POLYCHTHEMİA VERA VE MULTİPL MYELOM NEDİR?

18.10.2018
A+
A-
POLYCHTHEMİA VERA VE MULTİPL MYELOM NEDİR?

Polychthemia Vera belirtileri arasında güçsüzlük, kaşıntı, baş dönmesi, yüzün ve ellerin kızarması, karnın sol üst kısmında doluluk hissi, kusmak, dışkıda kan vardır. Polychthemia Vera, kemik iliği fazla sayıda kan hücresi ürettiği zaman meydana gelir. Polychthemia kanda çok hücre olduğu anlamına gelir vera ise gerçek demektir. Polychthemia Vera’da, dolaşan kanda çok yüksek bir alyuvar konsantrasyonu vardır. Fakat akyuvarların ve trombositlerin sayısı da artmıştır. Bu durum normal olmayan bir durumdur. Polychthemia Vera genellikle orta yaşın sonlarında meydana çıkar, çocuklarda son derece nadirdir. Erkeklerde kadınlara kıyasla biraz daha fazla sorun rastlanır.

Polychthemia Vera Tedavisi Nasıldır?

Polychthemia Vera tedavisi için hekiminize uğramalısınız. Dolaşan kanın hacmini azaltmak için bir damardan (toplardamardan) kan çekilir(Flobotomi). Bu, kanın vizkozitesini azaltmak ve kriz tehlikesini hafifletmek konusunda etkilidir. Genel olarak bu yöntem Polychthemia Vera tedavisinin ilk başıdır. Kan alma programı, başlangıçta bir kaç gün arayla yaklaşık yarım litreye yakın kan almaktır. Giderek bu süre haftalar veya aylar olabilir. Amaç, kan hemoglobin seviyesini düşük ile normal değerler arasında tutmaktır. Eğer hemoglobin seviyesi istenen ölçülerde kalırsa kan almaya aylarca ara vermek mümkün olur.

POLYCHTHEMİA VERA

MULTİPL MİYELOM NEDİR? BELİRTİLERİ ve TEDAVİSİ NASILDIR?

Multipl Miyelom belirtileri arasında aneminin sonucu olarak yorgunluk vardır. Sinsice ilerleyen sırt ağrısı, özellikle omurgada veya kaburga kemiklerinde olmak üzere açıklanamayan kemik kırılmaları, enfeksiyon yatkınlık, burun kanamaları ve kanayan diş etleri gibi kanama problemleri, kemik kırılması bulunur. Multipl Miyelom belirtilerinden şiddetli kabızlık ve çok sık idrar, aşırı uyku hali veya bilincin gelip gitmesi, dışkı veya idrarı tutamama, el ve ayaklarda uyuşukluk veya güç kaybı anında acil müdahale gerekebilir.

Multipl Miyelom, ilikte plazma hücresi denen tipteki akyuvarların kontrolsüz olarak çoğalmasına yol açan bir kanserdir. Bu hücreler büyüyüp ilikte daha fazla yer kapladıkça kemikler zayıflayabilir. Bu da ağrıya sebep olur. Özellikle sırtta ve kaburgalarda kemikler daha hassas hale geldikçe daha kolay kırılır.

Multipl Miyelom hastalığında hekiminiz sizi takipli ve planlı bir tedaviye alacaktır. Multipl Miyelom hastaları sağlıklı ve zengin besinler tüketmelidir.

Multipl miyelom

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.