LENFÖDEM TANI VE TEDAVİSİ

08.06.2018
A+
A-
LENFÖDEM TANI VE TEDAVİSİ

Dokular arası boşlukta anormal miktarda protein ve su birikimidir. Lenfödem proteinden zengin bir ödemdir. İlerleyici bir hastalıktır. Hastanın kol veya bacakları diğerine oranla daha şiştir. Birçok durumda klinik göstergeler ve hastanın hikayesi teşhisin koyulması için yeterlidir. Bazen bu göstergeleri doğrulayan lenfosintigrafi, MR, CT gibi yöntemlerden yaralanılabilir.

Lenfödem çoğu kez primerdir, yani doğuştan kimi zamanda lenfatik sisteme bir müdahale sonucu gelişir(cerrahi,radyasyon,enfeksiyon,travma,kanser ve yapay lenfödem). Günümüzde ise en çok meme kanseri sonrası radial mastektomi dediğimiz cerrahi işlem sonucunda hastanın kolunda şişlik oluşmaktadır.

LENFÖDEM TEDAVİSİ

Günümüzde kesin tedavisi yoktur. Ancak lisans eğitimi sonrasında lenfödem üzerine eğitim almış uzaman kişiler tarafından yapılan kompleks boşaltıcı fizyoterapiyle hastanın lenfödemleri boşaltılabilmektedir. Bu tedavi 4 aşamadan oluşur;

Cilt bakımı

Manuel lenf drenajı

Basınç uygulaması

Boşaltıcı egzersizler

Hasta muayene edildikten sonra hangi aşamada olduğuna göre tedavi planlanır. Tedavi uzman tarafından manuel olarak uygulanmaktadır. Tedavisi yapıldıktan sonra hastaya uygun bası giysisi giydirilir, ev programıyla beraber tedavisine son verilir. SAĞLIKLA KALIN.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.