MEME REKONSTRÜKSİYONU NEDİR? NASIL YAPILIR?

14.12.2018
A+
A-
MEME REKONSTRÜKSİYONU NEDİR? NASIL YAPILIR?

Meme rekonstrüksiyonu, yeni meme şeklinin ameliyatla oluşturulmasıdır. Tüm memenin ( mastektomi ) veya memenin bir kısmının ( meme koruyucu cerrahi ) çıkarılmasından sonra yapılır.

Meme rekonstrüksiyonu, mastektomi sonrası memenin şeklini yeniden inşa etmeye çalışan birkaç farklı işlemi kapsar. Meme rekonstrüksiyonu, yeniden yapılanma türü, yaş ve vücut tipi gibi faktörlere bağlı olacaktır. Yapılan işlem memeye benzeyen bir sonuç sunar. Meme rekonstrüksiyonu tipik olarak aşamalar halinde gerçekleştirilir. Rekonstrüksiyon, mastektomi işlemi esnasında veya daha ileri bir zamanda yapılabilir (geç dönem). Yani meme kanseri teşhisi konulmuş hastalar, mastektominin gerçekleştirildiği zamanda aynı anda meme rekonstrüksiyonu yaptırabilirler. Bu durumda hasta yeni bir meme ile operasyondan sağlıklı bir şekilde çıkacaktır.

MEME REKONSTRÜKSİYONU NASIL YAPILIR?

Plastik cerrah, implant veya doğal vücut dokusu kullanarak bir meme höyüğü oluşturur ve konumlandırır. Yeniden yapılandırılmış memeye hacim ve boyut kazandırılır. Meme ilavesi ile birlikte yeni memenin, büyüklüğünün, şeklinin değiştirilmesi ve diğer meme ile simetrik olarak doğru bir şekilde orantılanması yapılır. Meme simetrisine ulaşmak için diğer meme üzerinde de büyütme, kaldırma veya meme küçültme yapılabilir. Meme rekonstrüksiyonda, ilk olarak vücut dokusundan alınacak kısım, hastanın göbek alt kısmından karın bölgesindeki doku olabilir. Bu bölgenin tercih edilmesinin sebebi bölgenin yumuşak, memeye benzer dokuda ve yeterli düzeyde doku olmasından kaynaklanır.

MEME REKONSTRÜKSİYON TİPİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Eğer meme rekonstrüksiyonuna karar verildiyse, hasta ve doktor hangi tür rekonstrüksiyon olması gerektiğini ortak kararla belirler. Seçenekler göz önünde bulundurulduğunda doktor ile hastanın düşünmesi gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Genel sağlık durumu (hastanın sigara içme ve alkol kullanma durumu da kontrol edilir)
 • Meme kanserinin büyüklüğü ve yeri
 • Meme büyüklüğü
 • Meme kanseri ameliyatının kapsamı
 • Kanser için ameliyat dışında tedaviye ihtiyaç olacak mı sorusu
 • Mevcut doku miktarı (örneğin, zayıf hastalar meme rekonstrüksiyonunda bu alanı kullanmak için fazladan ekstra dokuya sahip olmayabilir)
 • Bir veya her iki göğüste rekonstrüktif cerrahi yapmak istenilip, istenilmediği
 • Diğer memenin görünümü
 • Hastanın rekonstrüksiyonun bir parçası olarak birden fazla cerrahi potansiyeline sahip olma isteği
 • Farklı rekonstrüktif cerrahi yöntemleri hastanın vücudunun diğer bölümlerini nasıl etkiler sorusu

MASTEKTOMİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYONUNDA  DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

[adinserter block=”1″]

Yeniden yapılandırılacak olan meme, doğal meme ile aynı hislere sahip olmayacaktır. Mastektomi sonra meme rekonstrüksiyonunda meme üzerinde görünür insizyon hatlarına sahip olunabilir. Seçtiğiniz meme rekonstrüksiyon tipine bağlı olarak, karın veya kalça gibi vücudun daha az maruz kalan bölgelerinde bulunan doku bölgesinde kesim çizgileri olabilir.

