Jinekomasti (Erkek Meme Küçültme) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

09.03.2019
A+
A-

Jinekomasti (Erkek Meme Küçültme) Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti ameliyatı son dönemlerde trend olmaya başladı. Erkeklerde meme büyümesine jinekomasti denir. Jinekomasti ameliyatı ise erkek meme küçültme ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatının amacı, aşırı büyük memeleri olan erkeklerde meme boyutunu azaltmaktır. Jinekomasti ameliyatı yöntemleri arasında liposuction, aşırı salgı dokusunun kesilmesi veya liposuction ve eksizyonun bir kombinasyonunun kullanılması bulunur.  Jinekomasti ameliyatı tamamen etkili bir şekilde iyileştirilebilir veya büyük erkek memeleri düzeltilebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Zaman Gerekir?

 • Memeleriniz olması gerekenden büyükse,
 • Genel vücut oranlarınızı geliştirmek istiyorsanız.
 • Büyük memelerle ilişkili psikolojik rahatsızlık yaşıyorsanız.
 • Özgüveninizi artırmak istiyorsanız jinekomasti ameliyatını düşünebilirsiniz.

Jinekomasti Ameliyatının Artıları Ve Eksikleri Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatının artıları şunlardır;

 • Memeler küçüleceği için kendinizi rahat hissedersiniz.
 • Daha fazla özgüven kazanırsınız,
 • Kalıcı sonuçların keyfini çıkarırsınız.

Jinekomasti ameliyatının eksileri ise şunlardır;

 • Kalıcı bir ameliyat izi oluşacaktır,
 • Son sonuçlar bazı durumlarda hayal kırıklığına uğratabilir,
 • Bu ameliyatta sonra olası bir kilo alımı, sonuçları tehlikeye atabilir.

Bunlar jinekomasti ameliyatı düşünüldüğünde tartılacak ilk 3 artı ve eksilerdir. Size özel olana odaklanmak istiyorsanız, lütfen plastik cerrahınıza danışın.

Jinekomasti Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Jinekomasti ya da bilinen adıyla erkek meme küçültme ameliyatı çoğunlukla ciddi tıbbi sorunlardan kaynaklanmaz. Aslında, nedeni nadiren tespit edilebilir. Bununla birlikte, jinekomastiye neden olan bazı tıbbi sorunlar olduğu zaman, ilk adımınız doktorunuza danışmak olmalıdır.

Jinekomasti ameliyatını düşünmek isteyebileceğiniz bazı genel nedenler şunlardır:

 • Memelerin büyüklüğü veya görünümünden memnun olmamak,
 • Büyük memeler nedeniyle fiziksel rahatsızlıklar yaşamak,
 • Sağlıklı bir cilt esnekliğine sahip olmamak. Başarılı bir jinekomasti ameliyatı, fazla deriyi cerrahi olarak çıkarır ve cildin elastikiyetini tekrar sağlar.

[adinserter block=”1″]

 • Egzersiz ve diyet programını yaptığınız halde herhangi bir değişim olmaması durumunda jinekomasti ameliyatını düşünebilirsiniz. Eğer genel sağlık durumunuz iyiyse, olumlu bir tutuma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için muhtemelen iyi bir adaysınızdır.

Erkeklerde Meme Büyümesi

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatının amacı erkek meme konturunu eski haline getirmek ve meme, meme başı veya areola deformitelerini düzeltmektir. Cerrahi seçenekler arasında liposuction, eksizyon (dokunun cerrahi olarak çıkarılması) veya her iki yaklaşımın bir kombinasyonu bulunur. Glandüler meme dokusu, yağ dokusundan daha yoğundur ve liposuction için uygun değildir. Cerrahi teknik seçimi, ameliyat sonrası cilt fazlalığı olasılığına bağlıdır. En yaygın yaklaşım, pigmentli kısımdaki areolanın alt yarısının çevresi boyunca uzanan, intra-areolar kesi veya webster kesidir. Kesiğin uzunluğu hastanın anatomisine bağlı olacaktır. İleri bir jinekomastide, cilt rezeksiyonu (bir organ veya yapının bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması) ve meme başının hareket ettirilmesi (meme ucu transpozisyonu) gerekli olabilir.

Minimal kesi, jinekomasti ameliyatında popülerlik kazanmıştır. Areolaların kenarında çok küçük bir kesi (yaklaşık 5 mm) yapılır. Liposuction sonrası, üstteki areoladan glandüler doku insizyondan çekilir. Bu uygulamanın en büyük avantajı daha küçük kesilerin olmasıdır.

Ultrasonik liposuction, jinekomasti sorunları için yardımcı bir yoldur. Liposuction destekli meme küçültmede, kan temini, meme başı distorsiyonu ve areola sloughunda daha az uzlaşma vardır. Ek olarak, ameliyat sonrası komplikasyonlar bu teknikle açık cerrahi rezeksiyona göre daha azdır. Bununla birlikte, liposuction destekli meme küçültme, glandüler jinekomastiyi düzeltmek için etkili olmayabilir. Ameliyattan önce memenizin yağ ve salgı bileşenleri değerlendirilmelidir. Çok az hasta sadece liposuction ile yeterli düzeyde tedavi edilebilir.

Jinekomasti Ameliyatı İçin Seçenekler Nelerdir?

[adinserter block=”1″]

Erkeklerde büyük meme sorunu, meme dokusundan ziyade aşırı yağlı dokulardan (psödojinekomasti) kaynaklı olabilir ve bu durum, çoğunlukla sadece diyet ve egzersizle iyileştirilebilir. Jinekomasti ile ilişkili kabarık meme uçlarını tedavi etmek için ise, muhtemelen glandüler eksizyon kullanarak meme küçültme ile birlikte liposuction yapılması gerekecektir. Jinekomasti ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız, cerrahınız, fiziksel sunumunuza dayanarak en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir, yani seçenekleriniz durumunuza göre belirlenir.

Jinekomasti Ameliyatında Kesi ve Yara İzleri Geçer Mi?

Jinekomasti ameliyatından kaynaklanan yara izleri, sahip olduğunuz meme dokusu miktarına ve cildinizin esnekliğine bağlı olarak değişir. Daha büyük memeleri olan ve daha büyük izler alma eğiliminde olanlar bile genellikle sonuçlardan oldukça memnundur. Bir liposuction kanülü alabilecek kadar büyük memeleriniz varsa, yara izleriniz minimal olacaktır. Eğer kadınlara benzer şekilde büyük memeleriniz varsa, izler memenizin her iki tarafında olabilir, ancak cerrahınız onları bir kıvrım şeklinde gizlemeye çalışır. Meme dokusunda, genellikle areolanın altında bir yara olacaktır. Eğer areolalar büyükse ve ayrıca küçülmesi gerekiyorsa, yara izi areolanın her yerinde olabilir.

Not: Yara izlerine iyi gelen bitkisel yağlar makalemizi okumanızı öneririz.

Yine de unutulmamalıdır ki yeni tekniklerle beraber cerrahlar, iz görünümünü minimal hale getirmektedir.

Jinekomasti Ameliyatından Önce Neler Yapılmalıdır?

45 yaşından daha büyükseniz veya kalp rahatsızlığınız varsa, ameliyat öncesi EKG yaptırmalısınız. Özellikle kalp hastalığınız, düşük kan sayınız veya başka bir tıbbi durumunuz varsa, uzmanınızdan tıbbi yardım alın. Anemiyseniz liposuction yapamazsınız. Cerrahınız ağırlık ölçütleri veya yaşam tarzı değişiklikleri önerirse, en iyi sonuçları almanız için elinize gelenin en iyisini yapın. Yapılacak ameliyat tipine bakılmaksızın, hızlı iyileşme ve kritik sonuçları önlemek için hidrasyon,(sıvı desteği) ameliyat öncesi ve sonrasında çok önemlidir.

