Polikistik Over Sendromu

27.09.2019
A+
A-

Polikistik over sendromu, çocuk doğurma çağındaki her 10 kadından birini etkiler. Bu durum günümüzde kadınlar arasında daha yaygın hale geliyor ve bu durum, fiziksel ile zihinsel sağlığınızı ciddi oranda etkileyebilir. Her zaman doktorların önerdiği tedavi seçeneklerine başvurabilirken, bazı doğal tedavi yöntemleri de bu durumun semptomlarını hafifletebilir. Şimdi polikistik over sendromu nedir inceleyelim;

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu nedir sorusu son dönemlerde sıklıkla merak edilmektedir. Kadınlar yaşlandıkça, çeşitli genetik ve hormonal bozukluklar, yaşamları ile genel vücut sağlıklarını etkiler. Kadınları etkileyen bu tür hormonal dengesizlikle ilgili bozukluklardan biri de polikistik over sendromudur. Bu sendromda üreme hormonlarının dengesizliği nedeniyle sıvı dolu kistler, yumurtalığı doldurur. Yumurtalıklar büyür ve normal şekilde çalışmayı durdurur.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Bir diğer merak edilen konulardan biri de polikistik over sendromunun nedenleridir. Bu sendromda tıbbi vurgu, dengesiz cinsel hormonlar ve insülin direncidir. Polikistik over sendromu, hormonal dengesizlik, yeterli progesteron ve çok fazla östrojen olmaması nedeniyle meydana gelir. Ayrıca östrojen baskınlığına yol açar. Devam eden çok fazla östrojen döngüsü, yumurtlamanın başarısız olmasına neden olur, bu durum da giderek daha yüksek östrojen seviyeleri ve yetersiz progesteron (ancak testosterondan daha yüksek) ile sonuçlanır. Hormonları dengeden kaldırabilen iki faktör maya büyümesi ve magnezyum eksikliğidir. Maya, antibiyotiklerin, steroidlerin ve şekerin etkisi altında bağırsaklarda büyüyebilir. Kan akımı tarafından toplanabilen ve hormon reseptörü alanlarını bloke edebilen maya toksinleri salınır. Magnezyum eksikliği, yüksek kan şekeri, insülin direnci, tiroid, adrenal dengesizliği, doğurganlık sorunları, pelvik ağrı, kilo alımı ve yüksek tansiyona neden olabilir veya katkıda bulunabilir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun belirtileri genel olarak şunlardan oluşur;

 • Tiroid ve adrenal dengesizliği,
 • Anormal adet döngüsü veya adet olmaması,
 • Doğurganlık sorunları,
 • Pelvik ağrısı,
 • Sivilce çıkması,
 • Kilo almak,
 • Kafa derisi üzerinde saç azalma,
 • Özellikle yüzdeki aşırı kıllanma (hirsutizm),
 • Yüksek kan basıncı seviyesi,
 • Boyun etrafındaki, göğüslerin altındaki ve genital bölümlerin etrafındaki koyulaşmış cilt.

Polikistik over sendromunu önlemek için sabit bir ilaç bulunmamaktadır. Bununla birlikte, polikistik over sendromu hastalarının %30-40’ının insülin direncine sahip olması nedeniyle, sıklıkla semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek diyabetik bir ilaç olan metformin sunulur. Doktorlar, bu durumdan etkilenen kadınların, hayati bir yaşam tarzı ve bununla başa çıkabilmek için diyet değişikliklerine başvurmaları gerektiğini öne sürüyor. Bu esas olarak hormonla ilgili bir hastalık olduğundan, hormonal dengesizliğin köklerini ortadan kaldırmak istenen sonucu getirebilir. Polikistik over sendromu doğal çözümler ile altta yatan faktörleri kontrol ederken, bazıları ise semptomları gidermeyi amaçlamaktadır. Polikistik over sendromu tedavisi için her ilacı takip etmeniz gerektiğini düşünmeyin, sadece en mantıklı ve erişilebilir olanları seçin.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi (Doğal Yöntemler)

Polikistik over sendromu tedavisi için ilk etapta mutlaka doktora görünmek gerekir. Bununla beraber polikistik over sendromu tedavisi ve semptomların hafifletilmesi aşağıdaki seçenekler de fayda sağlayabilir;

