SUNCT SENDROMU NEDİR?

02.04.2018
A+
A-
SUNCT SENDROMU NEDİR?

Sunct sendromu nedir sorusu oldukça merak edilmektedir. Sunct sendromu ( Short-lasting Unilateral Neuralgiform Headaches with Conjunctival İnjection and Tearing ), tek taraflı göz yaşarması ve kızarmasının eşlik ettiği kısa süreli oksipital nevralji (başın arkasında ağrı) gibi form ağrılardır. Primer baş ağrılarının en seyrek görülenlerinden olmakla birlikte en dramatik ve değişken kliniğe sahiptir. İlk kez 1978’de tanımlanmıştır.

Diğer primer baş ağrılarından farklı olarak daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Ortalama görülme yaşı 50’dir. Erkek kadın oranı 2.5/1’dir. En önemli klinik özelliği gün içinde çok kısa ağrı ataklarının sık olarak tekrarlanmasıdır. Ağrının süresi saniyelerle sınırlıdır. Genel olarak 5-120sn sürmektedir. Ortalama 50 sn sürer. Daha uzun sürebileceği de bildirilmiştir. Ağrı aniden başlayıp birden sonlanmaktadır. Bazen ağrısız dönemlerde aynı bölgede bir dolgunluk hissi olabilir. Ağrılar gün içinde sık tekrarlama eğilimindedir. Ortalama günde 30 (6-77 arası) kez tekrarlayabilir.Ağrılı dönem aylarca süren remisyom dönemleriyle sonlanabilir. Ağrılı dönemler genellikle birkaç haftayla ,birkaç ay sürer ve yılda bir ile iki kez yaşanabilir. Ağrılı dönem ile remisyonların belirli bir düzeni yoktur.Uyku dahil, günün her saatinde görülebilirler.
Ağrı şiddetli, yakıcı, oyucu, “elektrik çarpmış gibi” karakterdedir. Genellikle tek taraflı göz çevresinde, alında ve temporal bölgede lokalizedir. Bazen burun ve ağız içine yayılabilir. Ağrıya konjunktival kızarıklık, göz yaşarması, burun tıkanıklığı ve akıntısı, pitozis veya göz ödemi gibi otonomik bulgulardan biri veya birkaçı eşlik edebilir.
Ağrıyı, trigeminal sinir inervasyon alanlarına dokunulması, uyarılması tetikleyebilir ( semptomatik taraf saçlar, alın, burun, dudaklar gibi).
Yine yüz yıkama, traş olma, diş fırçalama, yemek yeme, konuşma gibi eylemler ağrıyı uyarabilir.
Böyle bir olguyla karşılaşıldığında altta yatabilecek herhangi bir lezyonu ekarte etmek için beyin görüntülemesine başvurulmalıdır. Özellikle de manyetik rezonansla görüntülenmesi uygun olacaktır.

Sunct Sendromu Tedavisi

Sunct sendromu için şimdiye kadar etkili bir yöntem bulunamamıştır. Sadece karbamazepine ve Lamotrijine kısmi yanıt elde edilmiştir.
Dr.Aysel Nasibli

Dr Aysel Nasibli
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.