Cerrah, hastanın tıbbi geçmişini ve genel sağlığını gözden geçirir ve hastanın yaşını, sağlığını, vücut tipini, yaşam tarzını, hedeflerini ve diğer faktörlerine göre hangi rekonstrüktif seçeneklerin hasta için en iyi olabileceğini açıklayacaktır.

MEME REKONSTRÜKSİYON TİPLERİ NELERDİR?

Birkaç çeşit rekonstrüktif cerrahi mevcuttur. Memenin veya memelerinizin şeklini yeniden yapılandırmak için iki ana işlem tipi yapılabilir:

 • Silikon ( meme implantları ) kullanma
 • Hastanın vücut dokularını kullanma ( doku flebi)
 • Bazen implant ve flep tipi işlemler bir memeyi yeniden oluşturmak için kombinasyon halinde kullanılabilir.

Buna ek olarak, yağ grefti işlemi, yeniden yapılandırılmış memenin orijinal memeye daha çok benzemesine yardımcı olmak için yapılabilir.

MASTEKTOMİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYONUN AVANTAJLARI NELERDİR?

[adinserter block=”1″]

Mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu birçok hasta için büyük avantajlar sağlar. Bunlar;

 • Mastektomiden sonra oluşacak meme dengesizliği, rekonstrüksiyon ile giderilir.
 • Meme hasta için önemli bir organdır. Hastada mastektomi sonrası oluşabilecek öz güven kaybı, hastaya rekonstrüksiyon ile geri kazandırılır.
 • Hastanın giyeceği elbise ve iç çamaşırlarında yaşayacağı zorluklar aşılır.
 • Hasta, estetik için kullandığı sentetik protezlerden rekonstrüksiyon sayesinden kurtulur.

MASTEKTOMİ SONRASI MEME REKONSTRÜKSİYONDA OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

 • Kanama: Ameliyat esnasında veya sonrasında hastada kanamalar olabilir.
 • Enflamasyon: Hastada ameliyat sonrası enflamasyon oluşabilir. Antibiyotik tedavisi gerekebilir.
 • Sıvı birikmesi: Ameliyat sonrası dikiş altında sıvı birikebilir. Boşaltılması gerekebilir.
 • Ameliyat izi: Hastada ameliyat sonrası yara izleri oluşabilir.
 • Duyu sorunu: Hastada Rekonstrüksiyon sonrası duyu problemi olabilir. Duyu için zaman gerekir.

MEME REKONSTRÜKSİYONU NE ZAMAN YAPILIR?

Bazı hastalar mastektomi ile aynı zamanda yaptırırken, bazı hastalar geciktirebilir.

Mastektomi İle Aynı Zamanda Rekonstrüksiyon

[adinserter block=”1″]

Mastektomi ile aynı yapılan rekonstrüksiyon faydalarından biri, memenin derisinin bazen korunabilmesidir. Bu korunma, memenin üst kısmındaki cildin çoğunu çıkarmadan meme ve meme ucunun çıkarılmasıdır. Mastektomi geçiren hastaların çoğunun meme ucu, ameliyatın bir parçası olarak çıkarılır. Bununla birlikte, bazı hastalar için, meme ucunu (meme ucu koruyucu mastektomi) tutmak mümkün olabilir. Cerrah, meme kanserini en iyi şekilde kontrol altına almak için hangi ameliyatın uygun olduğunu söyler.

Gecikmiş Meme Rekonstrüksiyonu

Meme ameliyatından birkaç ay sonra ve hatta yıllar sonra hastaya yeniden bir ameliyat gerekebilir. Bu nedenle hastanın bu ameliyatı tercih etmek ve karar vermek için bolca zamanı vardır. Bu süre boyunca hasta vücudu mastektominize uyum sağlayabilir.

[adinserter block=”1″]

Meme kanserine yönelik tedaviyi tamamladıktan sonra daha sonraki bir tarihte rekonstrüksiyon isteyen hastalar rekonstrüksiyon ameliyatı olabilirler. Ancak vücudun bazı bölgelerinde uzun bir bekleyiş olabilir.

Ayrıca doğal yöntemlerle göğüs küçültme adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Dr. Gökhan Güler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.