Polikistik Over Sendromu İçin Vitaminler: D vitamini, kadınlarda en iyi üreme sistemi için esastır. Çeşitli yumurtalık süreçlerinde önemli rol oynar ve aynı zamanda glikoz homeostazını etkiler. Polikistik over sendromu olan kadınların yaklaşık %65-85’i D vitamini eksikliğinden muzdariptir. D vitamini (magnezyum ve kalsiyum) takviyesi, metabolik ve üreme süreçlerini düzenleyebilir, adet düzenliliği ve yumurtlamanın yeniden kurulmasına yardımcı olabilir. Vücudunuzdaki D vitamini düzeyleri için test yaptırın ve bu vitamin serum seviyeniz düşükse, mümkün olan en kısa sürede takviyeye başlayın.

Mineraller: Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve insülin direncinin üstesinden gelmek için önemlidir. Fakat magnezyumun etkilerini etkisiz hale getirebilecek çok fazla kalsiyum almayın.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi, düzenli olarak alındığında anti glisemik etki gösterir. Vücuttaki insülin seviyeleri düzenlenir ve bu polikistik over sendromunu semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilir.

Hindistancevizi Yağı: Bu bitkisel yağ, kan şekeri seviyelerini ve insülin sekresyonunu düzenlemeye yardımcı olan orta zincirli yağ asitleri ve antioksidanlar içerdiği için tüketilmesi en sağlıklı yağlardan biridir. Ayrıca kandaki kötü kolesterol seviyelerini azaltarak kardiyovasküler sağlığı da teşvik eder.

Hint Yağı: Hint yağı, derinin daha derin katmanlarına ve hatta onları iyileştirmeye yardımcı olmak için organlara nüfuz etmesine izin veren mükemmel bir yoldur. Dolaşımı ve uygulanan bölgedeki lenf akışını arttırır ve hormonal besin iletimini ve vücuttan atığı uzaklaştırmayı düzenler.

Çuha Çiçeği Yağı: Çuha çiçeği yağı, vücuttaki yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğundan dolayı polikistik over sendromu sorunu için oldukça faydalıdır. Bu durum metabolik fonksiyonu geliştirerek oluşur. Ayrıca PKOS ve menopoz, premenstrüel sendroma benzer semptomlardan da kurtulma sağlar.

Yeşil Çay: Yeşil çayın içinde bulunan güçlü antioksidanlar, yani kateşinler, yumurtalık kistlerine ve ilgili semptomlara neden olan hormon seviyelerini düşürmekle sorumludur. İnsülin seviyeleri de yeşil çay antioksidanları tarafından kontrol altına alınmaktadır. Her gün yeşil çay içmek polikistik over sendromu sorununda çok sık görülen kilo artışını da etkiler.

Arı Sütü: Arı sütü, yüksek vitaminli bir besindir. Kraliçe arının sağlıklı olmasına ve günde 2000’den fazla yumurta bırakabilmesine yardımcı olan zengin konsantrasyonda olan bu besin, vitamin ve mineral içerir. Yumurtalık fonksiyonunu desteklediği söylenir. Deneyler, arı sütünün östrojenik etkiler gösterdiğini ve adet döngüsündeki anormallikleri düzenlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu takviyeyi kullanmak, yumurtalıklarınızın optimum çalışmasını kolaylaştırabilir.

Aloe Vera: Aloe veranın bileşenlerinin, yumurtalık steroid durumunun geri kazanılmasına yol açan kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu durum, yumurtalık fonksiyonunu olumlu yönde etkiler ve polikistik over sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Amla Suyu: Amla suyu harika bir detoksifiye edici ve kolesterol düşürücü bir ajandır. Serbest radikal temizleyici ve antienflamatuar etkileri vücuttaki hormonal dengeyi geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Hurma: Hurma, insülin ve kan şekeri seviyelerini düzenleyen özellikleri nedeniyle normal beyaz şekerden daha sağlıklı bir seçenek olarak kabul edilir. Aynı zamanda düşük bir glisemik indekse sahiptir ve enerji seviyelerini yükseltir. PKOS hastalarında daha yüksek insülin seviyeleri yaygındır ve bu sağlıklı gıdayı diyetinize dâhil ettiğiniz sürece sağlığınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Kimyon Tohumu: Kimyon tohumu kan şekeri seviyelerini azaltır ve ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir. Bu antioksidanlar vücuttan serbest radikalleri çıkarabilir ve vücut süreçlerini düzenleyebilir.

