MİGREN NEDİR ? MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

20.05.2017
A+
A-
MİGREN NEDİR ? MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Öncelikle migren nedir onu inceleyelim. Migren ; tıp tabiriyle otonom sinir sisteminde meydana gelen bio elektriksel bir hastalıktır. Daha anlayacağınız bir tabirle ise baş ağrısında meydana gelen atak ağrılardır. Tıbbi terimle migren, halk diliyle yarım baş ağrısı, bir kısım hastalarda yılda 2-3 defa , kimi hastalarda ise ayda defalarca görülebiliyor. Ve gerçekten kabus dolu günler geçiriyor olabilirsiniz. Şiddetli baş ağrısıyla beraber mide bulantısı, ışık ve ses karşı ciddi duyarlılıklar hissedilebilir. Tabi ki tam bir migren teşhisi koymak için uzman bir hekime muayene olmak gerekir.

MİGREN BELİRTİLERİ

  • Baş ağrısı (Günlük faaliyetleri yapmakta zorlayacak kadar şiddetli)
  • Zonklayıcı, delici, yırtıcı bir ağrı
  • Tek taraflı baş ağrısı, yanlarda ağrı, şakaklarda veya ensede ağrılar
  • 5-10 saat geçmeyen bir ağrı hatta 3 günden fazla ağrısı sürenler olabilir
  • Bulantı, kusma, yorgunluk, sese ve ışığa karşı hassasiyet
  • Tansiyon yükselmesi veya düşmesi
  • Bazen çarpıntıda yapabilir
  • Ruhsal belirtiler (Öfke, ajite, huzursuzluk) gibi.
  • Şiddetli baş ağrılarından önce nörolojik olarak Aura’larda görülür. Daha önce yazdığım AURA NASIL GÖRÜLÜR yazımdan yararlanabilirsiniz.

MİGREN NEDENLERİ

Elbette migren nedenlerine bakmakta da fayda var. Migren nedenlerinden en önemlisi genetik faktörlerdir. Ailede migren hastası olan biri varsa sizinde migren hastası olma olasılığınız %40 ile %45 arasıdır. Anne veya babanız her ikisi birden migren hastasıysa maalesef sizinde migren hastası olma olasılığınız %70 ile %75 arasıdır.

Çevreye baktığımız zaman migren hastalarının bir çoğunu kadınlar oluşturmaktadır. Bunun nedeni hormonal faktörlerdir. Erkeğe göre en az 3 kat daha fazla görülmesi olasılığı olan kadınlarda, sebep olarak adet dönemlerinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Hormonal değişim olduğundan dolayı bu adet dönemlerinde daha fazla ağrı olma olasılığı çok yüksektir. Migren’i tetikleyen yiyeceklerden en önemlisi peynir ve çikolata çeşitleridir. Ve aynı zamanda tabi ki yeterince su içmemekte tetiklemektedir. (Bir yazımda mutlaka su konusunu ele alacağım)

MİGREN TEDAVİSİ

Migren tedavisi için ilk vereceğim bilgi mutlaka ama mutlaka uzman hekimlere tedavi olmanızdır!

Ağrı kesicileri lütfen şeker niyetine kullanmayın. En ufak ağrıda maalesef ağrı kesicilere yöneliyoruz. Ağrı kesicileri migren tedavisini geçiririz diye atıyoruz ama oysaki çok kullanımı migren ağrısını geçirmekten ziyade ağrıyı arttırıyor. Çünkü çok sık kullanılan ağrı kesiciler zamanla beynin ağrı merkezlerindeki duyarlılığı arttırıyor. Bu hatayı yapmaktan ziyade yapacağınız ilk iş nöroloji uzmanı bir hekime gidin.

Migren günlüğü tutun. Çok ilginç gelecek belki ama migren günlüğü tutarak emin olun hastalığınızı daha yakından tanıyacaksınız. Mesela günlük kaç saat uyudunuz, ne yediniz, ne içtiniz, hangi sıklıkla ağrı arttı veya azaldı, hangi sporu ne kadar yaptınız. Deneyin farkı göreceksiniz.

Uyku düzenimiz bu konuda çok önemli. Ne çok uyuyun ne az uyuyun. Bazı hastalar çok uyuduklarında atak artabiliyor. Bazı hastalar ise az uyuduklarında. Çalışanlar için hafta sonları bilirim çok kıymetlidir. Ama migren hastası fedakarlık yapıp her gün uyuyup uyandığı saatte düzenini sağlamak zorunda. Bunun yanında mutlaka spor yapın. Çok ağır olmamak şartıyla yürüyüşler düzenleyebilirsiniz.

Meditasyon yapın. İlginç gelebilir ama meditasyon migren hastaları için çok fayda sağlamaktadır. Meditasyon zihni berraklaştırıp rahatlama hissi verir. Mutlaka deneyin.

Mutlaka ama mutlaka kahve, alkol, asitli içecekler ve sigara. Bunları en azından azaltın. Çok ciddi zararlar verebilir.

MİGREN’E BİTKİSEL ÇÖZÜM

Aslında doğada bir çok hastalığa şifa bitkiler çokça var. Bitkilerin esrarı ile alakalı yazacağım konuda bu konuya ayrıntılı değineceğim. Şu an için migrene bitkisel çözüm ile alakalı bilgilerimi paylaşacağım.

İlk olarak papatya bitkisinden bahsedeceğim. Çayıyla, köküyle tam bir şifa kaynağı olan papatya migren için en güzel bitkisel çözümlerden biridir. İlk sıraya papatya bitkisini alıyorum. Öncelikli olarak migren hastaları mutlaka günde 2 bardak papatya çayı içmelidir. Şifasını çok kısa zamanda fark edeceksiniz. Kaynar suya papatya bitkisini atın ve demlenmesini bekleyin. Afiyetle içebilirsiniz.

İkinci olarak olarak bahsedeceğim bitki oğul otudur. Bu otu aktarlardan temin edebilirsiniz. Papatya çayı gibi hazırlıyoruz. Günde 2 bardak şekersiz bir şekilde tüketebilirsiniz.

Son olarak bahsedeceğim şifa kaynağı limon. Limon yedikçe baş ağrınız ileri düzeyde geçmiş olacak. Zararlı toksinlerden arındırma özelliğinden C vitamine kadar içinde faydalı bir çok özellik barındıran limon, gerçekten migren arısına etkili bir çözüm olacaktır.

 

 

Dr. Gökhan Güler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.