Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14 °C
Parçalı Bulutlu

Rüya Nedir? Rüya Nasıl Yorumlanır?

13.04.2019
A+
A-
Rüya Nedir? Rüya Nasıl Yorumlanır?

RÜYALARIN GİZEMİ

Rüya nedir, rüyalar nasıl yorumlanır adlı bu makalemde siz değerli okuyucularımla rüyaların gizemine derinlemesine bir yolculuk yapacağız. Yüzyıllardır insanların merak ettiği bir konudur rüya. Gizemli, çözülmemiş bir şifre gibi bakılır rüyaya. Psikoloji dâhil birçok bilim dalının ilgisi çekmiş üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde hala alternatif birçok bilimsel açıklamaya rağmen gizemini korumaya devam eden bir olgu olarak araştırmalara konu olmaktadır. Uyku, periyodik ve geçici bilinçsizlik durumu olarak tanımlanabilir. Rüyalar insanların açık sahneleridir. Orada, savunma olmadan saf benliğe ulaşılabilir. Kişi hayatında yaşadığı depoladığı yaşantılarını rüyada dışa vurmaktadır. Rüyada gördüğünüz her simgenin günlük hayatta bir anlamı vardır. Rüya içeriği kişinin günlük hayattaki iyilik hali, duygu durumu ve düşünce içeriği ile paraleldir. Kişinin günlük hayatta bastırdığı ya da açıklamakta sıkıntı yaşadığı durumda rüyalar gerçekleri ortaya çıkarır, size yalan söylemez.

Uykunun Evreleri

Uyku 5 evreden oluşmaktadır. Bu evrelerin ilk dördünde hızlı göz hareketlerine rastlanmazken son evrede göz hareketlerine rastlanmaktadır. Yani ilk dört evresi NREM (hızlı göz hareketleri olmayan) son evreyse REM (hızlı göz hareketleri) uykusu olarak adlandırılır. Uykunun ilk evresi başlangıç evresidir. Kaliteli bir uykuda evreleri tam şekilde geçirmek önemlidir. Kısa süreli uykuya daldığınızda evreler tam olarak yaşanamadığı için uykudan alınan verim düşmektedir. Rüyaların uyku döngüsünde REM evreleri ile yakından ilişkili olduğu söylense de REM evrelerinde rüyaların görüldüğü ama REM evrelerine kıyasla daha az anımsandığı ortaya konulmuştur.

Psikolojide Rüya

Rüyalar psikolojik ve fizyolojik olarak incelenmektedir. Rüyalar konusunda psikoloji dünyasında ilk adımlar Freud tarafından atılmıştır. Zihin dış ve iç uyaranlarla dolu olduğu için rüya görülmektedir. Başka bir açıklamaya göreyse rüyalar zihinsel etkinlikte, bağlantılarda oluşan gevşemelerle elde edilen malzemelerde yoksunluk halini ortaya koymaktadır. Uyku zihni dış dünyaya kapatır. Uyku tarafından felce uğrayan beyin bilinçaltını devreye sokar. Freud’a göre rüyalar bilinçaltına giden asil bir yoldur. Gizli güçler ve arzular rüyalar yoluyla ortaya çıkmaktadır. Rüyaların içeriği güncel hayattaki bastırılmış duygular ve arzu ve güdülerin simgeleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Simgeleştirme mekanizmasında bilinçaltı düşünceleri doğrudan değil de kabul edilebilir şekilde gün yüzüne çıkarmaktadır. Yoğunlaştırma mekanizmasındaysa bilinçaltında bulunan düşünceler birden fazla çağrışımla ortaya çıkmaktadır. Yer değiştirme mekanizmasında ise dış dünya rüyalar âlemine taşınmaktadır. Yansıtma mekanizmasında ise kendi istek, dürtü, duygu ve düşüncelerini rüyalarda başka kişi ve ya simgelerden kendisine yöneltiyormuş gibi görür.

Rüyaların Hatırlanması

Her birey REM uykusunda rüya görmektedir. Fakat bazıları rüyaları hatırlarken bazıları hatırlamakta zorluk çekmektedir. Freud bu konuda şöyle demektedir. Rüyaların gizli gücünün açıklanabilir ya da açıklanamaz olmasıyla alakalı olduğunu, kişilerin o rüyaları bastırmasıyla açıklamaktadır. Goodenough’a göreyse rüyaları hatırlama konusundaki güçlükler bireyin belleği yönetmedeki zayıflığından olmaktadır. Bireyin geri çağırma becerilerindeki eksikler hatırlamayı olumsuz etkilemektedir. Rüyalarını hatırlamak isteyen kişilere şöyle bir öneride bulunabiliriz. Normalde 7 de kalkan birisi daha erken bir saate alarm kurarak uyanırsa rüya hatırlanması daha olası olabilir. Daha erken uyandığınız için normal saatten rüyaların hatırlanması daha kolay olabilir.

Rüyaların Yorumlanması

Simgesel yorumlama; rüyadaki her içeriğin bir anlamı olduğunu söylemiştik. Rüya yorumcuları rüyadaki simgelerin gerçek hayattaki bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Rüyalarda açlık ve cinsellik gibi güdüler direk ortaya çıkabilmektedir. Söz konusu rüyalarda görülen olayları ya da simgeleri gerçek hayatta neye benziyor neden bunu gördük şeklinde yorumlayabiliriz. Örneğin, kapalı alanlarda bulunmaktan çok hoşlanmayan birisi sıkıntılı stresli dönemlerde kendini dar mağaralarda gördüğünü taşların arasına sıkıştığını dile getirebilmektedir. Korkularınız ya da sizi rahatsız eden haller ruhunuzun sıkıntılı olduğu dönemlerde rüyanıza bu şekilde yansıyor olabilir. Rüyaların yorumlanmasında danışan kişiyle birlikte yapılmalıdır. Kişi rüyadaki simgelerle sembollerle yoğunlaşarak kendisini nerede gördüğünü bulmaya çalışır ve danışmana bu konuda yardımcı olmaktadır.

Psk. Dan. Gökçe Artun
1994 yılında  doğdum. İlkokul hayatımı Manisa’da, lise hayatımı İzmir’ de geçirdim. En büyük hayalim psikolojik danışman olmaktı ve bu hayali 2017 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olarak gerçekleştirdim.Mezun olduktan sonra özel sektörde eğitim danışmanlığı yaptım.Özel bir dershanede rehber öğretmen olarak çalıştım.Bu süreçte bir çok mesleki eğitim aldım.Daha sonra milli eğitime atanıp okul psikolojik danışmanı/rehber öğretmen olarak görevimi yerine getirmekteyim.Şuan Van ilinde doğu görevini yapan bir öğretmenim. Mesleğime duyduğum saygının onu en iyi şekilde yapmakla olacağını düşünenlerdenim.Bu amaçla yoluma devam ediyorum.Yaptığım araştırmalar,okumalar,kendi dünyamla birleştirdiğim yazılar sitede bulunmakta. Benim dünyamdan hayata bakmak istiyorsanız yazılarımı takip edebilirsiniz.Ayrıca sosyal  medyada burdan olduğumdan daha aktif bir şekilde paylaşımlar yapıyorum.İnstagram sayfamı da çok aktif bir şekilde kullanıyorum.Beni ordan da takip edebilirsiniz. Sevgi ve saygıyla♥️ Kullanıcı adım :gokceilepdr
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.