SOĞUK ALGINLIĞINA KUŞBURNU

SOĞUK ALGINLIĞININ DERMANI KUŞBURNU

Doğada organik olarak yetiştiği için en saf meyvelerden birisi sayılan ve 100 gramında bir kasa portakala eş değer C vitamini bulunan kuşburnunun tüketimi kış aylarıyla birlikte arttı. Adına şehirde festival düzenlenen kuşburnu meyvesinin Türkiye’deki gen merkezlerinden birisi olan ve Türkiye’de yetişen 27 tür kuşburnundan 17’sinin yer aldığı Gümüşhane’de naturel olarak kırsaldan toplanan C vitamini deposu kuşburnu hem halk pazarlarında köylüler tarafınca toplanarak meyve halinde satılıyor ve bununla birlikte yapılışı ve üretimi vasıtasıyla yurttaşlarla buluşuyor.

Uzmanlar, kuşburnu meyvesinin C vitamini deposu olduğunu belirterek, “100 gram kuşburnunda bir kasa portakala eşdeğer C vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda ödem atıcı özelliği de vardır” diyorlar.

Kuşburnu meyvesinin C vitamini açısından zengin olduğundan kış aylarında daha çok tüketilmesini önerdiklerini kaydeden Uzmanlar, “İçerdiği C vitamini yardımıyla gribal enfeksiyonlara, öksürüğe, soğuk algınlığına iyi geldiği kanıtlandı. Ayrıca kuşburnu meyvesinin çekirdekleri de kozmetikte de belli kullanım alanı var. Cilde iyi geldiği biliniyor. Kuşburnunun antioksidan özelliğinden dolayı kansere de iyi geldiğini biliyoruz” ifadelerini kullandılar.

Eski Başbakan Prof.Dr. Tansu Çiller ‘Güzelliğimi kuşburnuna borçluyum’ demişti

Gümüşhane ilinin, kuşburnunun gen merkezlerinden birisi olduğunu ve Türkiye’de yetişen 27 tür kuşburnudan 17’sinin Gümüşhane’de naturel olarak yetiştiğini dile getiren uzmanlar, “Kuşburnu cilde de çok iyi gelen bir meyve. Eski Başbakan Tansu Çiller, ‘Güzelliğimi kuşburnuna borçluyum’ ifadelerini kullanmıştı. Kuşburnu meyvesinin sofralarımıza geldiği ana kadar oldukça emek sarf ediliyor. Dikenli bir bitki olduğundan toplanması son aşama zor” dediler.

“Doğada yabani olarak yetiştiği için organik bir meyve”

Doğada yabani olarak yetiştiği için üretiminde herhangi bir gübre, kimyasal madde kullanılmayan kuşburnunun organik bir meyve olduğunu ve Türkiye’de kültüre alınmamış meyvelerden birisi bulunduğunu hatırlatan Uzmanlar, “Kuşburnu meyve olarak tüketilebildiği gibi benzer biçimde su, marmelat ve çay olarak da hem lezzet aynı zamanda şifa kaynağıdır. C vitamini açısından zengin olması sebebiyle soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini sağlamlaştırır, güçlü antioksidan tesir gösterir, genel direnci arttırarak grip, nezle gibi hastalıklara karşı dayanıklılık sağlar. Eklem kireçlenmesi ve romatizmal ağrıların giderilmesinde de son derece etkilidir. Zengin demir içerdiği için kansızlığa karşı da yararlıdır. Cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olarak yaşlanmayı önleyici özellik gösterir” şeklinde konuştular.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir