KARAKTERE GÖRE HASTALIKLAR

03.10.2018
A+
A-
KARAKTERE GÖRE HASTALIKLAR

Bir çok özellik genlerde saklıdır aslında. Araştırmalar karakter yapımızın hayatımızı tahminimizden çok daha büyük oranda etkilediğini ortaya çıkardı. Yani kişiliğinize bakılarak yakalanacağınız muhtemel hastalıklar bilinebilir. Mide kanserinden parkinsona, ülserden, hemoroide kadar geniş yelpazede bir çok hastalık bu sayede önceden tahmin edilebiliyor. Çünkü insanoğlunun bir çok özelliği genlerinden geliyor.

Vücuttaki hormon dengesi ve serotonin gibi salgılar karakteri etkileyen fiziki unsurlardır. İsterseniz kişilik türlerini detaylandırarak inceleyelim. Ve o yapıdaki kişilerde ne gibi rahatsızlıklar meydana gelir hep beraber görelim. Bunlar sırasıyla;

Atılgan Ve Düşüncesizce Hareket Edenler

Her an kaza geçirme riski taşırlar. Fakat karşılaşabilecekleri en büyük risk mide ülseridir. Finnish Enstitüsü araştırmacılarının 4 bin kişi üzerinde yaptıkları araştırmada tezcanlıların diğerlerine göre %35 daha büyük risk altında oldukları ortaya çıktı. Atılgan kişiliğe sahip olanlar stresle başa çıkmaya çalışırlarken normalin üstünde oranda asit salgılarlar ve bu da ülsere yol açar. Başka ilginç sonuçta, bu bireylerin yemek yeme konusunda kendilerini kontrol edemeyen kişiler olduklarıdır.

Atılgan karakter

Güler Yüzlü Ve Neşeli Olanlar

Diğer bireylere oranla hastalık riskini daha az taşırlar. Aileleri tarafından hep güler yüzlü davranmaya yöneltilen ve her durumda güler yüzle karşılanan bireylerin, diğer bireylere oranla bağışıklık sistemi daha iyidir. Neşeli ve güler yüzlü bireyler, mutsuz ve neşesiz kişilere oranla daha uzun yaşarlar. Tek kötü yanı ise neşeli insanlar ani bir sıkıntıyla karşılaştıklarında onunla başa çıkmakta zorlanabilirler.

Güler yüzlü karakter

Endişeli Ve Kaygılı Yapıda Olanlar

[adinserter block=”1″]

Kan basıncıyla ilgili problemleri olabilir. Endişeli ve kaygılı yapıdaki bireyler tansiyon sorunu yaşayabilirler. Stres hormonları devreye girdiği için kan basıncı etkilenebilir. Yükseklik korkusu gibi saplantıları ve fobileri olan kadınlar yüksek oranda kalp krizi riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Kolesterol riski de oluşabilir. Endişeli ve kaygılı yapıda olan bireylerde davranış değişiklikleri de gözlemlenebilir. Yapılan araştırmada hep endişe duyanların %27’sinin diğer karaktere sahip kişilerden daha kısa yaşadığı gözlemlenmiştir. (Aman dikkat!)

Endişeli karakter

Sinirliler

Bu guruptaki bireylerde bir çok hastalık olabilir. Damar tıkanıklığı, damar sertliği karşılaştıkları hastalıklardır. Kalp krizi riski oldukça yüksektir. Sinirli bireylerde bağışıklık sistemlerindeki aşırı protein enflamasyonlara (iltihaplanmalara) yol açabilir. Çok çabuk kızıp sinirlenebildikleri için depresyon kaynaklı rahatsızlıklar da yaşayabilirler. İyileşmeleri bir hayli uzun sürebilir.

Sinirli karakter

Utangaçlar

[adinserter block=”1″]

Virüs kaynaklı hastalıklara yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Virüs ve bakterilerle savaşma güçleri ise bir hayli düşüktür. Çok çabuk soğuk algınlığı, grip ve nezle olabilirler.

Utangaç karakter

Optimistler (İyimserler)

Hayatın hep daha renkli taraflarıyla ilgilendikleri için, hayata karamsar bakanlardan 7,5 yıl daha uzun yaşadıkları, yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. Herhangi bir hastalığa kapılıp hastalanmaları, karamsarlara göre %55 daha azdır. Optimizm (hayata olumlu bakmak, bardağın dolu tarafını görmek) hayat enerjisini, canlılığı arttırır. Optimistlerde stres hormonu daha az salgılanır. Serotonin daha yüksektir. Bağışıklık sistemine adeta kafa tutan bu karakter yapısı psikolojik rahatsızlıklara asla izin vermez.

Optimist karakter

Ağzı Sıkı Olan Ve Sır Tutmayı Becerenler

[adinserter block=”1″]

Duygusal problemler yaşayabilirler. Özellikle kendi duygularını ifade ederken bu sorunu yaşarlar. Kalp krizi ve kanser riski taşıyabilirler. Streslerini ve sinirlerini kontrol edemezler. Bu da kalplerinin daha fazla ve hızlı çalışmasına yol açabilir.

Ağzı sıkı karakter

Nevrotikler (Duygu Bozukluğu Olanlar)

Çalışmayı çok sevmezler. Astım, kronik baş ağrısı, ülser ve kalp krizi yakalabilecekleri rahatsızlıklardır. Strateji geliştirmeyi beceremezler, yardım ve destek almak yerine her durumda kendilerini suçlarlar. Hep stres halinde oldukları için bağışıklık sistemleri düşüktür. Yani her hastalığa maalesef açık kapıları vardır.

Duygu bozukluğu olan karakter

Dışa Dönükler

Optimistler gibi dışa dönükler de kalp hastalığı riskini en az taşıyanlardır. Hastalıktan en kısa sürede kurtulup çabuk iyileşirler. Stres hormonlarını çok iyi alt ederler. Medikal yöntemlere en fazla başvuran karakter grubudur. Obez olmaya açık bir karakterdir.

Dışa Dönük Karakter

Son olarak;

”Karakter hayatın yönetici ögesidir ve dehanın da üzerinde bir değere sahiptir” (Frederick Saunders)

Dr. Gökhan Güler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.