Kansere neden olan gıdalar açıklandı !

İŞTE KANSERE NEDEN OLAN GIDALAR

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine müteakip, dünyada her altı kişiden biri kanserden vefat ediyor. Sadece 2018’de onkolojik hastalıklar 9.6 milyon insanın ölümüne sebebiyet verdi. Uzmanlar, bunlardan üçte birinin düzensiz ve sağlıksız beslenmeden hayatını kaybettiğini saptadı.

Seçenov Üniversitesi Onkoloji Kliniği Onkolojik Cerrahi Bölümü Başkanı Natalya Sukortseva, Sputnik’e konuyla ilgili şunları söyledi: “Şeker ve suni tatlandırıcılar, tehlikeli besin ürünleri sıralamasında ilk sıradadır. Rafine edilmiş şekerin aşırı tüketimi, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerin kronik hastalıklarına neden olabilir, ayrıca obeziteye yol açabilir. Şeker ikameleri, yapay renklendiriciler ve tatlar ve bunları içeren yiyecekler ve içecekler toksin ihtiva eder. Larinks ve özofagusun mukoza zarlarına nüfuz ederek, hücrelerin malign büyümesini tetikleyebilirler ve yalnız obeziteye niçin olmazlar. Zararlı ürünlerin tüketilmesi boğaz, yiyecek borusu, mide ve diğer organ ve sistemlerin kanser olmasına yol açar”.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2015 yılı sonucunda, sucuk ve işlenmiş et ürünlerini kanıtlanmış kanserojen aktivitesi olan ürünler olarak niteledi. IARC uzmanlarına bakılırsa, bu ürünlerin sürekli tüketilmesi kolorektal kanserin gelişimine yol açabilir. Günde yalnız 50 gram işlenmiş et tüketilmesi bile onkolojik hastalıklara yakalanma riskini yüzde 18 arttırır.

Natalia Sukortseva “Yarı mamül ürünler, sosisler, füme etler ve jambonlar sağlığa zararlı maddeler, fazla tuz ve kimyasallar ihtiva eder. O nedenle eğer tertipli olarak sabah, öğlen ve akşam bu ürünler tüketilirse, kolon kanserine yakalanma riski artar” dedi.

Fransız ve Brezilyalı bilim insanoğluı, herhangi bir özel ürünün değil, onların hazırlanma yönteminin kanser hastalıklarına yol açmış olduğunı belirtiyor. Onkolojik hastalıklara neden olan ürünlerin başında ultra işlenmiş gıdalar, unlu ürünler, gazlı içecekler, şekerli mısır gevreği, yarı mamül ürünler ve işlenmiş et ürünleri gelir. Bu tür gıdalar şeker, yağ ve tuz bakımından yüksek, fakat vitamin ve lif bakımından zayıftır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir