toplum olarak, küçük yaşlarda ”kız çocuğusun” diyerek her özgürlüklerini kısıtlarken, erkek çocuklarına cinsiyetleriyle gurur duyma ve erkek olduğu için her şeyi yapma hakkı vererek onları onurlandırıyoruz. ”Edep” insana yakışır ama bizim toplulumuz bunu sadece kadına yakıştırıyor, bu yüzden baskıyla yetişen, ortama girmekten korkan, çalışmaktan korkan kız çocukları yetiştiriyoruz. Eskilerde kız çocuklarının birey olma, karar verme, düşüncesini ifade etme gibi haklarının dışında, okuma özgürlükleri de ellerinden alınıyordu. Yakın zamanda tanıdığım okuma sevgisiyle herkese örnek olacak değerli bir ablamızın hikayesini paylaşmak istedim.
         Türkan Ablamız Şerefli Koçhisar doğumlu, kız çocuklarının okumasının henüz yaygınlaşmadığı dönemde, okuma hakkının elinden alındığı başarılı ve içinde okuma aşkı olan küçük kızlardan sadece biri. İlkokulu Koçhisar’da okuduktan sonra öğretmenlerin ısrarına rağmen eğitimine devam edememiş ve 17 yaşında evlenmiş. Üç çocuk annesi olan ve eşine destek olmak için sürekli çalışan Türkan ablamız, eşinin ve çocuklarının da desteğiyle açık öğretimden ortaokulu ve liseyi bitirip üniversite sınavlarına çocuklarıyla birlikte girmiş ve tabi ki üniversitede istediği bölümü kazanmış ve eğitimine hala devam etmekte.
        Ben tesadüfen öğrendim üniversite okuduğunu ve duyunca çok duygulandım. Bir insanın içinde okuma aşkı varsa, başarma azmi varsa hiçbir engel onun başarısını durduramaz. Türkan Ablamız hem fedakar bir anne, hem emektar bir çalışan hem de üniversite öğrencisi…
    Türkan ablanın hikayesini, elinde her fırsat olmasına rağmen okumaktan, kendisini geliştirmekten kaçan gençlere ve hala eski zihniyete sahip olan baskıcı ailelere örnek olsun diye paylaşmak istedim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir