Shazam 6 Güç (Film Analizi)

29.07.2019
A+
A-
Shazam 6 Güç (Film Analizi)

Yönetmen David F. Sandberg eşliğinde DC Comics tarafından çekilen bir süper kahraman filmi olan Shazam 6 Güç (S.H.A.Z.A.M)’e ön yargılarla başladığımı belirtmeliyim. Senaryosu bana çok iç açıcı gelmediğinden filmin de aynı şekilde olacağı izlenimi oluştu bende. Ancak devamında ön yargılarımın kırıldığını ve filme bakış açımın değiştiğini hissettim. Kahramanımızın serüveni çok eskilere dayanmakta…

Süleyman’ın bilgeliği,  Atlas’ın dayanıklılığı, Herkül’ün gücü, Aşil’in cesareti, Merkür’ün hızına ve Zeus’un görkemine sahip olan karakter, edindiği bu özelliklerin baş harflerinden efsanevi güç Shazam 6 Güç (S.H.A.Z.A.M) filmini oluşturmaktadır (Bilindiği gibi Marvel film karakterlerinde tamamen realitslik ararken, DC daha çok efsanevi karakterler peşindedir). Bu özelliklerini tek tek tanıması bir o kadar komik ve eğlenceli geliyor. Ancak komikliğinin yanı sıra bir süper kahraman doğuyor. Bu güçlerin ihtişamıyla insanlığa örnek olmaya çalışan kahramanımız, genç olmasına rağmen farklı bir bedene bürünüyor ve 15 yıl daha sonra ki bedeniyle buluşuyor. Bedenin değişmesi ancak ruhunun hala ergen olması çok ayrı bir mizah yaratıyor. Beni çok memnun etti bu yönleriyle Shazam (S.H.A.Z.A.M). Bu filmin, efsanevi yanlarının çok eskilerdeki mitolojik tanrılara ait özellikleriyle birlikte toplanması düşündürüyor ve karakteri, oldukça gizemli kılıyor. Bu gücü, kahramanımız keşfediyor.

Kalbi temiz olan kişiye bu gücün verilmesi bende; insanların en büyük gücünün sevgi ve saflık olduğu ancak bu özelliklere sahip olan kişinin de son derece güçlü olması gerektiği mesajını uyandırdı. Bu durumun filmi sevmem için çok büyük bir sebep olduğunu söylemeliyim. İzleyiciye verilen mesajlar ve filmin kendine has tavrı olması ikinci filmi beklememde ki en büyük nedenler olduğunu belirtebilirim. Karakterlerine de değinecek olursam karakterlerin tümü tam manasıyla rolüne yakışmış. Özellikle de 14 yaşındaki gencin tavırları pek deneyimli olmasa da Shazam 6 Güç (S.H.A.Z.A.M) filmine dört dörtlük oturmuş diyebilirim. Ayrıca kötü karakterimiz ve 7 ayrı ruhun bütünleşmesi ile korkunç bir güce sahip olan Dr. Thaddeus Sivana, mükemmel bir oyunculuk sergilemiş.

Bu filmin özellikle de çocuk nasıl yetiştirilir sorusuna cevap arayanlar için ayrı bir özelliği bulunuyor. Çocuklar arasında ayrım yapan ailelerin ne gibi bir sonla karşılaşacağını gösteriyor. Dr. Thaddeus Sivana’nın öfkesi ve kini ile harmanlanan bir film.

İyi Seyirler

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.