SINAV DÖNEMİNDE NASIL BESLENMELİYİZ?

12.06.2019
A+
A-

Sınavlar milyonlarca genci ilgilendiren hayatlarına yön veren bir basamaktır.  Sınav döneminde zihni açan herhangi bir besin yoktur. Ancak doğru beslenme ile mide bulantısı, aşırı stres baş dönmesi, kilo alma ya da verme gibi sorunların önüne geçilebilir. Sınav dönemlerinde doğru beslenme ile motivasyon artırılabilir.

Güne Kahvaltı İle Başlanmalı

Düzenli olarak kahvaltı yapılmalı ve sınav günü de mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Düzenli kahvaltı yapılmadığında baş ağrısı, halsizlik gibi durumlar görülebilmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalar kahvaltı yapan öğrencilerin daha başarılı olduğunu göstermiştir. Sına döneminde peynir, yumurta, çok tahıllı ekmek, mevsim yeşillikleri, tahin-pekmez gibi gıdalardan oluşan bir kahvaltı yapılmalıdır. Sınav sırasında susamamak için tuzlu gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır.

Paketli Gıdalardan Kaçınılmalı

Ders çalışırken cips, şekerli gıdalar, gazlı içecekler yerine süt, kuruyemiş, kuru meyve, yulaf, ekmek arası peynir, meyve gibi gıdalar tercih edilmelidir. Bu besinler protein içerikleri nedeni ile sinir iletimini olumlu yönde etkiler. Bu da enerjinin tamamen harcanmasını ve uyanık kalmayı sağlar. Yüksek karbonhidratlı yiyecekler uykuyu getirir. Sınav dönemlerinde başarıyı düşürür.

Sınavdan Bir Gün Önce Kurubaklagil Ve Farklı Bir Gıda Tüketilmemeli

Sınav öncesi Kuru baklagiller gaz sancısı yapma ihtimaline karşı tüketilmemelidir. Her zaman tüketilen gıdalar tercih edilmelidir. Farklı bir gıda mide bulantısı, bağırsak sorunları gibi sıkıntılara yol açabilir.

Tatlı Tüketimine Dikkat!

Çikolata, şekerli gıdalar gibi yüksek karbonhidrat sınav sırasında ve ders çalışırken gevşemeye ve uyku halinin artmasına neden olmaktadır. Bunların yerine taze-kuru meyve tercih edilmelidir.

Su Tüketimi Arttırılmalı

Su tüketimi sıvı ihtiyacını karşılar ve konsantrasyonu artırır. Günlük ortalama 2-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

Sınav Öncesi Kafein Alınmamalı

Sınav öncesinde çay, kahve kolalı içecekler gibi kafein içeren besinlerin yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Kafein içeren yiyecekler adrenalinin serbest kalmasına böylece stres düzeyinin artmasına neden olabilmektedir. Ayrıca kafeinin diüretik etkisi de unutulmamalıdır. Diüretik etki yüzünden sınav esnasında zor anlar yaşanabilir.

Omega-3 Alımı Arttırılmalı

Omega-3 alımı beyini geliştirir, hafızayı güçlendirir. Haftada mutlaka 2-3 kere balık tüketilmelidir, kahvaltıda ya da ara öğünlerde 3-4 tane ceviz yenilmelidir.

Tüm sınava girecek öğrencilere başarılar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.