Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16 °C
Parçalı Bulutlu

Sinüzit Nedir?

17.10.2019
A+
A-
Sinüzit Nedir?

Bu makalemizde sinüzit nedir, sinüzit belirtileri nelerdir, sinüzit neden olur, sinüzit boşaltma, akut sinüzit nedir ve kronik sinüzit nedir gibi konulara cevaplar arayacağız. Sinüsler, kafatası kemikleri içindeki içi boş hava dolu boşluklardır. Dört sinüs alanı vardır ve bunlar alnın arkasında (bir çift), yanak kemiklerinin altında (bir çift), gözlerin arkasında (bir çift) ve burun köprüsünün her iki tarafında (bir çift) bulunur. Sinüsler bir mukoza zarı ile kaplıdır ve solunan havayı, akciğerlere ulaşmadan nemlendirmek ve ısıtmak için işlev görür. Sinüslerdeki zarlar, kirpikler adı verilen küçük kıllar içerir. Bunlar sinüsler içinde havanın ve mukusun hareketini sağlamak ve yabancı cisimlerin veya mikroorganizmaların giderilmesine yardımcı olmak için hareket ederler. Sinüsler normalde küçük kanallardan burun boşluğuna boşaltılan mukus üretir. Bu kanallar ayrıca burun içinden solunan havanın sinüslerin içine ve dışına serbestçe dolaşmasını sağlar.

Sinüzit nedir sorusunun cevabı ise burun geçitleri içindeki hava boşluklarının iltihabı (paranazal sinüsler olarak da bilinir) olarak verilebilir. İşte bu durum, sinüzit olarak adlandırılır. Sinüzite enfeksiyonlar sebep olabilir (sinüs enfeksiyonu), ancak ayrıca sinüzit,  kimyasal tahriş ve alerji türlerinden dolayı da ortaya çıkabilir. Sinüzit (enfeksiyöz sinüzit), bir bakteri, virüs ya da bir mantar, sinüs içerisinde gelişmeye başlayınca meydana gelir. Sinüzit, insanları hayat boyunca etkileyebilecek en popüler sağlık sorunlarından da biridir. Sinüzit ayrıca saman nezlesi ve çevre polenleri gibi burun pasajlarının tahriş olmasıyla da ortaya çıkar. Bu sorun ayrıca, kimyasallar ve reçetesiz satılan burun spreylerinin kötüye kullanılması gibi tahriş eden maddelerden, burun yoluyla çekilebilecek veya solunabilecek maddelerden de kaynaklanabilmektedir. Ortalama 30 milyon yetişkin sinüzit sorunuyla yaşamaktadır. Soğuk algınlığı ise sinüzitten tamamen farklıdır ve bu sorun, yalnızca virüslerden kaynaklanmaktadır. Sinüzitin belirtileri farklıdır ve bu sorun, birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir.  Sinüzit nedir sorusu kısaca bu şekillerde açıklanabilir.

Sinüzit Neden Olur?

En fazla sorulan sorulardan biri de sinüzit neden olur sorusudur. Sinüzit, bu sinüslerin iç zarının iltihaplanması ve enfeksiyonuna işaret eder. Enfeksiyon, bir virüs, bakteri ve hatta mantarlardan kaynaklanabilir. İltihap, mukoza zarlarını şişirir ve ayrıca sinüsün içinden mukusu boşaltan kanalları bloke eder. Bu durum, sıvının birikmesine neden olur ve sinüslerde, ağrı semptomlarına yol açar. Elmacık kemiklerinin arkasındaki sinüsler bu durumdan en çok etkilenir. Sinüziti olan kişiler, örneğin kistik fibroz hastalarında olduğu gibi sinüsleri kaplayan kirpikler ile tıbbi sorunlar yaşayabilirler. Ek olarak, soğuk algınlığı ve hatta alerjiler, aşırı mukus oluşumuna yol açar ve bunlar sinüslerin açılmasını engeller. Sapmış nazal septum, nazal kemik çıkıntısı veya nazal polip oluşumu gibi anatomik kusurları olanlar, onları sinüzit geliştirmek için hazırlayan sinüs kanallarına tıkanıklık geliştirir. Sigara içenler, büyük adenoidleri olanlar, diş enfeksiyonları, yüksek rakımlara seyahat edenler veya tüplü dalışlar da sinüzit riski altında olabilir. Sinüzit neden olur sorusuna verilebilecek cevaplar farklılıklar gösterebilir ve her insanda sinüzit nedenleri farklıdır.

