Sülüğün Tarihçesi Ve Kullanım Alanları

29.04.2017
A+
A-

Antik çağdan beri toplumlar kan atımını neredeyse bütün hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Eski çağda kan atımı için genel olarak 3 farklı yol izlenirdi. Bunlar ;

1. Toplar damar kesilerek kan akıtma;

2. Hacamat; Deri altında yoğun olarak birikmiş toksinleri küçük çizikler attıktan sonra vakum gücü ile dışarı alma

3. Sülük kullanılarak kan atma

Sülük tedavisi geçmişte en uygulanan kan akıtma yöntemi ve tedavilerden birisi olup maalesef (M.Ö.) uygulanıyor olmasına rağmen çok fazla dökümanter kayıtlar mevcut değildir.

Sülüğün en çok ve yaygın olarak kullanıldığı ülkelerden bir Hindistan’dır. Hindistan’da asırlar öncesi, sülükler kullanılmıştı. Hatta Ayurveda tedavi yöntemini simgeleyen Hint tanrısı Dhanvantari dört elinden birinde bir sülük tutmaktadır. Dhanvantari dört özelliğiyle:

– Kabuk: Saflığın simgesi,

– Ateş tekeri: Korunmanın sembolü,

– Tıbbi ot kabı: Ölümsüzlük simgesi,

Sülük: Naturopatik tedavilerin sembolüdür.

Mısır’da XVIII. Hanedanlığa ait(İ.Ö 1600-1300) Thebes’e ait bir mezarda, aynı şekilde hastasının alnına sülük yerleştiren duvarda temsili bir doktor görüyoruz.

Eski Tıp Tarihinde Sülük Kullanımı

Yunan tıbbında da başta Hipokrat olmak üzere sülükler bir çok hastalığın tedavisinde, bilhassa Thrombosis olarak adlandırılan yavaş kan dolaşımına bağlı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmıştır.

19 yy da Avrupa’da sülük kullanımı oldukça yaygınlaşmış, Sülükler ve kullanım alanları hakkında bir çok makale ve kitapçıklar yayınlanmıştır. 1809’da VİTET adlı yazar ‘Sülük Tedavisinin incelikleri’ adlı eserinde sülüklerin hangi hastalıklarda hangi noktalara uyguladığına değinmiştir.

Asıl sülüğün kullanımının yaygınlaşması Napolyon Askeri baş cerrahı BROUSSAIS (1772-1838) zamanında olmuştur.Yine 1840 larda Rusya’da sülük kullanımı  30 milyona yaklaşmış bunu yıllık 28 milyon sülük kullanımı ile ABD izlemiştir.

Ülkemizde sülük tedavisine ilgi gün geçerek hızla artmaktadır.Hala günümüzde bilhassa İç Anadolu Bölgesi’nde yaşlı insanlar her türlü ağrılı durumlarda göllerden topladıkları sülükleri kendi üzerine uygulamaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.