Türk Kahvesinin Faydaları

30.04.2017
A+
A-

Bu makalemde Türk kahvesinin faydaları ve Türk kahvesinin cilde faydaları gibi konulardan bahsedeceğim. Günde 2 fincan kahve içmenin kolon kanseri riskini kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25 ve safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığı tespit edildi.

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel etkinliği güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Yapılan araştırmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha çok olduğunu gösteriyor. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması, bir diğer ilgi çekici araştırma sonucu.

Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akımı ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, erişkinlerde ise 5 – 7 saat sonra azalmaya başlıyor. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte yarar var. Çünkü aşırı kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluğa ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor. Ayrıca aşırı tüketim yüksek tansiyona da neden olabilir.

Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha çok hareket kazandırarak, metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmıştır.
Kahvenin ilaveten depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.

Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırıyor. Bu yönüyle (şekerli içmemek kaydıyla) kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Asıl faydası hayali genişletir, belleğe güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünme yetisine açıklık getirdiği bir gerçektir. Şairler şiirlerini yazarlarken, yazarlar makalelerini hazırlarken, ressamlar tablolarını yaparlarken, kahve fincanları en yakın ve sempatik destekçileri olmuştur. Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları kısaca özetlersek diyebiliriz ki;

Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı en uygun ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plana çıkar. Yerinde ve zamanında içildiği zaman inanılmaz bir keyif verici olarak ün yapmıştır.
Kararında içilen, yani günde 2 fincan içilen Türk kahvesi sağlığa yararlıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.