Sinüzit Kimi Etkiler?

Sinüzit, erişkinlerde daha sık görülür. Nadiren beş yaşın altındaki çocuklarda da görülür. Akut sinüzit, Batı ülkelerindeki nüfusun yaklaşık %15’ini etkileyen çok yaygın bir durumdur. Türkiye’de yüksek oranda akut sinüzit vakası vardır. Kronik sinüzit, akut sinüzit türüne göre daha azdır. Kronik sinüzit hastaları için tedavi yöntemleri gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri hastadan hastaya değişiklikler gösterir. Özellikle sinüslerde, yüz üzerinde tipik ateş, ağrı ve hassasiyet semptomları olabilir. Ayrıca tıkalı veya akan bir burun da sinüzit belirtileri arasındadır. Sinüslerde irin oluşması halinde kötü bir nefes vardır. Genellikle geceleri kötüleşen öksürük olabilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve boğaz arkasındaki mukus damlaması (burun damlaması sonrası) diğer olası sinüzit belirtisi çeşitleridir. Sinüzit, akut sinüzit, sub-akut veya kronik sinüzit formunda olabilir. Akut sinüzit, nezle veya gripten sonra birkaç gün içinde hızlı bir şekilde gelişir ve asla 4 haftadan fazla sürmez. Akut sinüzit rahatsızlığı olanlar, 4 ile 12 hafta arasında süren semptomlara sahip olabilir. Sinüzit belirtileri 3 aydan fazla sürerse (12 hafta) kronik sinüzit olduğu söylenir. Kronik sinüzit, daha az görülür ve aylarca hatta yıllarca sürebilir. İlerlemiş sinüzit belirtileri de bu yöndedir. İlerlemiş sinüzit belirtileri diğer durumlara göre çok daha can sıkıcı bir haldedir.

Sinüzit Nasıl Teşhis Edilir?

Sinüzit genellikle kulak, burun ve boğaz problemlerinde uzmanlaşmış doktorlar (KBB) tarafından yapılır. Sinüzit tespiti için klinik özellikler kullanılır. Ek olarak, sapmış nazal septum, nazal polipler veya nazal kemik mahmuzu gibi anatomik bozukluklar, sinüzitin tekrarlanmasına neden olabileceği için aranır. İltihap belirtileri aramak için sinüs (ışıklandırma) içinden bir ışık parlar. Düzenli X ışınları, etkilenen sinüslerde beyazımsı mukus birikimi lekelerini ortaya çıkarabilir. Daha ileri yöntemler arasında, bir burun endoskopunun ya da ucunda bir ışık ve kamera bulunan ince bir tüp kullanılmasıdır. Tüp, burun içerisine sokulur ve iç kısımları görerek enfeksiyon ve iltihabı saptayabilir. Sinüslerin anatomisini tespit etmek ve ayrıca tümörleri veya mantar enfeksiyonlarını tespit etmek için bir BT taraması veya MRG önerilmektedir. Tekrarlayan sinüzit için diğer testler arasında alerji testleri, zayıf bağışıklık fonksiyonları için kan testleri veya HIV AIDS, silia fonksiyonları (Ciliary fonksiyon testleri), ter klorür testleri (kistik fibrozun tespiti için) ve histoloji veya mukoza astarlarının hücre yapısı bulunur.

Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Sinüzit tedavi için çoğu durumda, eczanelerde satılan reçetesiz ağrı kesici ve dekonjestanlar, ağrıyı hafifletmek ve burun ve sinüsleri tıkamak için kullanılabilir. Sinüsler üzerinde ılık kompres, buharın solunması, nazal tuzlu su spreyleri, nemlendiricinin kullanılması veya sinüsleri yıkamak için neti kabının kullanılması, sinüzit tedavi yöntemleri için diğer öz bakım ilaçlarıdır. Antibiyotikler ancak enfeksiyon bakteriyel nitelikte bulunursa veya sinüzit kalıcı veya kronik hale gelirse reçete edilir. Özellikle burun polipleri veya alerjileri varsa, şişliği azaltmak için nazal kortikosteroid spreyleri ve antihistaminikler verilebilir. Sinüsleri temizlemek ve boşaltmak için cerrahi de gerekli olabilir. Mantar sinüziti genellikle ameliyat gerektirir.

Sinüzit Doğal Tedavi Yöntemleri

En fazla merak edilen konulardan biri de sinüzit doğal tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir mi konusudur. Sinüzit doğal tedavi yöntemleriyle çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Şimdi sizlere en etkili sinüzit doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz;

Sinüzit İçin Bitkisel Yağlar

Sinüzit için bitkisel yağlar kullanmak oldukça etkili olacaktır. Sinüzit için bitkisel yağlar arasında okaliptüs, lavanta ve limon yağları bulunur. Uçucu okaliptüs, lavanta ve limon yağları baş ağrısı ile basıncı azaltır ve doğal dekonjestan ajanlar olarak işlev görür. Okaliptüs yağı, antienflamatuar ve antimikrobiyaldir. Lavanta yağı ise zihin ve beden için yatıştırıcıdır. Limon yağı bir antifungal ajan ve aynı zamanda bir analjeziktir.

Sinüzit İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesinde bulunan vitaminler ve mineraller, alerji semptomlarını en aza indirir. Nazal sinüslerdeki pH’yi dengeler ve oluşan fazla mukusu temizler. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri sinüzite neden olan enfeksiyonu tedavi eder.

Sinüzit İçin Bitkisel Çaylar

Sinüzit için bitkisel çaylar kullanmak da oldukça etkili olacaktır. Şimdi sizlere, sinüzit için bitkisel çaylar ve kullanım şekillerinden bahsedeceğiz;

  • Acı Biber Çayı: Acı biber, baharatlı bir dekonjestandır ve sinüslerinizi çabucak temizler. Bal ve limon ise çayı dengeler.
  • Zencefil Çayı: Zencefil tarafından gösterilen yüksek antioksidan aktivite seviyesi, sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için etkili bir ev ilacıdır. Antienflamatuar özellikleri, burun pasajlarında şişliği ve tahrişi azaltacaktır. Aynı zamanda doğada antimikrobiyaldir ve bu nedenle sinüs enfeksiyonunu temizleyecektir.
  • Yeşil Çay: Yeşil çay, en iyi bitkisel çaylardan biri olarak lanse edilir. Yüksek antioksidan içeriği ve iyileştirici güçleri, çoğu hastalık için eve dönüş yolu çözümü yapar. Ayrıca sinüzit tedavisi için de etkilidir.

Sinüzit İçin Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit, büzücü, antiseptiktir ve burun pasajlarınızda büyüyen ve onları tıkayan mikropları öldürür. Hidrojen peroksiti sprey şişesine dökün. Kulağınızı lavaboya bakacak şekilde eğin ve bu pozisyonda, hidrojen peroksidi burun deliğine püskürtün ve tekrarlayın. Bunu birkaç kez yapın. Peroksit çözeltisinin nazal sinüslerinize ulaşması için derin nefes alın.