Çörek Otu: Çörek otu, yararlı özellikleri türüyle önemli bir bolluğa sahip olduğu için pek çok kişi tarafından her derde deva olarak kabul edilir. Bu, antienflamatuar, antidiyabetik ve östrojenik özellikleri polikistik over sendromu tedavisi için yararlı olur.

Chia Tohumu: Chia tohumu zengin bir diyet lifi, sağlıklı bir yağ, protein ve mineral kaynağı olduğu için süper gıda olarak kabul edilir. Chia tohumlarında alfa-linolenik asit (ALA) şeklinde Omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu sağlıklı yağ, formuyla kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon kontrol altına alınabilir. Chia tohumları ayrıca fenolik bileşikler şeklinde antioksidanlar da içerir.

Çemen Otu Tohumu: PKOS’un etkilerini azaltmak için güçlü bir ilaçtır. Bu baharat, vücudunuzdaki hormonları düzenlemeye yardımcı olan glikoz metabolizmasını arttırır.

Susam Tohumu: Susam tohumları PKOS hastaları için faydalı besinler içerir. Sağlıklı yağları kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller de içerir.

Rezene Tohumu: Rezene tohumlarının, PKOS’un anti hirsutizm özelliklerine sahip olmalarından ve androjen (erkeklik hormonları) seviyelerinin azaltılmasına yardımcı oldukları için tedavi edilmesine yardımcı olduğu söylenir.

Kabak Çekirdeği: Chia tohumları gibi kabak çekirdeği de PKOS’da görülen yüksek kolesterol ve yüksek insülin seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilecek sağlıklı omega-3 yağ asitlerini içerir. Ayrıca fazla androjenleri gideren ve PKOS’un hirsutizm, akne ve kilo alma semptomlarını tedavi edebilen beta-sitosterol içerirler.

Tarçın ve Bal: Tarçın, mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. İnsülin duyarlılığını ve kalori yakımını arttırdığı bilinmektedir. Vücuttaki lipit ve kolesterol seviyelerini azaltır. Bal da yüksek düzeyde antienflamatuar ve antimikrobal etki gösterir.

Meyan Kökü: Bu bitkinin kök kısmı PKOS’lu kadınlarda serum testosteronunu azaltabilir. Kök, yumurtlamayı teşvik eder ve testosteron üretimi için gerekli olan bir enzimi inhibe eder.

Doğal yollarla polikistik over sendromu tedavisi için mükemmel olan bu besinler iyi bir seçenek olsa da çoğu zaman tıbbi yardım istemek de çok önemlidir.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Önlenir?

Polikistik over sendromu bazı hususlara dikkat edilmek suretiyle önlenebilir. Bunlar;

