TATİL VE BİZ

22.06.2018
A+
A-

Okullar kapandı, Ramazan ayı, bayram derken tatil sezonu geldi. Aslında tatil sadece yaza özel bir durum olmayıp; her ay, her mevsim yapılabilecekken her türlü şartı çoğunlukla yaz mevsimi bir araya topladığı için bu üç aya yoğunlaşıyoruz. Eskiden tatil biraz daha lüks sayılırken, günümüzde pek çok aile için doğal bir ihtiyaç haline gelmiştir. Gidilecek yerler ve nasıl bir tatil istediğimiz çoğu defa bireysel bir zevk iken bazen aile veya arkadaşlarımız için çoğunluğun kararlarına uyarız.

Kimimiz sessiz bir köşede, fazla keşfedilmemiş bir bölgede olmayı seçerken, kimisi dağ tepe bayır gezip gece şehrin suni ışıkları nedeniyle artık görünmez hale gelen yıldızları seyrederek uyumayı tercih eder. Bazen tatil şezlonga uzanıp, hayati ihtiyaçlar dışında(yeme, içme , wc …) kalkmamak olurken, bazen de bir ülkeyi, bir şehri keşifle hissedilen heyecandır. Tatil bazen de memleket havasını solumaktır. Ucunda çalışma olsa bile (fındık,çay,ekin hasadı…) tatil işte.

Nasıl bir tatil zevkimiz, ihtiyacımız olursa olsun esas mesele tatile götüreceğimiz kafamız. Evet; oralara zihnimizdeki yorucu, meşgul edici, stres veren düşünceleri taşıyıp taşımamak asıl konumuz. Valize terlik, güneş koruyucu, şapka, gözlük gibi gerekli eşyaları koyarken; gereksiz eşyaları valiz dışı bırakıyorsak beynimizden de gereksiz düşünceleri ayıklamak mümkün mü? Sevdiğim bir söz vardır:’’ İnsanın içi dolap değil ki açıp açıp bakasın.’’ Hepimiz zihinsel yoğun süreçleri istem dışı yaşarız. Beynimizi valiz dışı bırakıp gitme şansımız olmayacağına göre bazı kararlar alıp, bunları uygulama çabasında olabiliriz.

Ailecek yapılan tatillerde bile kendinize özel bir zaman dilimi oluşturun. Süresi önemli değil, önemli olan kendinizle başbaşa kalabilmenizdir.

Bu süreyi kendinizi hırpalamadan düşünme, analiz, fikir üretme, çözüme bağlamaya çalışma ve dinginleşmeye ayırın.

Düşünmek istemeyenler veya düşününce daha çok gerilenler bu sürede onlara iyi gelecek herhangi bir aktiviteyi yapabilirler. Müzik dinleme, kitap okuma, hiçbir şey yapmadan sadece tabiatı dinlemek gibi.

Tüm tatil süresince on dakika bile olsa kendi içimize kapağı açıp açıp bakalım. Orada neler görüyoruz. Tatiller dinlenirken istişare edip, çözüm üretmek için de güzel fırsatlardır. Sakin bir ruh hali meselelere daha farklı bakmaya da yardımcı olur.

Gezilen gidilen yerleri de dikkatli inceleyip, ibret alarak gezmek düşünce ufkumuzu zenginleştirir. Nitekim Ankebut Suresi 20. Ayette: ‘’De ki:Yeryüzünde gezip dolaşın da, Allah ilk baştan nasıl yaratmış bir bakın. İşte Allah bundan sonra (aynı şekilde)ahiret hayatını da yaratacaktır. Gerçekten Allah her şeye kadirdir.’’diyen Yaratıcımız insana gezme ufkunu da çizmiştir.

Gezerken sık yapılan hatalardan birisi de sürekli resimler çekmeye çalışarak mekanları ve anları kaçırmaktır. Sadece hatırlatıcı birkaç kare alıp; mekanın ve anın tadını çıkarmak daha iyi gelecektir. İleride o birkaç kare emin olun mekan ve anlarda yakaladığınız güzellikleri hatırlatmaya da yetecektir. Selfie kazalarından söz etmeyeceğim bile..

Bu arada bir yere gidemeyenler de bence üzülmesinler. İnsanın en iyi yolculuğu kendi içine yaptığı yolculuktur ve bunun için tatile ihtiyaç yoktur. İyi bir ruh hali evimizi bile en iyi tatil mekanı haline getirebilir. Tam aksi kötü bir ruh hali en iyi tatili bile kabusa çevirebilir.

Tatil; tekamül, içe yolculuk ve bu yolculuğun dışa yansımalarıdır. Tatilimiz bizleri suret ve siretce güzelleştirmeyi başardı mı acaba? Önemli olan bunlara vereceğimiz cevaplardır.

Velhasılı kelam iyi tatiller…

Dr.Zehra BALTACI

Aile Hekimi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.