Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Vajinismus Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Bu makalemizde sizlere vajinismus tedavisi ve belirtileri gibi konulardan bahsedeceğiz.

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus, son yıllarda kadınlarda görülen en önemli cinsel sorunlardan birisidir. Özellikle ilk kez cinsel ilişki yaşayan kadınlarda, ilişki esnasında yanma ve ilişkiye girememe şeklinde kendini göstermektedir. İlerleyen safhalarda psikolojik düzeyde bir etken olarak kendini devam ettirmektedir. Her ne kadar yazının başında kadınlarda görülen bir sorun olduğundan bahsedilse de vajinismus, erkeklerde de kendini göstermektedir. Cinsel birleşim öncesinde, esnasında veya ilişki sonrasında meydana gelen bu psikolojik faktörlere bağlı sorun, beraberinde birçok olumsuz durumun da yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle kadınlarda, ilişki öncesinde veya esnasında, pelvik kaslarının aşırı bir şekilde kasılması sonucunda duyulan acı hat safhada olup ilerleyen aşamalarda ise hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememe gibi büyük bir soruna dönüşmektedir. Yaşanan bu travma durumu, kadınlarda, erkeklere oranla daha büyük bir psikolojik çöküntüye sebebiyet vermektedir. Kadınların psikolojikmen erkeklere oranla daha hassas olmasından dolayı, eşi bu sorunla mücadele eden erkekler, eşlerine karşı daha anlayışlı ve sabırlı olmalıdırlar. Anlayışlı ve sabırlı olunmayan durumlarda ise evlilik birliği temelden sarsılmakta ve bu rahatsızlık sebebiyle çiftler, git gide artan oranla evliliklerini bitirmektedirler.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır. Bu kategori şekli, kişinin yaş durumu ile alakalı olarak kadınlarda farklılık göstermektedir.
Birinci vajinismus türünde, girip çıkan bir ağrı durumu değil de sürekliliği olan bir ağrı olmaktadır. Bu türde sorunu olan kadınlar, ilişki öncesinde tampon türlerinden birisini kullanamamaktadır ve de jinekolojik muayene öncesinde aşırı stres içerisinde olduklarından dolayı muayene olamamaktadır. Çoğunlukla, ilk cinsel deneyim esnasında görülmektedir. Erkek partner, penisini hiçbir şekilde kadının vajinasına sokamaz. Bu esnada kadına, kas spazmı girebilir veya nefes alma hareketinde anlık durmalar meydana gelebilir. Vajinal giriş denemesi sona erdiği anda, kadın normal durumuna geri döner.
İkinci vajinismus türünde ise, birçok defa cinsel deneyimi yaşamasına ve herhangi bir sorunu olmamasına rağmen birden bu sorun gelişebilir. Her zaman mevcut olmamakla birlikte sonradan yaşanılan genital enfeksiyon, menopoz süreci, ağır bir travmatik olay veya doğum gibi bir eylem, bu sorunun başlamasını tetikleyebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, her kişide aynı olmamakla birlikte genellikle şunlardır;
* Ağrılı cinsel ilişki, yanma ve batma hissiyatı
* Hiçbir şekilde cinsel ilişkiye başlayamama
* Normal bir jinekolojik muayene sırasında ağrı duyulması
* Cinsel birliktelik esnasında meydana gelen kas spazmları ve solunum durması.

Vajinismus Tedavisi

Bu sorunun tedavisi için öncelikle alanında uzman bir doktora yönelmenizde fayda vardır. Doktorunuz, gerekli tanıyı koymak için yaşamış olduğunuz hikayenizi dinler. Akabinde pelvik muayenesi yapar. Enfeksiyon durumu ile alakalı bir sorun olup olmadığına bakar. Eğer enfeksiyon kaynaklı bir durum yok ise, pelvik kaslarının otomatik olarak sıkılmasını ve ağrı korkusunu ortadan kaldırmak amacıyla size yönlendirmelerde bulunur.

Vajinismusa Hangi Doktor Bakar?

Bu sorunu yaşayanlar vajinismusa hangi doktor bakar sorusunu merak etmektedirler. Vajinismus için jinekoloji bölümünden randevu almak gerekir.

Dr. Alper Yıldırım
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.