 • İşlenmiş Gıdalardan Kaçının: Polikistik over sendromu ile başa çıkmak için işlenmiş gıdaları ve atıştırmalıkları yemeyi bırakmak önemlidir. İşlenmiş gıdaları yapmak için kullanılan kimyasallar semptomları daha da kötüleştirebilir.
 • Krom Alımı: Krom, insan vücudunda minimum miktarlarda bulunur ve insülin yeteneğini arttırır. PKOS’dan etkilenen bir kadın insüline dirençli hale gelebilir ve bu durumu krom içeren yiyecekler tüketerek çözebilir. Birkaç örnek brokoli, kırmızı şarap ve yeşil fasulyedir. Ayrıca krom takviyesi de alabilirsiniz.
 • Fiziksel Aktiviteyi Arttırın: Yürümek, yüzmek veya bisiklete binmek gibi basit kalori yakma aktiviteleri de bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir. Bu faaliyetler aşırı kilo vermenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda insüline duyarlılığı arttırır. Vücudunuzda aşırı zorlanmaya neden olabilecek etkinliklere başvurmamanız gerektiğini unutmayın.
 • Sigarayı Bırakın: Sigara içmek vücudunuzdaki androjen seviyelerini arttırabilir, kalp ve damar sağlığına zarar verebilir. Genel sağlığınızın iyileşmesini sağlamak için bundan kaçının.
 • Yoga İle Rahatlayın: Birçok kadın, zihin ve beden üzerinde iyileştirici etkileri olduğu için yogaya başvuruyor. Bununla birlikte, spesifik yoga duruşlarını uygulamak, PKOS da dahil olmak üzere hormon kaynaklı rahatsızlıklarla baş etmede yardımcı olabilir. Vücuttaki stresli, hormonal bezleri hafifletebilecek özel yoga dersleri hakkında size rehberlik edebilecek uzman yoga eğitmenlerine başvurabilirsiniz. Yoga ayrıca rahat ve stressiz kalmanıza yardımcı olur.
 • Karaciğerinize Dikkat Edin: Karaciğerinizi iyi durumda tutmak çok önemlidir. İyi performans göstermezse aşırı hormonlar, vücutta birikmeye başlar. Bundan dolayı yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, zerdeçal, pancar, tatlı patates, limon, elma ve soğan gibi karaciğer dostu yiyeceklerin alımını arttırın.
 • Takviyeler Yoluyla Belirli Besinleri Tüketin: Daha önce de belirtildiği gibi, magnezyum ve B vitaminleri gibi besinler PKOS ile mücadelede hayati bir rol oynamaktadır. Magnezyum eksikliği insülin direnciyle bağlantılıdır. B vitaminleri, hormon dengesizliği düzenlenmesi ve yağ yakımı için gereklidir. Bunlar diyetinizde eksikse, takviye şeklinde olmasını sağlayın.

Bu önlemler vücuttaki tüm organların sağlıklı çalışmasını sağlamayı amaçlar. Sağlıklı organlar endokrin sistemin optimum çalışmasına ve hormonal dengesizliğin olmamasına neden olur.

Polikistik Over Sendromu Hamilelik Veya Gebeliği Nasıl Etkiler?

Polikistik over sendromu hamilelik üzerinde etkilidir. Ayrıca son dönemler çok sık sorulan polikistik over olanlar hamile kalabilir mi sorusu da oldukça merak edilmektedir. Polikistik over sendromu, üreme organlarının alt optimal çalışmasını ifade eder. Bu gibi durumlarda çocuk sahibi olmak zor sayılır. Kadın hamile kalsa bile, hamilelik ve doğum komplikasyonları olasılığı yüksektir. Düşük, preeklampsi, gebelik diyabeti ve erken doğum çok yaygındır. Doğru bakım ve doğru ilaçlar gebeliğin yumuşak bir yolculuk olmasına yardımcı olabilir. Tavsiyelerini iyi düşünmeyi ve takip etmeyi planlıyorsanız doktorunuza danışın.

Polikistik Over Sendromu Tehlikeli Midir?

Polikistik over sendromu sorununda görülen kistler tam olarak zararlı değildir, ancak bazı kadınlarda şiddetli ağrıya neden oldukları görülmüştür. Uzun süreli tedavi edilmemiş PKOS, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık riskleri oluşturur.

Polikistik Over Sendromu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Adet döneminizdeki herhangi bir düzensizliğe, anormal saç uzamasına, alt karnın ağrısına ve varsa PKOS’un diğer semptomlarına dikkat edin. Basit bir ultrason testi kistlerin varlığını doğrulayabilir. Genetik faktörler de PKOS’da önemli bir rol oynar ve bu faktör açıkça bizim kontrolümüz altında değildir. Ancak, diğer faktörlerin çoğu ve bu değişiklikler yaşam tarzımıza kolayca dâhil edilebilir. Polikistik over sendromu belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz en kısa sürede doktora başvurun.

Polikistik Over Sendromuna Hangi Bölüm Bakar?

Polikistik over sendromuna hangi bölüm bakar ve polikistik over sendromuna hangi doktor bakar sorusu da bir hayli merak edilmektedir. Bu sorun için hastanelerin kadın doğum bölümünden randevu alınması gerekir. Jinekolog tarafından teşhis konulur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.