Kimyasal peeling nedir? Kimyasal peelingde kullanılan ürünler?

06.04.2017
A+
A-

 

 

Kimyasal peeling yani soyma işlemi mekanizma olarak yara iyileşmesi gibidir.Deri katmanlarını uzaklaştırıp,yeni deri oluşumu ve hücre yenilenmesi sağlanır.Böylelikle daha sağlıklı,yeni epidermis ve dermis tabakası oluşturulur.Tabi ki bu soyma işleminin derinliği belirlenirken cildin yapısı ve cilt sınıflandırmasında hangi kategori de yer aldığına dikkat edilir.

Kimyasal peeling;akne,hiperpigmentasyon,parlaklığını kaybetmiş ciltler,hafif kırışıklıklar ve genişlemiş porları (gözenekler) olanlarda,iktiyozlar(kalın deri),kserosis(kuru deri) gibi cilt problemlerinde kullanılabilir.

Yüzeyel kimyasal peeling tüm deri tiplerinde kullanılır ve komplikasyonu azdır.Ancak yine cilt yapısına,rengine göre uygulamalar değişiklik gösterir.

Kimyasal peeling ürünleri nelerdir ?

-Alfa hidroksi asitler-AHA,GA,LA

-beta hidroksi asitler-SA

-Triklorasetikasit(TCA)

-Retinoidler

-Enzimler

Alfa hidroksi asitler (AHA): Temel olarak meyvelerden üretilir.Şeker kamışı,pirinç,süt,,elma,üzüm,limon,badem asitlerini içerir.Düşük konsantrasyonda hazırlanarak günlük bakım kremlerinin de içerinde yer alabiliyorlar.

Glikolik asit (GA): Glikolik asitin etkisi hastadan hastaya değişmektedir.Uygulama süresi ve dozu hastanın cildinin verdiği reaksiyona göre belirlenmektedir.Glikolik asit peelinglerinden sonra deride pullanma minimum olur bazen de hiç olmaz.

Laktik asit(LA):En yumuşak asitlerdendir ve cildin doğal nemlendiricisi olan laktat dönüşerek cilde etki eder.

Salisilik asit (SA) :söğüt ağacının kabuğu ve keklik üzümü yağından elde edilir.Yağa etki etme özelliğiyle salisilik asit;sebumda çözülür ve  bundan dolayı da akne için oldukça etkilidir.

Kimyasal peeling ürünleri,dermakozmetik kremlerde de büyük önem taşımaktadır.Hücre yenileyici olarak satılan kremlerin içeriğinde bu ürünlere yer verilir.Bu ürünler ampul veya flakon şeklinde değişik konsantrasyonlarda mezoterapi ve microneedling terapide de kullanılır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.