Sinüzit İçin Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Bu olağandışı ekstrakt, altta yatan enfeksiyonu tedavi edecek sinüzite neden olan antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Sinüzit İçin Bal

Bal, birçok bakteri, mantar ve virüslere karşı antimikrobiyal bir maddedir. Sinüs enfeksiyonu sırasında burun pasajlarını ve boğaz iltihabını boğar.

Sinüs Enfeksiyonu İçin Detoks Banyosu

Epsom tuzu tüm toksinleri vücudunuzdan çeker ve kaslarınızı gevşetir. Antibakteriyel bir madde olan kabartma tozu cildinizde enfeksiyona neden olan mikropları öldürür. Çay ağacı yağı aynı zamanda, banyonuzdan buharı solurken sinüslerinizdeki enfeksiyonu gidermeye yardımcı olacak etkili bir antimikrobiyal ajandır. Bunun için epsom tuzunu, kabartma tozunu ve çay ağacı yağını karıştırın. Tüm malzemeleri küvetteki ılık suya ekleyin. Bu rahatlatıcı banyoda 15 ile 20 dakika bekleyin.

Sinüs Basıncı için Buhar

Bir kaba sıcak suyu doldurun ve en sevdiğiniz bitkisel yağı ekleyin. Okaliptüs, limon, çay ağacı, sardunya ve lavanta sinüs tıkanıklığı için gerçekten iyi çalışır. Başınızı havluyla tencerenin üzerine koyun. Daha sonra görkemli buharda güneşlenin, burnunuzdan derin nefes alın ve nefes verin (bunun havasız bir burunla yapılması zor olabilir; buhar geçitleri açtıkça mümkün olacaktır). Burnunuzu bir dokuya çok güçlü bir şekilde üflememeye dikkat ederek buharı yaklaşık 5 ile 8 dakika boyunca soluyun. Aksine, enfekte olmuş sinüsleri şiddetlendirmekten kaçınmak için herhangi bir akıntıyı bir peçete ile silin. İşiniz bittiğinde hemen yüzü ve göğsü açmayın. Aynı çarşaf veya havluyu başınızın etrafına ve göğsünü bir şal gibi sararken yaklaşık 10 dakika daha bekletin. Hafif sinüs enfeksiyonları için hiçbir şey birkaç dakika sıcak, nemli, harika buhardan daha iyi sonuç vermez. Her seferinde buhar solumakta yeni bir insan gibi hissedeceksiniz. Bu, sinüs nezlesi, ağrı, baş ağrısı ve diğer tüm sinüzit semptomları için mükemmel bir ilaçtır.

Sinüsler İçin Hindistancevizi Yağı

Ayurveda’da toksinleri ağız boşluğundan çıkarmak için yağ çekme kullanılmıştır. Bu süreç aynı zamanda sinüslerinizdeki lenf akışını arttırır ve tıkanıklığı ve mukus birikimini temizler.

Sinüzite Hangi Bölüm Bakar?

Sinüzite hangi bölüm bakar ve sinüzite hangi doktor bakar sorusu da merak edilmektedir. Birçok sinüs enfeksiyonu birinci basamak doktorunuz veya dahiliye doktorunuz tarafından tedavi edilebilir. Bununla birlikte, KBB (kulak, burun ve boğaz) uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, alerji veya immünoloji uzmanından da randevu alınabilir. Bazı karmaşık sinüs enfeksiyonlarında, sinüs cerrahisinde uzmanlaşmış bir cerraha danışılması gerekebilir.

