HUZURSUZ BACAK SENDROMU

27.05.2017
A+
A-

Bu makalede huzursuz bacak sendromu, nedenleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim. İlk olarak;

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu(HBS), uyanıklıkta ve özellikle de istirahatte ortaya çıkan bir hastalık olup,uykunun başlangıcının uzamasına ve uykunun sürdürülmesinde zorluğa yol açar. Hastaların %94’ünde bu iki şikayet de bulunmakla birlikte %84’ünde uykuya dalma zorluğu, %86’sında ise uykuyu sürdürme zorluğu vardır. Yaşlanma ile birlikte sıklığı artmakla birlikte son yıllarda çocuklarda da görüldüğü bildirilmektedir. Aynı zamanda kadınlarda, erkeklere oranla biraz daha fazla olduğu kanıtlanmıştır.

Huzursuz Bacak Sendormunun Klinik Özellikleri Nelerdir?

  1. Bacaklarda karşı konulması mümkün olmayan hareket etme ihtiyacı
  2. Bacaklarda periyodik,ağrılı olmayan ama rahatsız edici anormal duyum epizodları
  3. Semptomların istirahatte ortaya çıkması veya artması
  4. Semptonların akşam veya gece artıyor olması
  5. Hareket etme ile rahatlayan veye tamamen ortadan kalkan aşırı hareketlilik durumu
Tanıda bu 5 kriterin de birlikte bulunması gereklidir. Huzursuz Bacak Sendromu ‘nun idiyopatik(nedeni bilinmeyen) ve sekonder (herhangi bir hastalığa bağlı gelişen ) formları vardır. İdiyopatik formda, hastaların birinci derece akrabalarında %50 oranında ortaya çıkması, otozomal dominant geçtiğini destekler. İdiyopatik formda hastalık başlama yaşı daha erken genellikle 20 yaşın altındadır. İdiyopatik HBS’nun diğer bir özelliği de BOS’da hipokretinin (uyanıklık sağlar) yükselmiş olmasıdır. Sekonder HBS’na neden olan durumlar arasında gebelik, anemi (kan azlığı), demir eksikliği, romatoid artrit( iltihabi eklem hastalığı) sayılabilir. HBS gebelikte ortaya çıkabilir veya varsa da artış gösterir. HBS özellikle uykuyu başlatmada zorluğa neden olarak yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar, bu hastaların uyku sürelerinin yarıya indiğini göstermektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı

Huzursuz bacak sendromu tanısı  5 klinik özellik olması halinde konur. Tanı için yardımcı teste gerek yoktur. Sekonder formların belirlenmesi için özellikle ferritini de içeren kan tetkiki ve EMG( sinirler ve kasların elektriksel sinyallerinin yazdırılması) gereklidir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Dopamin( beyinde doğal olarak üretilen biyokimyasal)benzeri ilaçlar hem idiyopatik hem sekonder huzursuz bacak sendromu etkili ve birinci seçenek tedavidir. Özellikle ağrının ön planda huzursuz bacak sendromunda gabapentinin etkinliği gösterilmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.