PREEKLAMPSİ NEDİR? PREEKLAMPSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

04.12.2018
A+
A-

Gebelikte Tansiyon Yüksekliği Ve Riskleri

Gebelikte tansiyon yüksekliği, özellikle ülkemizde takip açısından problem yaratan birçok patolojiden biridir. Yüksek kan basıncı ölçümleri; biz hekimlerin tetikte olması ve gebelerin de yakın takip edilmesi açısından uyarıcıdır.

Tıp dilinde preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi adını verdiğimiz tablo; daha önce kan basıncı normal olan ama 20. Gebelik haftasından sonra 4 saat arayla ölçülen kan basıncının >140/90 mm hg ya da birkaç dakika arayla >160/100 mm hg nın  üzerinde olup

-24 saatlik idrarda 300 mg üzerinde protein kaçağının olması veya dipstick testinde protein kaçağı görülmesi

-trombosit (plt) sayısının <100.000 olması,

– serum kreatinin seviyesinin >1,1 mg/dl olması,

-serum transaminazlarının normalin 2 katını aşması,

-pulmoner ödem

-baş ağrısı, mide ağrısı, görme bozuklukları gibi semptomların varlığı ile karakterizedir.

Eklampsi ise bu tablonun başka nedenlerle açıklanamayan nöbetlere hatta bazen ölüme kadar yol açabilen şiddetli versiyonudur.

Preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) risk faktörleri nelerdir;

-ilk gebelikler

-çoğul gebelikler, üzüm gebeliği(mol)

-daha önceden kalp veya damar problemi olan hastalar, diabet hastaları, böbrek hastaları, kronik hipertansif hastalar.

-ırk ve etnik köken

-daha önceki gebeliklerinde tansiyonu yüksek seyredenler

-obezite

-anne yaşının >35 olması

-yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalanlar

Bu etkenler kabaca 2 patoloji yaratır;  damar duvarı hasarı ve vücutta damarların generalize kasılması (azalmış kan akımı ile organlarda fonksiyon kaybı). Böylece plasentada da kan akımı azalarak bebeğin beslenmesinde kısıtlılığa yol açar ve bebekte gelişme geriliği görülebilir.

Şiddetli özellik göstermeyen preeklampsi:160/110 mm hg altında kan basıncı, semptomların olmaması, laboratuar değerlerinin normal olması ile ayırt edilir.

Şiddetli Preeklampsi: >160/110 mmhg üzerindeki kan basınçları, semptom varlığı ve yukarıda belirtilen laboratuar değerlerindeki bozuklukla ayırt edilir.

Preeklampsi Nasıl Tedavi Edilir?

Preeklampsinin tek tedavisi doğumdur. Durumu stabil, takibe uygun ve uyumlu hastalar haftada iki kez kontrol edilmek üzere ayaktan izlenebilir. Anne adayı tansiyonunu yakından takip etmeli, bebek hareketlerine odaklanmalı, herhangi bir acil durumda mutlaka başvurması gerektiği bilgisi verilmelidir.

Şiddetli preeklampside,  hospitalizasyon yapılarak annenin nöbet geçirmesini önleyici ilaçlar başlanır, antihipertansif tedavi verilir. Tansiyon kontrolü yapılır. Doğuma hazırlık yapılır.

Anne adayının ve bebeğin monitörizasyonu için gerek görüldüğünde hospitalizasyon önerilir. Yakın takip açısından önemlidir. Eğer anne veya bebek stabil değilse hangi haftada olursa olsun acil doğum kararı verilerek gebelik sonlandırılabilir.

Kalıcı beyin hasarını, çeşitli organ fonksiyon bozukluklarını önlemek için gebelikte mutlaka anne adaylarının yakın takibi gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.