Vitiligo nedir?

11.05.2017
A+
A-

Vücudumuza renk veren pigmentler var ve bunlardan biri de güneşe maruz kaldıktan sonra,bazılarımızın renginde hemen koyulaşma olmasını ve bazılarımızın(beyaz tenli ve sarışın olanların) renginde çok hafif renk değişikliği olmasını sağlayan melanin pigmentidir.Melanin pigmenti birçok çeşit içermektedir; saçımıza gözümüze ve derimize farklı çeşitleriyle(eumelanin, pheomelanin and neuromelanin) renk vermektedir.Koyu ten rengine sahip olanlar eumelanin pigmentini daha çok bulundururlar.Eumelanin pigmenti;Güneşten gelen UV ışınları da absorbe ederek derimizi güneşin zararlı etkilerinden korur.Açık renkli olanlara güneşten korunmaları konusunda daha çok tembih edilmesinin sebebi de melanin azlığından dolayı daha çok risk altında olmalarıdır.

Derinin tabakaları ve melanin sentezi;

Deri temel olarak üç tabakadan oluşur: Epidermis

Bazal membran

Dermis

Epidermis: Çok az matriks ve bol hücreden oluşur. Keratinositler mekanik, melanositler radyasyon için ve Langerhans hücreleri ise immünolojik bariyer oluşturur.

A. Stratum germinatum (Bazal hücre tabakası): Poligonal hücrelerden oluşur. Melanositler de bu kattadır. Hücreler arasında geniş aralıklar vardır. Burada interstisyel sıvı dolaşır.

B. Stratum spinosum (Dikenli hücreler katı): Hücreleri birbirine bağlayan interselüler köprüler mevcuttur. Bunlar desmozomlardan oluşur. Hücreler yine poligonaldır.

C. Stratum granülozum: Sülfür içeren keratohyalin dolu bazik boyanan granülleri olan hücrelerden oluşur.

D. Stratum lucidum: Eleidin pigmenti kapsayan hücrelerden oluşur. Bu hücreler aynı zamanda sülfür de içerirler. Histolojik boyalarda açık renkte boyanır.

E. Stratum korneum: Keratin içeren hücrelerden oluşur. Gittikçe nükleus dejenere olur ve stratum korneum tabakasında hücre çekirdeği görülmez.

Epidermisteki temel hücre keratinosittir. Bazal tabakadan keratinle dolu en üst tabakaya ortalama ulaşma ve atılma süreleri 40-56 gündür.

Melanositler nöral krest kökenlidir ve deriye nöral krestten göç ederler. Bazal tabakaya dağılmış olarak bulunurlar. Ortalama her 35 keratinosit için 1 melanosit bulunur ve dendritik uzantılarla keratinositlere yapışırlar. Tirozin ve sisteinden melanin pigmentini üretir ve melanozomlarda depolarlar. Melanozomlar, dendritik uzantılarla keratinositlere aktarılır. Cilt rengi farklı insanlar arasında melanosit dansitesi sabittir. Cilt rengini belirleyen, melanin üretimi, keratinositlere transferi ve melanozom degradasyonudur. Bu etkenler genetik kontrol, UV radyasyon, östrojen, ACTH veya MSH gibi hormonların kontrolü altındadır.

Dermis: Genelde hücredışı matriksten oluşur, sinir, damar ve deri eklerine destek sağlar. Dermis derinin deformatif kuvvetlere direnmesini ve esnekliğini sağlar. Kuru ağırlığının %70’i kollajendir ve dayanıklılığını sağlar. Temelde erişkinde Tip I kollajen hakimdir. Elastik fibriller derinin esneme ve orijinal haline geri dönme fonksiyonlarını belirler. Ara madde ise glikozaminoglikan komplekslerinden oluşur (hyalüronik asid, heparin sülfat, dermatan sülfat, kondroitin-6-sülfat). Hacimlerinin 1000 katı kadar su tutabilirler ve dermisin hacminin büyük kısmını oluştururlar. Dermis içine dağılmış olan fibroblastlar protein matriksin idamesinden sorumludurlar. Dermis 2 tabakadan oluşur:

Papiller tabaka: Epidermisin beslenmesini sağlamak için onun içine sokulmuştur. Elastik lifler ve bol kapiller ihtiva eder.

Retiküler tabaka: Sağlamlığı sağlar.

VİTİLİGO

Vitiligo pigmentasyon kaybının olduğu ve beyaz alanlarla karakterize,kesin nedeni bilinmeyen bir cilt hastalığıdır. Vitiligoda, pigment hücreleri olan melanositler saldırıya uğradığından,deri yer yer pigmentasyonunu kaybeder.Bu durum melanosit salgılanan heryeri;cildi,gözleri,kulak içini,tüyleri etkiler. Vitiligo’nun yaygın olan türü ‘Vitiligo Vulgaris’ dir.Varyant tipleri;lineer, segmental, trikrom ve inflamatuar vitiligo içerir.

Vitiligo dünya popülasyonunda %1 sıklıkta görülmektedir.Sıklıkla el,ayak ve yüzde başlangıç olmaktadır ve bu durum ilerlemektedir.Hastaların çoğunda 20 yaş öncesinde küçük alanlarlada, hafif güneş yaraları ile başlangıç belirtilmiştir. Vitiligonun otoimmun bir hastalık olduğu düşünülmektedir yani bağışıklık sisteminin kendi vücudunda üretilen melanine karşı savaştığı düşünülmektedir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.