Jinekomasti ameliyatından dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Ameliyattan 2 hafta öncesinden başlayarak güneşlenmekten kaçının. Cildinizi bronzlaştırmak kalıcı yara izi olma riskini artırabilir.
 • Sigara, ameliyattan en az 4 hafta önce bırakılmalıdır, çünkü nikotin iyileşmeyi geciktirir.
 • Ameliyattan 2 hafta önce, tüm aspirin içeren ürünleri, kan sulandırıcıları (Ibuprofen Motrin, Advil vb.), E vitamini, yeşil çay ve sarımsak takviyeleri de dâhil olmak üzere bitkisel takviyeleri içeren ilaçları durdurun.
 • Gerçekleştirilecek olan ameliyat türü ne olursa olsun, hızlı ve sağlıklı bir iyileşme için hidrasyon ameliyat öncesi ve sonrasında çok önemlidir.
 • Meme bölgesinde bir hastalık, soğuk algınlığı ya da herhangi bir cilt enfeksiyonu geçirirseniz, bu durumu doktorunuza bildirin.

Jinekomasti Ameliyatı Sırasında Neler Yapılır?

[adinserter block=”1″]

Çoğu jinekomasti ameliyatı 1 ile 2 saat kadar sürer, ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Doktorunuz ameliyatınızın ağrısız ve sorunsuz geçmesi için ameliyatı, lokal anestezi, intravenöz sedasyon veya genel anestezi altında yapabilir. Ameliyat sırasındaki güvenliğiniz için, kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kandaki oksijen miktarını kontrol etmek için çeşitli monitörler kullanılır.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Neler Yapılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme süreniz, durumunuzun ne kadar şiddetli olduğuna ve sizin için ne yapıldığına bağlıdır. Liposuction ve meme bezi dokusu eksizyonu ile tedavi edilen hastalar muhtemelen 1 hafta sonra sosyal aktivitelerine devam edebilir. Jinekomasti ameliyatı nispeten hafif bir iyileşme dönemine sahiptir. Cerrahınızın verdiği tüm hasta bakım talimatlarına uymanız hayati önem taşır. Bunlar, sıkıştırma giysilerinin giyilmesi, drenajlarınızın bakımı, reçete edilirse antibiyotik alınması ve güvenli olan aktivite düzeyi ve türü hakkında bilgiler içerecektir. Cerrahınız ayrıca, yaşayabileceğiniz normal semptomlar ve olası komplikasyon belirtileri hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir. İyileşme için geçen zamanın bireyler arasında farklılıklar gösterir.  Optimal iyileşmeyi sağlamak için ilk 2 ile 3 hafta boyunca zorlu aktivitelerden kaçının. Ağrı toleransı kişiden kişiye değişir. Birçok kişi için ağrı, hafif veya orta şiddette olacaktır.  Doğrudan güneşe veya bronzlaşmaya maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Güneş ışınları şişliklere ve kalıcı renk bozulmalarına neden olabilir. Şişlik ve morarmaların olması son derece normaldir.  Çoğu ameliyatta olduğu gibi, ameliyat edilen yaranın etrafındaki alanda hislerde bir azalma olabilir. Bu durum, liposuction gerektiren büyük erkek memesi olan hastalarda genellikle daha sık görülür. Erkek meme küçültme ameliyatından sonra, tüm areolanın kendiliğinden daralması olgusu vardır. Bu durum, genellikle önemli miktarda glandüler doku alındığında meydana gelir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatı

Jinekomasti ameliyatının maliyeti doktordan doktora veya farklı illere göre değişmektedir. Cerrahi maliyeti etkileyen en büyük faktörler, durumunuzun ciddiyeti ve cerrahınızın kullandığı tekniklerdir. Bazı durumlarda sigorta bu ameliyatın bir kısmını karşılayabilir, ancak erkeklerde meme küçültme çoğunlukla kozmetik ameliyat olarak kabul edilir.

Jinekomasti Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

[adinserter block=”1″]

Jinekomasti ameliyatından kaynaklanan büyük komplikasyonlar nadirdir. Tüm cerrahi operasyonların bir dereceye kadar riski vardır. Bunlar arasında:

 • Anesteziye karşı olumsuz reaksiyon,
 • Hematom veya seroma (derinin altında alınması gerekebilecek kan veya sıvı birikmesi)
 • Enfeksiyon ve kanamalar,
 • Cilt hissindeki değişiklikler,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Ek uygulamalar gerektirebilecek tatmin edici olmayan sonuçlar bulunabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.