Sinüzitin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bu hastalıkta, ciddi yan etkiler sık ​​görülmese de sinüs duvarı aracılığıyla beyine doğrudan enfeksiyon yayılmasına sebep olarak hayatı tehdit edici bir acil durum (menenjit ya da beyin apsesi gibi) yaratması mümkün olabilir. Ek olarak, diğer bitişik olan yapılar da enfekte olabilir ve kafatasındaki kemiklerin osteomiyeliti ve göz etrafındaki enfeksiyon (orbital selülit) gibi sorunlara da neden olabilir. Nadiren bu enfeksiyonlar (özellikle bakteriyel ve fungal organizmalar) ölüme sebebiyet verebilir. Yan etkilere karşı en duyarlı bireyler, baskılanmış bağışıklık sistemi, diyabetli ve nadiren doğal afetlerde meydana gelebilecek çoklu travma yaralanmalarına sahip olan hastalardır .

Sinüzit Nasıl Önlenir?

Sinüziti önlemek için aşağıdaki uyarılara dikkat etmek gerekir;

  • Tetikleyicileri Tanımak: Farklı faktörler, farklı insanlarda sinüs enfeksiyonunu tetikleyebilir. Mevsim değişikliği, güneşe maruz kalma, soğuk algınlığı, saman nezlesi, alerji, diyetinizde çok fazla şeker ve süt vb. olabilir. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi korunma, tedaviden daha iyidir.
  • Nemlendirme: Sinüzit, kuru hava ile şiddetlenir. Uyuduğunuzdan ve yeterince nemli bir odada dinlendiğinizden emin olun. Çok fazla nem, yine mikroorganizmalara üreme zemini vererek enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir. Nemlendirici kullanıyorsanız, yatağınıza yakın bir yere koyun. Normalde buharlaştırıcı kullanıyorsanız, burun kanallarını rahatça nemli tutmak için günde en az 3 ile 4 defa kullandığınızdan emin olun.
  • Serin Kalın: Çok fazla ısıya maruz kalmanın burun pasajlarını ve sinüsleri kurutacağı gerçektir. Sinüslerin ve burnun kuruluğu, sinüs enfeksiyonunu tetikler. Sıcak ve kuru havalarda güneşten uzak durun. Soğuk havalarda evinizi, özellikle de yatak odanızı fazla ısıtmayın. Oda sıcaklığını biraz düşük tutmak, 28 derece C (82 F) sıcaklıkta tutmak ve sadece bir tişört giymek yerine yünlü giymek daha iyidir.
  • Havalandırma: Kalıcı olarak klimalı bir evde yaşıyorsanız, sinüzit dışında başka birçok enfeksiyon ortaya çıkabilir. Temiz havanın yararlarını asla göz ardı etmeyin. Pencereleri ve kapıları sıcak günlerde, sadece 30 dakika bile olsa bile açın. Tüm yapay havanın giderilmesine izin verin. 7/24 klimalı bir ofiste çalışıyorsanız, pencereleri açamazsınız. Bunun yerine, ihtiyaç duyduğunuz temiz havayı almak için molalar sırasında dışarı çıkabilir ya da ofisiniz veya masanız için küçük bir hava temizleyici satın alabilirsiniz.
  • Çevrenizdeki Detoks: Çoğu zaman, sadece sinüs enfeksiyonunu tetikleyen hava değildir. Ev kimyasalları aynı zamanda sinüs rahatsızlığınızın nedeni de olabilir. Pasif (veya aktif) sigara dumanı, ev temizleyicileri, deodorantlar, saç spreyleri ve evcil hayvan kılları gibi tahriş edici maddeler sinüziti şiddetlendirebilir. Tahriş ediciyi ortadan kaldırmaya ve organik bir şeyle değiştirmeye çalışın.
  • Hidrate Kalın: Suyun birçok yararı vardır. İçeriden kurumasını önlemek için su için. Günde 8 ile 10 bardak (soğuk olmayan) su için, çay ve çorbalar gibi sıcak sıvılar için ve sıcak duş veya buhar banyosu yapın. Su, bu tür formlardan herhangi birinde sinüs enfeksiyonuna iyi gelir. Her ikisi de dehidrate olduklarından alkol ve kahveden kaçının. Çünkü boğaz ve burun kanallarının kurumasına ve çok fazla rahatsızlığa neden olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.