ORUÇ TUTARKEN METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

28.05.2018
A+
A-
ORUÇ TUTARKEN METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

Ramazan’da tüm gün yavaş hareket ve açlık, susuzluk olduğu için metabolizma çok yavaşlar. Bu durum kilo alımını kolaylaştırarak, vücudumuzu olumsuz yönde etkiliyor. Fakat metabolizmayı hızlandırmak için sahur ve iftarda doğru beslenmek şarttır. Bunun için metabolizmayı hızlandıran besinlere göz atalım;

Ramazan ayında metabolizmayı hızlandıran besinler

Yoğurt: Günde 2-3 su bardağı kadar yoğurt tüketerek bağırsak çalışmasının düzenlenmesine katkıda bulunur, aynı zamanda yağ yakımını hızlandırır.. Yoğurdu iftarda ve sahurda eşit miktarda bölerek tüketebilirsiniz.

Kefir: Her gün 1,5 bardak  kefir tüketerek bağırsak mikrofloranızın yararlı bakterilerce zenginleşmesini sağlarsınız. Yapılan birçok araştırma probiyotiklerin kilo verme üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Kefir de güçlü bir probiyotik kaynağıdır. Bu sebep daimi kefir tüketimi kilo verme süreçlerini olumlu etkilemektedir. Sahur öncesinde tüketeceğiniz 1,5 su bardağı kefir ile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Yumurta: Protein kaynağı olan yumurta, vücuda vereceği doygunluk hissiyle gün içerisinde sürekli enerjik kalabilirsiniz. İçerdiği ”Lesitin” sebebiyle karaciğerin yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer tek başına vücuttaki birçok işlevin ana organı olması sebebiyle, onun yenilenmesi demek vücudun yenilenmesi demektir. Bu nedenden dolayı metabolizmanında yenilenmesi demektir. Kolestrol şikayetiniz yoksa sahur vaktinde yumurta tüketebilirsiniz.

Acı biber: İçerdiği capsaicin maddesi sebebiyle damarlarda plak oluşumunu ve yağ birikimini engeller. Aynı zamanda da kalp atışlarını hızlandırır. Bu sebepten dolaşıma katkıda bulunur ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Eğer herhangi bir mide problemi yaşamıyorsanız günde 1,5 çay kaşığı kadar acı biber kullanabilirsiniz. Yoğurtla birlikte tüketilmesi oluşabilecek yanmaları engelleyecektir. Ancak acıya karşı bir hassasiyetiniz varsa tüketmemelisiniz.

Avokado: Avokado özellikle karın bölgesi yağların yakımında etkilidir. Tekli doymamış yağ asitler ve oleik asit açısından zengin olduğundan karın bölgesi yağların yakını destekler.

Hindistan cevizi yağı: İçerdiği MCT adı verilen yağ sitleri sayesinde yağ yakıcı bir etkiye sahiptir. Çünkü MCT yağ asitleri direkt olarak enerji üretmek için kullanılır ve depolama süreçlerine tüketim miktarı fazla olmadıkça girmez. Sahurda 1 çay kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

İftar sonrası yağ yakan karışım tarifi

1 çay kaşığı zerdeçal + 1 çay kaşığı zencefil + 1 tatlı kaşığı bal + 3-4 damla limon

Tüm malzemeleri karıştırıp düzenli olarak yediğinizde hem bağışıklık sisteminize faydalarını hem de yağ yakımını hızlandırıcı etkisini görebilirsiniz.

Dr İrem Ece Selvi
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.