O DUYGU AŞK MI?

08.06.2019
A+
A-

O DUYGU AŞK MI ?

Hormonal istek,duygusal boşluk,sevme ve sevilme ihtiyacı..İstediğinizi diyebilirsiniz aşka.Çok fazla tanım yapılır üstüne çok fazla yazı yazılır. Aşk sosyal antropologlara göre cinsel bir tutkudur.Şairlere göre yazmak için gerekli olan tek şey. Herkesin ortak söylediği şeyse aşkın şart olduğu,bir şekilde hayata devam etmek için bir şeyleri sevmek gerektiği.İnsanın doğası aşk üzerine kurulu gibi.

Sanki aşk bir yapboz parçası ve biz ömür boyunca o yapbozun son parçasını arıyoruz.Kimimiz o muhteşem parçayla buluşup mükemmel aşka ulaşıyor kimimizse yanlış parçaları kesip düzeltmeye çalışıp olması için uğraşıyoruz.Kişinin tercihi tabi burası.. Evet o aşk yanlış o kişiyle olmamak gerekiyorsa bırakın onu o kişi kendisi görsün böylesi çok daha sağlıklı.Bırakın insanlar aşkını sonsuz mutlulukla yaşasın.O aşktan çekeceği acıya da saygı duyun.Bırakın onu da doyasıya yaşasın.Her duyguyu yaşamak gerektiği gibi..

Peki neden aşk istiyoruz hayatımızda hissettiğimiz şey ne , o duygu gerçekten aşk mı ?

Yalnız mıyız ?

Modern çağ bizi yalnızlığa her an daha çok itmektedir. Sosyal medya üzerinden giden hayatımızda günde kaç kelime kullanıyoruz? Kaç kişiyle muhabbet içine giriyoruz? Bunları yazarken ben düşünüyorum siz de okurken düşünün. Aslında çevremizde milyonlarca insan var ama bizim ulaştığımız insan sayısı bir elin parmaklarını  geçmiyor. Ailenizle üç beş cümle iş hayatında yine aynı şekilde.. Özel hayatınızda sizi dinleyecek duygusal anlamda biri de yoksa hele o zaman işte çığlıklar kopuyor içimizde.. ’İki tane kedi alırım evimde onlarla birlikte yaşlanırım’’ klasik herkesin yalnızlıkta kurduğu hayaldir bu en kötü böyle yaparım diye planlarız hep.Ama yalnızlık sadece ilişkiniz olmadığında değil ilişkinin içinde de olabilir.Hani derler ya kalabalıklar içinde yapayalnızım tam olarak durum o işte.Bu durum neden oluyor derseniz toplum baskısı işte burada devreye giriyor. Lisedesiniz çevrenizde ilişkiler başladığında hemen benim neden ilişkim yok ben çirkinim,ben yakışıklı değilim,kimse beni beğenmez,zaten yüzüm sivilce dolu.. Bu cümleler birçoğumuza tanıdık geldi çünkü kurduk. O dönem geçer işe girersiniz hayatınızda bir düzen oluştuğu için çevreden baskılar başlar. Senin yaşıtlar evleniyor sende var mı bir şeyler ? Bak çocuk yapma yaşın da geçiyor. Yine toplum bizim baskıladı ve biz de ister istemez etkisinde kalıp kedili hayallere daldık.Aslında biz kendimizi bir bıraksak o duyguya hazırsak bir şekilde duygu sizi buluyor zaten.Şu yaştan sonra olmaz aman senin yaşın daha kaç ki gibi cümlelere çok da kulak asmamak gerekiyor.Bırakın duygu sizi ele geçirsin tabi buna hazırsanız.. Hiç birimiz yalnız değiliz.Yalnız olmayı kendimiz tercih ediyoruz.İstersek gün içinde bir çok insanla muhabbet edebiliriz.Birine aşık olabilir aşkı doruklarda yaşayabiliriz yeter ki kişi kendini hazır hissetsin ve istesin..

Kuramlar aşk için ne diyor ?

Freud; bir çok konuyu cinsellik üzerinden açıkladığı gibi aşkı da cinselliğin yükselmesi, hormonların insanları ele geçirişi olarak yorumlamaktadır. Harlow ; aşk duygusunun bağlılık içerdiğini ve bağlanma davranışıyla alakalı olduğu söylemektedir.Hatta bebeklik dönemindeki anneye olan bağlılık durumumun karşı cinse entegresi olarak da karşımıza çıkar.Yani güvenli bağlanan bebeklerin ilerideki ilişkisinde güvenli bağlanmaya devam edeceği ve bu yönde sağlıklı bir ilişki yaşayacağını dile getirmektedir. Fromm; aşkı ilgi,sorumluluk,saygı ve anlayış olarak açıklamış.Bu saydıklarım zaten herkesin bir ilişkide bekleyeceği şeyler değil mi?

O DUYGU AŞK

Yazıyı okuyup evet ya o duygu aşk dediğinizi duyar gibiyim. Evet birçoğumuz yaşadık yaşıyoruz ya da yaşayacağız.Uzun bazen yorucu ama eğlenceli bir yolculuğa çıkmış gibi.. Yanınızda sizi anlayan kabul eden her koşulda size destek olabilen biriyle çıkılan o yolculuktan keyif almamak ne mümkün ki! Bana göre aşk bu kuramsal bilgilerin hepsini içeriyor. Aşkın bir kimyası var biraz ondan biraz bundan derken ortaya aşk çıkıyor.

Karşısındaki insanın sınırlarına saygı duyan, o sınırları bilen, sevgi, ilgi, anlayış, kendini ve karşısındaki kişiyi bütünleştirebilenler, biz olmayı başaranlar gerçek aşkın peşinde.. Eğer bulduysanız sımsıkı sarılın aşkınıza.. Ama bulamadıysanız bekleyin bir gün o sizi bulacak. Ve asla korkmayın aşkı yaşamaktan..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.